REKLAMA
 
REKLAMA

Estoński koncern otwiera nowe stacje ładowania w Polsce

Estoński koncern otwiera nowe stacje ładowania w Polsce
fot. Enefit

Działająca na polskim rynku energii odnawialnej estońska grupa Enefit udostępni publiczną sieć ładowarek do pojazdów elektrycznych na Śląsku. Nowoczesne urządzenia zasilane zieloną energią przeznaczone będą do różnych rodzajów samochodów z napędem elektrycznym, w tym samochodów typu PHEV (Plug-in Hybrid Electric Vehicle).

W 2023 roku Enefit wprowadził na polski rynek markę Enefit VOLT, która od 2020 roku zarządza publiczną siecią ładowarek w Estonii, na Litwie i Łotwie. Efektem wielomiesięcznych prac wdrożeniowych nad wprowadzeniem tej usługi także na polskim rynku jest przejęcie od Tauron Dystrybucja infrastruktury stacji ładowania w Bielsku-Białej i Zabrzu.

– Pojazdów z napędem elektrycznym w Polsce szybko przybywa. Pod koniec maja 2023 r. po polskich drogach jeździło ich już ponad 76 tys., co zwiększa zapotrzebowanie na stacje ładujące. Kiedy w tym roku ogłaszaliśmy wejście na polski rynek naszej nowej usługi Enefit VOLT, zapowiedzieliśmy także włączenie się w budowę publicznej sieci ładowarek. Teraz, dzięki współpracy z Tauron Dystrybucja, będziemy mogli udostępnić mieszkańcom Bielska-Białej i Zabrza kilkadziesiąt punków ładowania – mówi Maciej Kowalski, prezes Zarządu Enefit w Polsce.

REKLAMA

Wkrótce Enefit uruchomi na Śląsku 68 publicznych punktów ładowania. W 22 lokalizacjach w Zabrzu powstanie 46 urządzeń, a w 19 lokalizacjach w Bielsku-Białej – 22 ładowarki.

Infrastrukturę wybudował Tauron Dystrybucja w ramach tzw. mechanizmu interwencyjnego. Nowelizacja ustawy o elektromobilności nałożyła na spółki dystrybucyjne ograniczenia w świadczeniu tego typu usług, dlatego Tauron Dystrybucja wyłonił spółkę Enefit jako operatora infrastruktury w tych miastach na drodze przetargu.

REKLAMA

Zielona energia naładuje auta elektryczne

Wszystkie ładowarki Enefit VOLT w czasie ładowania będą zasilane w 100 proc. zieloną energią dostarczaną przez Enefit.

Enefit oferuje swoim klientom biznesowym zakup i wynajem inteligentnych ładowarek do samochodów elektrycznych. Firma zajmuje się ich instalacją, zapewnia wsparcie techniczne i konserwację umożliwia także zarządzanie stacją online. Inwestycja w stacje ładowania kolejne rozwiązanie, które pomoże klientom firmy wdrażać założenia zielonej rewolucji oraz zmniejszać ich wpływ na środowisko.

W Polsce Enefit oferuje także usługi z zakresu produkcji energii z OZE, modernizacji oświetlenia oraz zwiększania efektywności energetycznej. Spółka aktywnie poszukuje kolejnych lokalizacji pod budowę sieci publicznych ładowarek. Firma planuje w ciągu najbliższych czterech lat zarządzać siecią 2500 urządzeń.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA