PGE chce postawić 1,5 tys. stacji ładowania EV

PGE chce postawić 1,5 tys. stacji ładowania EV
Prezes PGE Henryk Baranowski. Fot. PGE

Przy okazji publikacji najnowszego raportu finansowego Polska Grupa Energetyczna poinformowała, że w ciągu pięciu lat może uruchomić nawet do 1,5 tys. stacji ładowania samochodów elektrycznych. Ich finalna liczba będzie jednak zależeć od wysokości pozyskanego dofinansowania.

Polska Grupa Energetyczna posiada już stacje ładowania w Łodzi oraz w Warszawie, zainstalowała także 5 stacji ładowania w Siedlcach, gdzie prowadzi pilotażowy program elektromobilności dedykowany dla miast średniej wielkości. Również w Siedlcach PGE zamierza przeprowadzać testy związane z rozwojem e-carsharigu.

Ponadto PGE wchodzi na lokalne rynki regionów uzdrowiskowych. Pierwsza stacja ładowania uruchomiona została w Krynicy-Zdroju, a kolejne staną w Lądku-Zdroju i Zakopanem.

REKLAMA

Projekty w Warszawie, Łodzi, Siedlcach, Rzeszowie i Krynicy-Zdroju to dopiero początek naszej współpracy z władzami samorządowymi. Testowanie projektu w miastach różnej wielkości i o różnorodnej specyfice umożliwia nam wypracowanie optymalnego kształtu współpracy i przyczynia się do udoskonalania oferty skierowanej do klientów. Coraz więcej jednostek samorządu terytorialnego jest zainteresowanych rozwijaniem u siebie infrastruktury elektromobilności, a Grupa PGE jest dla nich idealnym partnerem – komentuje prezes PGE Henryk Baranowski.

Teraz przy okazji publikacji wyników finansowych po trzecim kwartale br. PGE poinformowała, że do końca tego roku chce dysponować w sumie 50 punktami ładowania w całej Polsce, a w zależności od poziomu pozyskanego dofinansowania planuje uruchomienie nawet 1500 punktów ładowania do 2022 r.

REKLAMA

W tym kontekście PGE wspomina o możliwości pozyskania środków w ramach Funduszu Niskoemisyjnego Transportu.

Z funduszy unijnych korzysta natomiast aktualny lider w budowie stacji ładowania samochodów elektrycznych w Polsce, spółka Greenway Poland, która skutecznie pozyskuje na ten cel preferencyjne finansowanie z programu „Łącząc Europę” czy Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

W ubiegłym miesiącu Greenway ogłosił zwiększenie planu inwestycyjnego do kwoty 145 mln zł, a działania w tym zakresie dofinansuje Europejski Bank Inwestycyjny. Dzięki temu, w ciągu najbliższych 2-3 lat, sieć ładowania GreenWay liczyć będzie ponad 850 stacji w naszym regionie Europy, w tym 630 stacji powstanie w Polsce, z czego połowę mają stanowić ładowarki szybkie o mocy ponad 50 kW i ultraszybkie o mocy do 350 kW.

Obecnie w polskiej sieci GreenWay działa 120 stacji ładowania, z czego 80 w Polsce, a 75 proc. to stacje szybkiego ładowania.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.