PGE chce postawić 1,5 tys. stacji ładowania EV
Przy okazji publikacji najnowszego raportu finansowego Polska Grupa Energetyczna poinformowała, że w ciągu pięciu lat może uruchomić nawet do 1,5 tys. stacji ładowania samochodów elektrycznych. Ich finalna liczba będzie jednak zależeć od wysokości pozyskanego dofinansowania.
Polska Grupa Energetyczna posiada już stacje ładowania w Łodzi oraz w Warszawie, zainstalowała także 5 stacji ładowania w Siedlcach, gdzie prowadzi pilotażowy program elektromobilności dedykowany dla miast średniej wielkości. Również w Siedlcach PGE zamierza przeprowadzać testy związane z rozwojem e-carsharigu.
Ponadto PGE wchodzi na lokalne rynki regionów uzdrowiskowych. Pierwsza stacja ładowania uruchomiona została w Krynicy-Zdroju, a kolejne staną w Lądku-Zdroju i Zakopanem.
– Projekty w Warszawie, Łodzi, Siedlcach, Rzeszowie i Krynicy-Zdroju to dopiero początek naszej współpracy z władzami samorządowymi. Testowanie projektu w miastach różnej wielkości i o różnorodnej specyfice umożliwia nam wypracowanie optymalnego kształtu współpracy i przyczynia się do udoskonalania oferty skierowanej do klientów. Coraz więcej jednostek samorządu terytorialnego jest zainteresowanych rozwijaniem u siebie infrastruktury elektromobilności, a Grupa PGE jest dla nich idealnym partnerem – komentuje prezes PGE Henryk Baranowski.
Teraz przy okazji publikacji wyników finansowych po trzecim kwartale br. PGE poinformowała, że do końca tego roku chce dysponować w sumie 50 punktami ładowania w całej Polsce, a w zależności od poziomu pozyskanego dofinansowania planuje uruchomienie nawet 1500 punktów ładowania do 2022 r.
W tym kontekście PGE wspomina o możliwości pozyskania środków w ramach Funduszu Niskoemisyjnego Transportu.
Z funduszy unijnych korzysta natomiast aktualny lider w budowie stacji ładowania samochodów elektrycznych w Polsce, spółka Greenway Poland, która skutecznie pozyskuje na ten cel preferencyjne finansowanie z programu „Łącząc Europę” czy Europejskiego Banku Inwestycyjnego.
W ubiegłym miesiącu Greenway ogłosił zwiększenie planu inwestycyjnego do kwoty 145 mln zł, a działania w tym zakresie dofinansuje Europejski Bank Inwestycyjny. Dzięki temu, w ciągu najbliższych 2-3 lat, sieć ładowania GreenWay liczyć będzie ponad 850 stacji w naszym regionie Europy, w tym 630 stacji powstanie w Polsce, z czego połowę mają stanowić ładowarki szybkie o mocy ponad 50 kW i ultraszybkie o mocy do 350 kW.
Obecnie w polskiej sieci GreenWay działa 120 stacji ładowania, z czego 80 w Polsce, a 75 proc. to stacje szybkiego ładowania.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.