REKLAMA
 
REKLAMA

Ionway organizuje swoją pierwszą fabrykę materiałów katodowych w Polsce

Ionway organizuje swoją pierwszą fabrykę materiałów katodowych w Polsce
fot. Ionway

Na Opolszczyźnie powstaje nowa fabryka, która będzie produkować materiał stosowany do wytwarzania katod, najcenniejszego składnika baterii samochodów elektrycznych. 

Ionway jest wspólnym przedsięwzięciem dwóch firm: PowerCo, producenta baterii z grupy Volkswagen, oraz Umicore, producenta technologii materiałów cyrkularnych. Spółka postanowiła wybudować swoją pierwszą fabrykę w Polsce. Na jej lokalizację wybrała Radzikowice pod Nysą.

Producent wskazał, że wybrane miejsce ma strategiczną lokalizację z dostępem do odnawialnych źródeł energii, które mają zasilać zakład, ponadto umożliwia znalezienie wykwalifikowanych pracowników. Firma miała uzyskać dla swojego projektu wsparcie polskiego rządu.

REKLAMA

Fabryka w modelu GOZ

Fabryka Ionway będzie dostarczać aktywny materiał katodowy CAM, z którego wytwarza się katodę, najcenniejszy składnik baterii samochodów elektrycznych. Rozpoczęcie produkcji przewidziane jest na pierwszą połowę 2026 r., teraz jednak firma rusza z rekrutacją.

Producent zamierza zatrudnić 350 nowych pracowników do końca tego roku. Zakłada, że będą to osoby z Nysy i okolicznych powiatów, takich jak Prudnik, Kłodzko i Ząbkowice Śląskie. Planuje uruchomić we współpracy z lokalnymi samorządami dodatkowe połączenia autobusowe do tych miejscowości, aby ułatwić pracownikom dojazd. Docelowo Ionway chce zatrudniać w Radzikowicach około 900 osób. Firma oferuje miejsca pracy w działach związanych z produkcją, utrzymaniem ruchu i logistyką, a także w laboratorium analitycznym i na stanowiskach wyspecjalizowanych oraz kierowniczych.

REKLAMA

Zakład produkcyjny ma działać w modelu gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ), co oznacza maksymalne wykorzystanie zasobów i minimalizację odpadów. Produkcja według założeń będzie neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla – fabryka ma być zasilana energią odnawialną, a wytwarzane ścieki produkcyjne będą oczyszczane i ponownie wykorzystywane w procesach produkcyjnych.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

 

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
 
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wywiady
Patronaty medialne