Wielki projekt PV zapewni kontrakty firmom z Podkarpacia

Wielki projekt PV zapewni kontrakty firmom z Podkarpacia
PGE

W województwie podkarpackim rozpoczęła się budowa jednej z największych elektrowni fotowoltaicznych w Polsce i największej w portfelu PGE. Głównym wykonawcą jest firma Solartech, która zapewnia, że w projekt zaangażowanych zostanie wiele lokalnych firm.

Inwestycja o nazwie PV Jeziórko w gminie Grębów, w odległości około 10 km od Tarnobrzega, zakłada budowę elektrowni fotowoltaicznej o mocy 100 MW, która zostanie posadowiona na powierzchni około 100 hektarów.

Projekt zakłada, że do końca 2023 roku powstanie instalacja o mocy 100 MW, która w skali roku ma produkować około 107 GWh energii elektrycznej. W drugim etapie farma fotowoltaiczna PV Jeziórko ma zostać jeszcze rozbudowana do 153 MW.

REKLAMA

Generalnym wykonawcą pierwszego etapu inwestycji jest firma Solartech, która informuje, że jeszcze w tym roku na miejscu zostanie zainstalowanych blisko 200 tys. dwustronnych modułów PV o mocy jednostkowej 500 W.

Do budowy elektrowni fotowoltaicznej zostanie użytych 12 tys. tak zwanych stołów konstrukcyjnych, na których pojawią się moduły fotowoltaiczne. Zostanie zainstalowanych też kilkanaście stacji transformatorowych oraz prawie 300 falowników stringowych.

Miliony dla gminy i miejsca pracy

Solartech podkreśla, że inwestycja będzie oznaczać szereg korzyści dla lokalnej społeczności.

REKLAMA

Nieużytki rolne zostaną odpowiednio zagospodarowane i spożytkowane. Tylko pierwsza faza budowy PV Jeziórko, która zakończy się w grudniu przyszłego roku, zasili ponad 50 tys. gospodarstw domowych, zaś z tytułu podatku budżet gminny będzie bogatszy o kilka milionów złotych w skali roku – komentuje Bartłomiej Zysiński, prezes Solartech. 

Solartech zapewnia, że jako generalny wykonawca podczas projektowania i budowy ogromnej farmy PV skorzysta z potencjału lokalnych pracowników oraz firm. – Zatrudniliśmy na potrzeby budowy PV Jeziórko lokalnego inżyniera elektryka, szukamy obecnie kilku inżynierów budowy z tych terenów – dodaje Zysiński. 

Solartech ma ponadto skorzystać z usług lokalnego ornitologa, firmy saperskiej czy firmy wycinającej drzewa. Wykonawca zaangażuje także podmioty związane z wynajmem nieruchomości oraz geodezją. Firma chce także poszukać na lokalnym rynku m.in. dostawców kruszywa pod budowę drogi do farmy fotowoltaicznej.

PV Jeziórko to obecnie największy projekt fotowoltaiczny w grupie PGE, która do końca 2030 roku chce osiągnąć łącznie 3 GW mocy zainstalowanej w fotowoltaice.

Dla Solartech nie jest to pierwszy kontrakt na generalne wykonawstwo farm fotowoltaicznych dla PGE. Pierwsze projekty – cztery elektrownie PV o jednostkowej mocy 1 MW – firma zrealizowała dla PGE w 2020 roku.

Solartech ma na koncie budowę kilkudziesięciu farm fotowoltaicznych o mocy do 1 MW na terenie Polski. Obecnie firma zajmuje się budową 20 elektrowni PV dla chińskiego inwestora Chint oraz 31 instalacji PV dla polskiej grupy RPower.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.