Elektryczna ofensywa Japończyków

Kilku czołowych producentów samochodów z Kraju Kwitnącej Wiśni zapowiedziało niemal jednocześnie zintensyfikowanie prac nad samochodami elektrycznymi. {więcej}

Wśród nich jest Toyota, co może być dosyć zaskakujące biorąc pod uwagę wcześniejsze deklaracje szefów koncernu, iż nie są zainteresowani rozwijaniem pojazdów z wyłącznie elektrycznym napędem.

Tymczasem, kilka miesięcy temu Toyota porozumiała się z amerykańską Teslą w sprawie współpracy w zakresie budowy samochodów na baterie. Pierwszym owocem elektrycznego sojuszu może być nowa, elektryczna Toyota RAV4 z jednostką napędową bazującą na know-how Tesli. Elektryczny SUV ma trafić do sprzedaży w USA już w 2012 roku.

REKLAMA

Co więcej, amerykański portal Motor Trendpoinformował, że Toyota pracuje też nad elektrycznym supersamochodem, który ma być następcą Supry. W tym wypadku zaprocentować może rozwój Lexusa LFA, a także – po raz kolejny – nawiązanie kontaktów z Teslą, dla której osiągi samochodu z elektrycznym napędem na poziomie przyspieszenia w 4 sekundy do ‘setki’ już teraz nie są problemem. Motor Trend porównuje przyszłego EV japońskiego koncernu do niemieckich: Mercedesa E-Cell i Audi E-Tron.

REKLAMA

Wiadomości o pracach nad nowymi EV docierają także od innego japońskiego producenta. Nissan – zachęcony ogromnym sukcesem modelu LEAF, który jakkolwiek nie trafił jeszcze do sprzedaży, ale zamówienia na niego przewyższyły najbardziej optymistyczne oczekiwania szefów koncernu – pracuje już nad elektrycznym samochodem sportowym, który budowany jest na bazie doświadczeń wyniesionych z prac nad LEAF-em.

Zainteresowanie elektrycznymi samochodami sygnalizuje też Honda. Japończycy poinformowali ostatnio, że zaprzestaną prac nad technologiami bazującymi na napędzie diesel’a i wodorowym, aby skupić się nad rozwijaniem napędu elektrycznego.

Władze Hondy poinformowały ostatnio, że już w 2012 roku do salonów trafi nowa hybryda, a także nowy, w 100-procentach elektryczny samochód. Koncern, który w rozwoju hybryd i EV pozostawał w tyle za swoimi rodzimymi konkurentami, zaskoczył niedawno hybrydowym modelem CR-Z.

Wiele wskazuje więc, że do Priusa, Leaf-a i CR-Z dołączą wkrótce kolejne elektryczne i semi-elektryczne samochody z Japonii.


Gramwzielone.pl