PGE Polska Grupa Energetyczna, Energa, Enea oraz Tauron Polska Energia wczoraj powołały spółkę ElectroMobility Poland. Działalność nowej spółki ma się przyczynić do powstania systemu elektromobilności w Polsce, wpisując się w rządowe plany w tym zakresie.
– Elektromobilność to jeden z obszarów, który będzie miał wpływ na rynek energii elektrycznej. Stopień przygotowania sektora energii na upowszechnienie samochodów elektrycznych zadecyduje o tym, czy elektromobilność będzie szansą na wzrost innowacyjności energetyki i impulsem do jej rozwoju. Dlatego grupy energetyczne zdecydowały się na wspólne przedsięwzięcie w tym obszarze – czytamy we wspólnym komunikacie PGE, Taurona, Energi i Enei.
Nowa spółka będzie dysponować kapitałem zakładowym w wysokości 10 mln zł. Każda ze spółek powołujących ElectroMobility Poland obejmie po 25 proc. kapitału akcyjnego, uzyskując w ten sposób po 25 proc. głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy.
W połowie września Polska Agencja Prasowa poinformowała o złożeniu przez państwowe koncerny energetyczne wniosku do UOKiK w sprawie rejestracji spółki ElectroMobility Poland, a we wniosku wskazano, że ta spółka ma się zająć m.in. produkcją samochodu elektrycznego. Tą informację jednak szybko zmieniono.
W pierwotnej wersji wniosku skierowanego do UOKiK, w którym PGE, Tauron, Energa i Enea miały wnioskować o zgodę na powołanie spółki ElectroMobilityPoland, była mowa o planie „budowy prototypu i uruchomieniu masowej produkcji osobowych samochodów elektrycznych w wybudowanym zakładzie produkcyjnym”.
Wniosek dotyczący powołania spółki ElectroMobilityPoland szybko jednak zniknął z stron Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a w nowej wersji wniosku państwowe koncerny energetyczne podtrzymały zamiar powołania spółki związanej z obszarem elektrycznej motoryzacji, ale nie było już w nim mowy o produkcji samochodów.
red. gramwzielone.pl