Zerowy VAT dla prosumentów w Niemczech zostanie utrzymany

Zerowy VAT dla prosumentów w Niemczech zostanie utrzymany
Pixabay

Od początku tego roku koszt zakupu instalacji fotowoltaicznej lub magazynu energii dla gospodarstw domowych w Niemczech jest niższy dzięki zmniejszeniu do zera podatku VAT. Ostatnio na niemieckim rynku fotowoltaicznym pojawiły się wątpliwości, czy nie będzie to tylko tymczasowa regulacja – podobnie jak inne preferencje podatkowe wprowadzone przez Berlin, których celem było rozkręcenie gospodarki po pandemii.

Od 1 stycznia 2023 r. prosumenci montujący fotowoltaikę w Niemczech są zwolnieni z podatku od dochodów ze sprzedaży energii oraz podatku VAT przy zakupie instalacji. Ta zasada została wprowadzona wraz z innymi preferencyjnymi regulacjami podatkowymi mającymi wspierać niemiecką gospodarkę wychodzącą z kryzysu po pandemii. Cześć z nich przestanie obowiązywać w 2024 r., a na niemieckim rynku fotowoltaicznym pojawiły się obawy, czy zakończenie preferencji podatkowych obejmie także stawkę VAT na prosumenckie instalacje PV i magazyny energii.

Sprawę wyjaśniło niemieckie ministerstwo finansów. Stowarzyszenie branżowe BSW Solar informuje, powołując się na informację z ministerstwa, że zerowa stawka VAT na domowe instalacje fotowoltaiczne i magazyny energii będzie stosowana bezterminowo.

REKLAMA

Podatek dochodowy dla prosumentów

Zwolnienie z VAT to niejedyna wprowadzona ostatnio preferencja dla niemieckich prosumentów.

Od początku tego roku sprzedaż energii z prosumenckich instalacji nie jest opodatkowana podatkiem dochodowym. Dotyczy to systemów PV o mocy nieprzekraczającej 30 kW instalowanych na domach jednorodzinnych lub budynkach, w których prowadzona jest działalność gospodarcza, a także systemów o mocy do 15 kW przypadających na gospodarstwo domowe lub firmę.

Wraz z preferencjami podatkowymi niemieckie władze wprowadziły inne zachęty do inwestowania w prosumenckie instalacje fotowoltaiczne. W ubiegłym roku wyraźnie podniesiono taryfy za energię z domowych systemów PV, a także zniesiono ograniczenia, jeśli chodzi o maksymalny udział energii wysyłanej do sieci. O ile zarejestrowane wcześniej systemy mogły wyeksportować maksymalnie 70 proc. wytworzonej energii, o tyle elektrownie PV uruchomione od września 2022 r. nie mają tego ograniczenia.

REKLAMA

Niemiecka fotowoltaika przyspieszyła

Zmiany w niemieckim prawie dla OZE mają doprowadzić do osiągnięcia zainstalowanej mocy fotowoltaiki w Niemczech w 2030 r. na poziomie aż 215 GW. Dzięki temu udział PV w wytwarzaniu energii elektrycznej w Niemczech ma zwiększyć się trzykrotnie względem obecnego poziomu – do około 30 proc.

W tym roku tempo inwestycji w nowe elektrownie fotowoltaiczne jest najwyższe w historii niemieckiego rynku PV. Nasi zachodni sąsiedzi ostatnio co miesiąc oddają do użytku instalacje fotowoltaiczne o mocy ponad 1 GW, a łączna moc elektrowni PV w Niemczech przekroczyła 75 GW.

Szczególnie aktywny jest segment najmniejszych instalacji. W pierwszej połowie 2023 r. w domach niemieckich prosumentów zostało zainstalowanych więcej systemów fotowoltaicznych i magazynów energii niż w całym ubiegłym roku.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.