Designerskie innowacje i ambitne plany na 2024 – twoja szansa na inwestycję w przyszłość OZE

Designerskie innowacje i ambitne plany na 2024 – twoja szansa na inwestycję w przyszłość OZE
Fot. Eko Prime

W dynamicznie rozwijającym się świecie odnawialnych źródeł energii (OZE) Eko Prime pod przewodnictwem pana Bartłomieja Susika wyznacza nowe standardy. W poniższym artykule prezentujemy wywiad z prezesem Susikiem, który opowiada o ewolucji Eko Prime od skromnych początków do wiodącej firmy w branży, prezentuje osiągnięcia firmy w 2023 roku oraz dzieli się planami na przyszłość.

Zanim przejdziemy do szczegółów, chcielibyśmy zaprosić zarówno klientów indywidualnych, jak i przedsiębiorców, którzy szukają rzetelnego partnera biznesowego w dziedzinie OZE. Jesteśmy w trakcie finalizowania naszego kalendarza na rok 2024, więc jeśli rozważasz inwestycję w zieloną energię, teraz jest idealny moment, aby omówić ten temat.

Panie prezesie, jakie były początki Eko Prime i co zainspirowało Pana do wejścia w branżę OZE?

Bartłomiej Susik: Moja przygoda z OZE zaczęła się od pracy w Niemczech jako elektryk przy instalacjach fotowoltaicznych. To doświadczenie otworzyło mi oczy na potencjał tej technologii. Wiedza i determinacja, które zdobyłem tam, stały się fundamentem Eko Prime.

 

Bartłomiej Susik, prezes firmy Eko Prime
Bartłomiej Susik, prezes firmy Eko Prime

Jakie były kluczowe momenty w rozwoju firmy, które przyczyniły się do jej sukcesu?

Początki były skromne, ale pełne zaangażowania. W 2014 roku z 38 tysiącami złotych na koncie zbudowaliśmy firmę, która jest liderem na polskim rynku OZE. Nasze pierwsze projekty, choć nie przynosiły zysków, dały nam cenne doświadczenie i otworzyły drogę do większych przedsięwzięć.

Rok 2023 był dla Eko Prime wyjątkowy. Czy mógłby pan podzielić się szczegółami tych osiągnięć?

Rok 2023 był dla nas rokiem szczególnym. W obliczu dynamicznie zmieniających się warunków rynkowych nasza firma nie tylko dostosowała się do tych zmian, ale również wykorzystała je jako okazję do dalszego rozwoju i innowacji. W tym kontekście, w obszarze mikroinstalacji, choć spotkały się z mniejszym zainteresowaniem w skali globalnej, w naszej firmie odnotowaliśmy kolejne wzrosty w stosunku rok do roku. Zainstalowaliśmy systemy o łącznej mocy 1,5 MW w domach jednorodzinnych. Natomiast nasze makroprojekty farm fotowoltaicznych, o łącznej mocy 70 MW, nie tylko przyczyniają się do zwiększenia dostępności zielonej energii, ale także stanowią ważny krok w kierunku zrównoważonego rozwoju.

 

Montaż paneli
Fot. Eko Prime

 

Farma fotowoltaiczna
Fot. Eko Prime

Skoro mówimy o przyszłości, jakie są plany Eko Prime na 2024 rok i co może pan zaoferować potencjalnym klientom?

W 2024 roku Eko Prime skupi się na trzech kluczowych obszarach: rozbudowie farm fotowoltaicznych, wprowadzeniu innowacyjnych carportów z ładowarkami oraz rozwijaniu systemów magazynowania energii. Nasze plany obejmują zarówno duże projekty infrastrukturalne, jak i indywidualnie dostosowane rozwiązania dla klientów premium.

Panie prezesie, możemy prosić o bardziej szczegółowe informacje na temat Waszych farm fotowoltaicznych i innych projektów? Jakie są konkretne liczby i osiągnięcia techniczne, które udało się osiągnąć w 2023 roku?

Oczywiście. Nasze farmy fotowoltaiczne osiągnęły zainstalowaną moc 70 MW. To ogromne przedsięwzięcie, obejmujące ponad 110 tys. modułów fotowoltaicznych. Co więcej, zainstalowaliśmy ponad 350 inwerterów, które są kluczowe dla efektywnego przetwarzania energii słonecznej na energię elektryczną.

Suma stali wykorzystana do budowy konstrukcji wsporczych osiągnęła wagę ponad 2 600 000 kg. Do budowy infrastruktury elektrycznej wykorzystaliśmy ponad 800 tys. metrów kabli DC stałego napięcia i około 200 tys. metrów kabli AC niskiego napięcia do połączenia łańcuchów modułów fotowoltaicznych. To pokazuje skalę i złożoność projektów. Projekty, które zrealizowaliśmy, zajmują powierzchnię ponad 900 tys.m².

Oprócz tego, w 2023 roku zrealizowaliśmy mikroinstalacje o łącznej mocy 1,5 MW, a także zakończyliśmy instalacje o mocy 700 kW na obiektach użyteczności publicznej oraz przedsiębiorstw. Aktualnie pracujemy nad projektami o mocy 1150 kW, które obejmują firmy produkcyjne, uczelnie oraz kolejne obiekty użyteczności publicznej.

 

Instalacja PV
Fot. Eko Prime

To imponujące liczby. Jakie wyzwania wiązały się z realizacją tak dużych projektów?

Realizacja projektów na taką skalę zawsze wiąże się z wyzwaniami logistycznymi i technicznymi. Musieliśmy dokładnie zaplanować każdy etap – od dostawy i montażu modułów, przez instalację inwerterów, aż po układanie kabli. Wyzwaniem była również koordynacja pracy naszych zespołów – od projektantów, przez menedżerów, zakupowców, pracowników administracyjnych, aż po montażystów. Ale dzięki wspólnej pracy i dedykacji całego zespołu Eko Prime udało nam się osiągnąć te znakomite rezultaty.

 

Zespól Eko Prime
Fot. Eko Prime

 

Zachęcamy wszystkich zainteresowanych współpracą z rzetelną i doświadczoną firmą w dziedzinie OZE do nawiązania kontaktu jak najszybciej. Eko Prime jest gotowa do realizacji projektów, które nie tylko przyczynią się do zrównoważonego rozwoju, ale przede wszystkim przyniosą konkretne korzyści Partnerom Biznesowym. Zapraszamy do współpracy i dołączenia do grona tych, którzy już teraz inwestują w przyszłość zielonej energii.

 

Eko Prime – materiał sponsorowany