Koncerny energetyczne powołały spółkę ElectroMobility Poland

Koncerny energetyczne powołały spółkę ElectroMobility Poland
Fot. Tauron

PGE Polska Grupa Energetyczna, Energa, Enea oraz Tauron Polska Energia wczoraj powołały spółkę ElectroMobility Poland. Działalność nowej spółki ma się przyczynić do powstania systemu elektromobilności w Polsce, wpisując się w rządowe plany w tym zakresie.

Elektromobilność to jeden z obszarów, który będzie miał wpływ na rynek energii elektrycznej. Stopień przygotowania sektora energii na upowszechnienie samochodów elektrycznych zadecyduje o tym, czy elektromobilność będzie szansą na wzrost innowacyjności energetyki i impulsem do jej rozwoju. Dlatego grupy energetyczne zdecydowały się na wspólne przedsięwzięcie w tym obszarze – czytamy we wspólnym komunikacie PGE, Taurona, Energi i Enei.

Nowa spółka będzie dysponować kapitałem zakładowym w wysokości 10 mln zł. Każda ze spółek powołujących ElectroMobility Poland obejmie po 25 proc. kapitału akcyjnego, uzyskując w ten sposób po 25 proc. głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy.

REKLAMA
REKLAMA

W połowie września Polska Agencja Prasowa poinformowała o złożeniu przez państwowe koncerny energetyczne wniosku do UOKiK w sprawie rejestracji spółki ElectroMobility Poland, a we wniosku wskazano, że ta spółka ma się zająć m.in. produkcją samochodu elektrycznego. Tą informację jednak szybko zmieniono.

W pierwotnej wersji wniosku skierowanego do UOKiK, w którym PGE, Tauron, Energa i Enea miały wnioskować o zgodę na powołanie spółki ElectroMobilityPoland, była mowa o planie „budowy prototypu i uruchomieniu masowej produkcji osobowych samochodów elektrycznych w wybudowanym zakładzie produkcyjnym”.

Wniosek dotyczący powołania spółki ElectroMobilityPoland szybko jednak zniknął z stron Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a w nowej wersji wniosku państwowe koncerny energetyczne podtrzymały zamiar powołania spółki związanej z obszarem elektrycznej motoryzacji, ale nie było już w nim mowy o produkcji samochodów.

red. gramwzielone.pl