REKLAMA
 
REKLAMA

Ładowarka do EV obsłuży ładowanie dwukierunkowe

Ładowarka do EV obsłuży ładowanie dwukierunkowe
fot. www.save-with-sun.de

Na tegorocznych targach Intersolar SMA zaprezentował stację ładowania eCharger. Urządzenie charakteryzuje się prostą budową i możliwością wykorzystania zaawansowanych rozwiązań, takich jak ładowanie dwukierunkowe oraz funkcja Plug & Charge.

Na oficjalnej stronie SMA nie ma jeszcze dostępnej karty katalogowej nowej stacji ładowania AC. Z dostępnych w sieci informacji wiemy jednak, że nowy Wallbox ma charakteryzować się prostą budową, nieskomplikowanym procesem kalibracji i obsługą najnowocześniejszych rozwiązań.

Ładowanie dwukierunkowe

Urządzenie ma być gotowe na przyszłe aktualizacje umożliwiające m.in. ładowanie dwukierunkowe. To oznacza, że za pomocą ładowarki możliwe będzie przesyłanie energii elektrycznej z sieci do baterii w pojeździe elektrycznym oraz na odwrót – czyli energia elektryczna zmagazynowania w baterii pojazdu EV będzie mogła być przekazana do sieci domowej, zmniejszając tym samym ilość energii pobranej z sieci zakładu energetycznego. Trzeba jednak dodać, że nie wszystkie stacje ładowania dostępne na rynku oferują obsługę tego standardu.

REKLAMA

W Polsce ładowanie dwukierunkowe nie jest jeszcze popularne, warto jednak zaznaczyć, że zyskuje na popularności np. w Stanach Zjednoczonych. Z kolei w innych krajach coraz częściej mówi się o jego wykorzystaniu chociażby przy stabilizacji elektroenergetycznych sieci miejskich.

Plug & Charge

eCharger ma być kompatybilny z funkcją Plug & Charge, która umożliwia prostsze i wygodniejsze ładowanie pojazdu elektrycznego. Zasada działania opiera się na automatycznym rozpoznaniu, uwierzytelnianiu i rozpoczynaniu sesji ładowania po podłączeniu wtyczki do gniazda w pojeździe. Ideą Plug & Charge jest eliminacja konieczności korzystania z kart ładowania różnych dostawców usług ładowania (eMSP), aplikacji mobilnych lub innych metod uwierzytelniania. Samochód elektryczny i ładowarka komunikują się ze sobą za pomocą specjalnego protokołu komunikacyjnego.

REKLAMA

Finalista Intersolar

Wciąż niewiele jeszcze wiemy na temat nowej stacji ładowania SMA. Warto jednak zaznaczyć, że eCharger został doceniony przez jury na tegorocznych targach Intersolar w Monachium. Wallbox znalazł się w gronie finalistów w konkursie Power2Drive obok takich producentów jak PaXos, Tachnagon czy SolarPaint by Apollo Power.

SMA EV Charger

Obecnie na stronie internetowej SMA dostępna jest w sprzedaży stacja ładowania AC SMA EV Charger7.4/22. Wallbox występuje w dwóch wersjach mocowych. Pierwsza z nich to ładowarka 1-fazowa o mocy maksymalnej 7,4 kW z maksymalnym prądem ładowania 32 A. Druga stacja to 3-fazowa jednostka o mocy maksymalnej 22 kW. Obydwie stacje ładowania są wyposażone w 5-metrowy kabel i wtyczkę Type 2, która pasuje do większości dostępnych na rynku pojazdów elektrycznych.

Wymiary SMA EV Charger to 460 x 357 x 122 mm przy masie 8 kg. Urządzenie wyposażono w diody informujące użytkownika o stanie urządzenia. Wallboxa można kontrolować za pośrednictwem aplikacji mobilnej SMA Energy.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA