GreenWay uruchomi w Polsce półtora tysiąca nowych punktów ładowania

GreenWay uruchomi w Polsce półtora tysiąca nowych punktów ładowania
GreenWay

GreenWay Polska zainwestuje w rozwój sieci ładowania 330 mln zł do 2026 roku. Dla kierowców elektryków oznacza to 1,5 tys. nowych punktów ładowania, które pojawią się na mapie Polski w niecałe cztery lata. Jeszcze do końca tego roku GreenWay Polska włączy do sieci 120 punktów ładowania oraz wymieni 60 stacji na mocniejsze.

W lutym 2022 roku GreenWay, jedna z najintensywniej rozwijających się sieci ładowania samochodów elektrycznych w Europie, ogłosiła otrzymanie wsparcia finansowego w wysokości 85 mln euro od nowych i obecnych inwestorów.

Efektem tej najwyższej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej rundy inwestycyjnej w branży elektromobilnej są opiewające na 330 mln zł plany GreenWay Polska dotyczące rozwoju sieci ładowania samochodów elektrycznych na kolejne lata.

REKLAMA

Sieć spółki w Polsce liczy 910 punktów ładowania zainstalowanych w 460 stacjach, z czego 450 punktów pozwala na szybkie ładowanie prądem DC. W sieci GreenWay zarejestrowanych jest aktualnie blisko 50 tys. kierowców, którzy pobierają miesięcznie już ponad 850 tys. kWh energii.

150 kW w standardzie

Do 2026 roku GreenWay Polska wybuduje 825 stacji ładowania dysponujących 1,5 tys. punktami ładowania samochodów. 70 stacji (120 punktów) ma powstać jeszcze w tym roku. Plany te obejmują wyłącznie stacje własne, czyli te wybudowane i należące do spółki. GreenWay Polska szacuje, że równolegle podłączy do sieci kolejnych kilkaset stacji partnerskich.

Również w tym roku GreenWay Polska wymieni 60 stacji ładowania o mocy 50 kW na urządzenia o znacznie większej mocy. Większość nowych stacji instalowanych w publicznej sieci GreenWay będzie dysponowała mocą 150 kW, a tam, gdzie będą takie możliwości  mocą 200 kW. Jedynym wyjątkiem mogą być lokalizacje, gdzie nie można zainstalować ładowarek o takiej mocy ze względu na infrastrukturę energetyczną.

REKLAMA

– Stacje ładowania o mocy 150 kW są obecnie naszym standardem dla nowych inwestycji, choć przewidujemy także instalowanie stacji o mocy 200 kW w wybranych lokalizacjach – mówi Rafał Czyżewski, prezes GreenWay Polska. 

– Nauczeni dotychczasowymi doświadczeniami w zakresie potrzeb kierowców w naszych planach rozwojowych uwzględniliśmy także huby ładowania, czyli miejsca, w których elektromoblini będą mieli do swojej dyspozycji co najmniej kilka punktów ładowania. Kilka tego typu obiektów mamy już uruchomionych, w przygotowaniu jest kilkadziesiąt kolejnych – zapowiada Czyżewski.

Stacje ładowania dla firm

Równolegle do rozbudowy publicznej sieci ładowania GreenWay rozwija usługi dla biznesu z zakresu elektromobilności. Oferta obejmuje zarówno dostawę stacji ładowania, jak i usługi projektowania oraz instalacji tego typu infrastruktury. Ważnym jej elementem są opracowane przez specjalistów GreenWay rozwiązania dotyczące zarządzania energią, stosowane w tych lokalizacjach, gdzie występują niewystarczające moce przyłączeniowe.

– Rynek rośnie i dojrzewa, a polskie firmy coraz częściej decydują się na elektryfikację floty. Oznacza to zupełnie nowe potrzeby biznesu – komentuje Rafał Czyżewski. – Rozwiniemy  swą działalność usługową w obszarze elektromobilności, zapewniając firmom kompleksowe wsparcie w tej transformacji. Posiłkujemy się w tym zakresie doświadczeniami zdobytymi przy budowie naszej sieci. Obecnie jest to najszybciej rozwijająca się część naszego biznesu.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.