Zamówienie na wielki elektrolizer do produkcji czystego wodoru

Zamówienie na wielki elektrolizer do produkcji czystego wodoru
Thyssenkrupp

To kolejna w ostatnich dniach informacja o zamówieniu ogromnego elektrolizera, który posłuży do produkcji wodoru z wykorzystaniem odnawialnej energii elektrycznej. Elektrolizer, który trafi do Kanady, będzie największym tego rodzaju urządzeniem na świecie.

Należąca do niemieckiego koncernu Thyssenkrupp spółka Thyssenkrupp Uhde Chlorine Engineers GmbH zdobyła kontrakt na dostawę elektrolizera o mocy 88 MW, który zamówił kanadyjski państwowy koncern energetyczny Hydro-Quebec – jeden z największych producentów hydroenergii w Ameryce Północnej.

Urządzenie zostanie zainstalowane w miejscowości Varennes w zachodniej kanadyjskiej prowincji Quebec i będzie zasilane energią elektryczną wytwarzaną przez elektrownię wodną.

REKLAMA

Elektrolizer ma wytwarzać w skali roku około 11,1  tys. ton zielonego wodoru, który będzie wykorzystywany na miejscu – podobnie jak tlen będący produktem ubocznym elektrolizy – w procesie produkcji biopaliwa z odpadów komunalnych.

Uruchomienie elektrolizera ma nastąpić pod koniec 2023 roku i powinno to być wówczas największe na świecie tego rodzaju urządzenie.

Thyssenkrupp podkreśla w komunikacie, że obecnie jest w stanie zaoferować największe moduły służące do produkcji zielonego wodoru, a zwiększenie skali produkcji do 1 GW w skali roku ma przekładać się na poprawę efektywności kosztowej.

REKLAMA

W ubiegłym tygodniu o zamówieniu elektrolizera o mocy 24 MW mającego posłużyć do produkcji czystego wodoru informował potentat na rynku gazów przemysłowych – firma Linde, która zainstaluje to urządzenie na terenie jednego ze swoich zakładów w Niemczech.

Urządzenie dostarczy brytyjski producent elektrolizerów w technologii PEM (Proton Exchange Membrane – ITM Power, który obecnie kończy budowę fabryki mającej wytwarzać w skali roku tego rodzaju urządzenia o mocy 1 GW.

Brytyjska firma dostarczy ponadto swoje elektrolizery m.in. do powstającej w rafinerii Shella w Wesseling w Niemczech instalacji o mocy 10 MW. Ma ona wytwarzać około 1,3 tys. ton H2 rocznie. Jeśli ten projekt okaże się sukcesem, Shell ma zbudować na terenie rafinerii w Wesseling jeszcze większą instalację o mocy sięgającej 100 MW.

Póki co nadal największe urządzenie pozwalające na produkcję zielonego wodoru, otrzymywanego w procesie elektrolizy z wykorzystaniem odnawialnej energii elektrycznej, znajduje się w Austrii. Elektrolizer o mocy 6 MW został dostarczony przez Siemensa i jest częścią projektu finansowanego z unijnego programu Horyzont 2020.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.