REKLAMA
 
REKLAMA

PGE zwiększa przepustowość linii dzięki przewodom wysokotemperaturowym

PGE zwiększa przepustowość linii dzięki przewodom wysokotemperaturowym
fot. PGE

PGE Dystrybucja, spółka z Grupy  PGE, zmodernizowała linię wysokiego napięcia na terenie działania skarżyskiego oddziału. Linia łączy główne punkty zasilające (GPZ) Grójec 1 i Grójec 2.

W ramach modernizacji w okolicach Grójca stare przewody linii wysokiego napięcia (WN) zastąpione zostały wysokotemperaturowymi przewodami ACMCC. Zmiana ma spowodować zwiększenie przepustowości linii i zmniejszenie strat sieciowych. W efekcie inwestycja przyczyni się do wzrostu bezpieczeństwa dostaw prądu w regionie.

Koszt modernizacji wyniósł prawie 1,5 mln zł.

REKLAMA

Technologia ACMCC

Jak informuje PGE Dystrybucja, wymiana przewodów linii WN na ACMCC ma na celu zwiększenie obciążalności w temperaturze do 180 st. C, czyli nawet o 60 proc. w porównaniu do tradycyjnych technologii. Wymieniane linie mają większy przekrój i są dwukrotnie odporniejsze na zerwanie. Ponadto zastosowany w przewodach rdzeń kompozytowy zwiększa ich obciążalność mechaniczną.

Wykorzystana technologia ma podnieść bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej poprzez minimalizowanie ryzyka uszkodzeń przewodów.

REKLAMA

Kilometry nowych linii

Obecnie na terenie skarżyskiego oddziału PGE Dystrybucji trwa przebudowa blisko 3-km odcinka linii 110 kV Grójec–Piaseczno na odcinku GPZ Grójec 1–Grójec 2. Realizacja zadania przede wszystkim ma zwiększyć pewność zasilania odbiorców w okolicach Grójca. Ponadto zapewni przesył energii elektrycznej między sąsiednimi oddziałami spółki. Zwiększy też zdolności przesyłowe w celu wyprowadzenia mocy z Elektrowni Kozienice.

Przebudowana linia 110 kV przebiega przez tereny leśne i jest szczególnie narażona na uszkodzenia z uwagi na jej znaczną szerokość i stosunkowo niskie zawieszenie przewodów – mówi Wojciech Nita, dyrektor generalny spółki PGE Dystrybucja Oddział Skarżysko-Kamienna. – Nowo zamontowane przewody charakteryzują się większą odpornością na zerwanie i zginanie, a ich długość nie zwiększa się, gdy wzrasta temperatura otoczenia. Wymiana kabli na tym odcinku linii pozwoli na zminimalizowanie ryzyka awaryjnych wyłączeń, ale także umożliwi efektywną obsługę obecnych i przyszłych odbiorców.

Więcej mocy przyłączeniowych dla OZE

PGE zrealizowała podobną inwestycję w powiecie tarnobrzeskim w związku z rosnącym zapotrzebowaniem na energię elektryczną w regionie, szczególnie w Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej „Euro-Park Wisłosan”.

Bezpośrednio do zmodernizowanej linii zostanie przyłączona nowa farma fotowoltaiczna Jeziórko o mocy 153,3 MVA, której budowa rozpoczęła się 8 grudnia 2022 roku.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

To w końcu WN jest linia napowietrzna kablową??? (W tekście jest iż wymaga Ana kabli spowoduje…)

Szkoda, że nikt nie powie jakie są straty energii związane z grzaniem się przewodów. PGE ratuję sytuację stosując takie przewody, żeby tylko słupów nie wymieniać.

wymiana słupów to pewnie nie taka prosta sprawa, często trzeba komuś zniszczyć uprawy, lub zagospodarowanie terenu, a dodanie kolejnych przewodów zwielokrotnia prąd płynący między punktami, choć może przy takiej operacji lepiej byłoby zrobić linię DC likwidując 1 przewód można podnieść linię w ramach istniejącego słupa i zwiększyć napięcie co automatycznie podnosi moc linii przesyłowej ???

Ktoś mi wytlumaczy jak podniesienie temperatury zmniejsza straty?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA