ZE PAK kupuje stacje tankowania wodorem za 3,2 mln euro

ZE PAK kupuje stacje tankowania wodorem za 3,2 mln euro
NEL Hydrogen

Koncern energetyczny kontrolowany przez Zygmunta Solorza zamówił stacje tankowania zielonym wodorem samochodów osobowych i autobusów. Będą to pierwsze stacje wodorowe, które dostarczy do naszego kraju pionier w rozwoju technologii wodorowych, norweski NEL Hydrogen. Wcześniej takie same urządzenie do zasilania ciężarówek zamówił u Norwegów m.in. Shell. 

Stacje tankowania zostały zakupione przez ZE PAK od światowego lidera infrastruktury wodorowej, norweskiej firmy Nel Hydrogen. Stacje będą przystosowane do tankowania samochodów osobowych, autobusów oraz samochodów ciężarowych. Dostawa stacji planowana jest na przyszły rok.

Urządzenie o nazwie H2Station, które dostarczy norweska firma, ma umożliwiać załadowanie do 100 kg wodoru w czasie do 3 godzin. H2Station w wersji przeznaczonej do ładowania samochodów osobowych może ładować do 500 kg wodoru dziennie, a w wersji przeznaczonej do zasilania autobusów i ciężarówek – do 1500 kg. 

REKLAMA

Norwegowie są pionierami w rozwoju technologii wodorowych. Swój pierwszy elektrolizer Nel Hydrogen dostarczył firmie Norsk Hydro już w 1927 roku i był on wykorzystywany przy produkcji nawozów. 

W 2016 roku firma uruchomiła największy na świecie zakład,w którym produkowane są stacje ładowania wodorem i który może wytwarzać do 300 tego rodzaju urządzeń rocznie. 

Rok później Nel Hydrogen przejął firmę Proton OnSite, włączając do swojej oferty elektrolizery działające w technologii PEM. 

Wierzę, że gospodarka wodorowa może odgrywać kluczową rolę w dążeniu zarówno ZE PAK, jak i Polski do realizacji celów wyznaczonych podczas konferencji klimatycznej w Paryżu w 2015 r. Zielony wodór wydaje się być najlepszym rozwiązaniem, które może pomóc w skutecznej dekarbozniacji wielu dziedzin polskiej gospodarki. Jest też ważną częścią zielonej transformacji ZE PAK – powiedział Zygmunt Solorz.

Zakup i instalacja stacji tankowania jest kolejnym ogniwem konsekwentnie budowanego przez ZE PAK łańcucha gospodarki wodorowej i jednym z elementów zielonej strategii ZE PAK. W ramach transformacji już w 2021 roku zostanie uruchomiona w gminie Brudzew największa w Polsce farma fotowoltaiczna o mocy 70 MWp, a w Koninie rozpocznie pracę elektrolizer do produkcji zielonego wodoru.

To co jest istotne to fakt, że stawiamy na zielony wodór, czyli całkowicie zeroemisyjny. Współpraca z Nel, światowym liderem w zakresie rozwiązań wodorowych jest dla nas szczególnie ważna, gdyż dzięki temu w Polsce zostaną wprowadzone najlepsze i najwyższej jakości rozwiązania paliwowe – mówi Zygmunt Artwik, Wiceprezes Zarządu ZE PAK SA.

REKLAMA

Nel, od którego ZE PAK zakupił stacje, jest światowym liderem w projektowaniu i wytwarzaniu rozwiązań wodorowych, włączając elektrolizery czy stacje tankowania wodorem.

Jesteśmy podekscytowani możliwością wejścia do kolejnego kraju w Europie z naszymi rozwiązaniami paliwowymi H2Station. Widzimy atrakcyjne możliwości rynkowe w Polsce i jesteśmy dumni, że ZE PAK, który jest wiodącą firmą energetyczną w Polsce z interesującymi planami budowy łańcucha wartości zielonego wodoru, wybrał nasze rozwiązania paliwowe – mówi Jens Egholt, Senior Director Global Sales of Nel Hydrogen Fueling.

Zastosowanie w projekcie zielonego wodoru produkowanego w ZE PAK SA, to idealny krok na drodze do całkowitej eliminacji szkodliwych substancji emitowanych przez transport.

Wcześniej koncern kontrolowany przez Zygmunta Solorza zapowiedział zakup od firmy Hydrogenics Europe N. V. elektrolizera o nazwie HyLYZER 1000-30 wytwarzającego czysty wodór. Elektrolizer ma zostać dostarczony wraz z niezbędnym oprzyrządowaniem tj. stacją sprężarek 350 bar (2×750 m3) oraz stacją do napełniania magazynów mobilnych oraz usługą uruchomienia i serwisem.

Wiadomo, że do produkcji wodoru posłuży technologia PEM. Wytwarzanie wodoru za jej pomocą polega na tym, że czysta zdemineralizowana woda rozkładana jest za pomocą prądu elektrycznego na wodór i tlen, co odbywa się na powierzchni specjalnych membran umożliwiających katalityczny proces rozkładu wody.

Wodór wytworzony w PEM o ciśnieniu około 30 bar jest sprężany do ciśnienia ok. 350 bar i pompowany do magazynów mobilnych poprzez stację napełniania.

W procesie elektrolizy ma być wykorzystywana energia odnawialna, a konkretnie pochodząca ze spalania biomasy w Elektrowni Konin.

W pierwszym etapie produkcji wodoru zapotrzebowanie na moc elektryczną ma wynosić 2,5 MW, a wyposażenie modułu w drugi elektrolizer o mocy 5 MW ma pozwolić na produkcję 2 ton wodoru na dobę.

redakcja@gramwzielone.pl 


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.