Producent falowników zajmie się elektrolizerami

Producent falowników zajmie się elektrolizerami
Ingateam

Hiszpańska firma Ingateam, znana dotąd na rynku odnawialnych źródeł energii z produkcji falowników montowanych na farmach fotowoltaicznych, rozpocznie produkcję elektrolizerów w ramach projektu prowadzonego wspólnie z jednym z globalnych liderów na rynku OZE – grupą energetyczną Iberdrola, która ma ambicje zdobycie wiodącej pozycji także w zakresie produkcji tzw. zielonego wodoru.

Ingateam specjalizuje się m.in. w produkcji centralnych falowników, które  dostarcza dla dużych projektów PV.

Największa elektrownia fotowoltaiczna, na którą w ostatnich latach swoje falowniki dostarczyli Hiszpanie, powstała w Abu Dhabi i po uruchomieniu w połowie ubiegłego roku była to nawet największa elektrownia PV na świecie.

REKLAMA

Projekt o nazwie Sweihan posiada moc 1,177 GW i został zrealizowany przez japońską grupę Marubeni Corporation, chińskiego producenta paneli fotowoltaicznych JinkoSolar oraz lokalny koncern energetyczny Au Dhabi Power Corporation, który jednocześnie przez 25 lat będzie odbierać energię po stawce zakontraktowanej w aukcji przeprowadzonej przez władze emiratu.

W inwestycji, której generalnym wykonawcą była firma Sterling & Wilson, wykorzystano 402 centralne falowniki 1,000 Vdc Ingecon Sun PowerMax B o jednostkowej mocy 2,33 MW.

Ingateam ma na koncie ponadto dostawę 238 falowników serii INGECON SUN PowerMax B o jednostkowej mocy 1,69 MW, pracujących w standardzie 1500 V, dla jednej z największych farm fotowoltaicznych w Europie.

Elektrownia PV uruchomiona w ubiegłym roku w regionie Murcia na południu Hiszpanii posiada moc niemal 500 MW i ma wytwarzać w skali roku 750 GWh energii elektrycznej.

Wraz z realizacją tego zamówienia Ingateam przekroczyła granicę 2 GW jeśli chodzi o moc falowników dostarczonych na rynek hiszpański.

Natomiast kilka tygodni temu Hiszpanie pochwalili się pozyskaniem zamówienia na dostawę 70 falowników dla dwóch projektów fotowoltaicznych o docelowej mocy 108 MW, które są realizowane w Chile. Kontrakt w tym przypadku obejmuje dostawę falowników INGECON SUN 1690TL B650 1500V o jednostkowej mocy 1,69 MW.

REKLAMA

Ingateam specjalizuje się także w utrzymaniu elektrowni fotowoltaicznych. Tylko w Ameryce Południowej firma posiada umowy na serwisowanie instalacji PV o łącznej mocy 3,3 GW.

Teraz hiszpańska firma ogłosiła, że zajmie się produkcją elektrolizerów wytwarzających wodór z wykorzystaniem energii elektrycznej.

W tym celu Ingateam nawiązał współpracę z hiszpańską grupą energetyczną Iberdrola, tworząc razem markę o nazwie Iberlyzer i planując wyprodukowanie do 2023 r. elektrolizerów o łącznej mocy 200 MW. We wspólne przedsięwzięcie obie firmy mają zainwestować 100 mln euro, tworząc 150 miejsc pracy.

W projekt jest też zaangażowana norweska firma Nel będąca pionierem w rozwoju technologii wodorowych, z którą ostatnio Iberdrola podpisała umowę na dostawę elektrolizerów dla swojej pilotażowej, wodorowej inwestycji na Półwyspie Iberyjskim.

Chodzi o projekt realizowany przez Iberdrolę i producenta nawozów Fertiberię w regionie Kastylia-La Mancha, w pobliżu miasta Ciudad Real, zakładający uruchomienie już w przyszłym roku elektrolizera o mocy 20 MW zasilanego energią wytwarzaną z farmy fotowoltaicznej o mocy 100 MW. Produkowany w ten sposób wodór zasili znajdującą się w sąsiedztwie fabrykę amoniaku, zastępując wodór wytwarzany dotąd w procesach skutkujących emisją CO2. Wykorzystanie zielonego wodoru pozwoli na redukcję emisji CO2 o 39 tys. ton rocznie.

Docelowo Iberdrola i Fertiberia mają uruchomić produkcję wodoru w kilku lokalizacjach z elektrolizerów o łącznej mocy 800 MW, inwestując we wspólną produkcję H2 w ciągu najbliższych 7 lat aż 1,8 mld euro.

Elektrolizery wykorzystane przy kolejnych projektach Iberdroli i Fertiberii mają już być dostarczane przez Iberlyzer.

Projekt Ingateam i Iberdroli wpisuje się w cel przyjęty przez rząd Hiszpanii, który zakłada uruchomienie do 2030 roku elektrolizerów o łącznej mocy 4 GW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.