REKLAMA
 
REKLAMA

Niemcy co miesiąc instalują ponad 1 GW mocy w PV

Niemcy co miesiąc instalują ponad 1 GW mocy w PV
Sunways

Według najnowszych danych federalnego regulatora rynku energii w Niemczech zachodni sąsiedzi Polski w lipcu zainstalowali w fotowoltaice 1,2 GW nowych mocy. To już piąty z rzędu miesiąc, w którym miesięczny wolumen instalacji w Niemczech przekracza 1 GW.

Federalna Agencja Sieci (Bundesnetzagentur) wskazuje, że stopniowo miesięczne instalacje systemów fotowoltaicznych w Niemczech zbliżają się do poziomu, który pozwoli osiągnąć cele założone do 2030 r. Określono je na 216 GW mocy w PV, co wymaga instalowania 1,57 GW miesięcznie.

W tym roku niemiecka fotowoltaika znowu wyraźnie przyspieszyła. Tylko w zeszłym miesiącu Niemcy zainstalowały 1,2 GW nowych mocy w fotowoltaice, a w ostatnich pięciu miesiącach notowały ponad 1 GW nowych mocy w PV miesięcznie.

REKLAMA

W okresie od stycznia do lipca w Niemczech przybyło łącznie około 7,69 GW mocy w instalacjach fotowoltaicznych, choć wartość ta może jeszcze zostać skorygowana. Jak bowiem zaznacza „PV Magazine”, informacje za lipiec bazowały na danych rynkowych z 17 sierpnia.

Moce w fotowoltaice w Niemczech rosną znacznie szybciej niż w pozostałych technologiach OZE. Według informacji agencji w zeszłym miesiącu moc energetyki wiatrowej na lądzie wzrosła o 206 MW, moc w energetyce biomasowej zwiększyła się o 7,2 MW, a sektor offshore zanotował wynik zerowy.

12 GW w skali roku

Federalna Agencja Sieci wylicza, że skumulowana moc fotowoltaiki w Niemczech wynosi obecnie 75,17 GW. Jeśli dotychczasowy miesięczny trend instalacji się utrzyma, to obecny rok Niemcy zamkną z ponad 12 GW nowo zainstalowanych mocy.

W rekordowym wyniku zanotowanym w lipcu br. ponad 250 MW nowych instalacji pochodziło – jak zaznacza „PV Magazyn” – z niesubsydiowanych systemów fotowoltaicznych, tj. pracujących poza systemem wsparcia finansowanego w Niemczech z opłaty EEG, wprowadzonej w celu pokrycia różnicy między ceną energii uzyskiwaną na rynku a stałą taryfą gwarantowaną, płaconą niemieckim producentom zielonej energii. W tym wolumenie 226,1 MW mocy zainstalowano w fotowoltaice naziemnej i 30,1 MW – w dachowej. Jak podkreśla „PV Magazine”, jest to nowy rekord niesubsydiowanych systemów fotowoltaicznych.

REKLAMA

Według szczegółowych danych agencji za rozwój fotowoltaiki w ramach systemu EEG w Niemczech odpowiadają głównie dachowe instalacje PV. W lipcu zapewniły one 704,4 MW nowych mocy. Zainteresowanie naziemnymi instalacjami o jednostkowej mocy do 1 MW w ramach systemu wsparcia jest znikome – ich łączna moc w lipcu wyniosła 13,8 MW.

Z kolei elektrownie fotowoltaiczne objęte wsparciem aukcyjnym odpowiadały za 198,9 MW w przypadku konstrukcji naziemnych i 24,8 MW w przypadku fotowoltaiki dachowej.

Duże zainteresowanie aukcjami

Dobrym sygnałem dla Niemiec jest według Federalnej Agencji Sieci rosnące zainteresowanie niemieckimi aukcjami dla instalacji fotowoltaicznych.

W ostatnim czasie zakończyła się druga tegoroczna aukcja dla fotowoltaiki naziemnej w Niemczech. Cieszyła się ona rekordowym zainteresowaniem deweloperów PV. Agencja zatwierdziła 124 oferty dotyczące projektów o łącznej mocy 1,67 GW, podczas gdy wpłynęło aż 516 wniosków na łączną moc ponad 4,6 GW.

Także w pierwszej tegorocznej aukcji dla wielkoskalowej fotowoltaiki w Niemczech wpłynęło więcej ofert, niż uzyskało wsparcie. W rozstrzygniętym w kwietniu postępowaniu agencja zatwierdziła 245 projektów o łącznej mocy 1,95 GW. Wpłynęło natomiast 347 propozycji projektów o łącznej mocy prawie 2,9 GW.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Muszą, bo są debilami, zamknęli w końcu elektrownie atomowe. Kretyni.

śmiech na sali…

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA