Podróż elektrykiem a ładowanie na stacjach – o czym pamiętać?

Podróż elektrykiem a ładowanie na stacjach - o czym pamiętać?
Fot. Unsplash - Viktor Bystrov

Coraz częściej na polskich drogach można spotkać auta elektryczne. Z pewnością wpływ na to ma wiele czynników. Zaczynając od tego, że dzięki różnego rodzaju dotacjom na zakup elektryka w połączeniu z rosnącymi cenami paliw są one bardzo opłacalne, a kończąc na świetnych osiągach, nowoczesnym designie i innych zaletach samochodów elektrycznych. Osoby, które dopiero zakupiły swojego pierwszego elektryka oraz te, które przymierzają się do wymiany auta spalinowego na samochód elektryczny, często jednak zastanawiają się nad tym, jak zaplanować podróż elektrykiem, aby ładowanie auta na przydrożnych stacjach nie było problemowe.

  1. Jak zaplanować podróż elektrykiem?
  2. Stacje ładowania samochodów elektrycznych
  3. Jak ładować samochód elektryczny?
  4. Czy warto zrezygnować z auta spalinowego na rzecz elektryka?

Z myślą o takich kierowcach przygotowaliśmy krótki przewodnik, w którym znajdziesz najważniejsze informacje na temat tego, jak przygotować się do podróży elektrykiem, jak zaplanować postoje na ładowanie oraz gdzie można znaleźć aktualne informacje na temat pobliskich stacji ładowania aut elektrycznych.

Jak zaplanować podróż elektrykiem?

Wbrew pozorom ładowanie elektryka nie stanowi obecnie większego problemu. Stale rozbudowywana infrastruktura sprawia, że samochody elektryczne można już ładować nie tylko w centrach dużych miast, ale również w wielu innych miejscach. Pomimo tego warto dla własnego spokoju przygotować się do dłuższej podróży, co w przypadku auta elektrycznego oznacza przede wszystkim sprawdzenie, gdzie na trasie będą dostępne stacje ładowania. W tym celu można wykorzystać aktualną mapę takich punktów, która jest dostępna na stronie mapaladowania.pl. Można ją przeglądać tak, jak standardową mapę lub od razu wpisać konkretną nazwę miejscowości, aby zawęzić poszukiwania.

Stacje ładowania samochodów elektrycznych

W samochodach elektrycznych stosowane są różne typy ładowarek. Najbardziej wydajne są szybkie ładowarki DC, które pozwalają skrócić czas ładowania, dzięki czemu można ograniczyć związane z nimi postoje do minimum. Przed skorzystaniem z ładowarki warto zwrócić uwagę na jej stan techniczny, a następnie wybrać najszybsze dostępne ładowanie kompatybilne z posiadanym pojazdem.

Jak ładować samochód elektryczny?

Proces ładowania pojazdu elektrycznego jest bardzo intuicyjny, więc raczej nikt nie powinien mieć z tym problemów. Po znalezieniu stacji na mapie ładowań należy podjechać na miejsce i zaparkować auto w zasięgu kabla ładowarki. Kolejnym krokiem jest podpięcie odpowiedniego kabla do portu ładowania w pojeździe. Dalsze instrukcje powinny się wyświetlać na ekranie stacji ładowania. Niektóre z nich mogą wymagać skorzystania ze specjalnej aplikacji mobilnej. W momencie zakończenia ładowania (co może wynikać z pełnego naładowania baterii lub skończenia się czasu) należy odłączyć kabel od pojazdu i upewnić się, że port ładowania został odpowiednio zabezpieczony.

Czy warto zrezygnować z auta spalinowego na rzecz elektryka?

Kierowcy, którzy przez całe życie poruszają się autem spalinowym, często nie są przekonani, czy jazda samochodem elektrycznym będzie dla nich komfortowa. W praktyce jednak planowanie trasy ogranicza się tak naprawdę do sprawdzenia, gdzie w razie potrzeby będzie można naładować baterię w samochodzie. Duża moc ładowania pozwala skrócić czas takich przestojów, dzięki czemu autem elektrycznym można bez obaw wyruszyć nawet w dłuższą trasę. Warto również mieć świadomość tego, że nowoczesne elektryki mają zoptymalizowane zużycie energii w porównaniu z pierwszymi tego typu autami.

 

mapaladowania.pl – materiał sponsorowany