Stacje ładowania pojazdów w Polsce

W Polsce ma powstać w tym roku kilkaset stacji ładowania pojazdów elektrycznych, które wyprodukuje w USA firma Coulomb Technologies. {więcej}

Amerykański Coulomb Technologies to, obok Better Place, światowy lider w budowie infrastruktury dla samochodów elektrycznych. Jednak, o ile druga z wyżej wymienionych firm skupia się na budowie stacji wymiany baterii, Coulomb stawia na rozwój punktów ich ładowania.

Na początku tego roku Coulomb otrzymał dofinansowanie w wysokości 14 mln dol. od dwóch amerykańskich funduszy venture – Voyager Capital i Rho Ventures, które otrzymały w zamian po jednym miejscu w radzie dyrektorów firmy. Zastrzyk kapitału będzie przeznaczony głównie na badania i rozwój.

REKLAMA

Pierwsza stacja ładująca Coulomba, tzw. ChargePoint, została uruchomiona w 2008 roku w San Jose (Kalifornia). Dzisiaj stacje firmy powstają już w całym USA.

Klientami firmy są już m.in. Dell czy McDonalds, a w zeszłym roku Coulomb podpisał umowę o współpracy ze smartUSA. Elektryczne wersje Smartów mają być powszechnie dostępne w USA w 2012 roku.

REKLAMA

Zanim jednak firma uruchomiła swoją pierwszą stację w Ameryce, musiała rozwiązać problem braku licencji na sprzedaż energii. Energię w Stanach mogą bowiem sprzedawać jedynie koncerny energetyczne. Firma znalazła jednak rozwiązanie i obeszła obowiązujące za Oceanem prawo. Zamiast bezpośredniej sprzedaży energii zaoferowała swoim klientom wynajem dostępu do energii.

Coulomb chce wyjść ze swoją ofertą także poza Amerykę Północną i planuje ekspansję w Azji, Ameryce Łacińskiej oraz Europie. Co zaskakujące, jednym z pierwszych państw na Starym Kontynencie, w którym powstaną ChargePoints, będzie Polska.

Kilka dni temu koncern z Kalifornii poinformował, że wraz ze swoim partnerem – niemiecką 365 Energy, będzie budował stacje ładowania pojazdów dla naszej Polenergii. Pierwsza ze stacji powstała miesiąc temu w Warszawie.

– Polenergia to czołowy, prywatny koncern energetyczny w Polsce, który zamierza rozwijać infrastrukturę do obsługi pojazdów elektrycznych. (…) Cieszymy się z nawiązania współpracy z 365 Energy Group przy naszym pilotażowym projekcie, który chcemy realizować w całym kraju –komentował nawiązanie współpracy z 365 i Coulomb Artur Zdybicki, prezes zarządu Polenergii.

Polenergia planuje, że do końca roku w Polsce powstanie ponad 300 stacji ładowania pojazdów. Prototypową instalację tego typu wykonał pod koniec ubiegłego roku w Warszawie RWE Stoen. Stacje montowane przez Polenergię mają być produkowane przez Coulomb w USA. Koszt budowy pojedynczego ChargePoint w Stanach Zjednoczonych wynosi od 4 do 5 tys. dolarów.


Red. Gramwzielone.pl