Aquapark oszczędza i zarabia na produkcji energii z biogazu

Aquapark oszczędza i zarabia na produkcji energii z biogazu
Fot. Wodny Park Tychy

Dzięki inwestycjom we własne źródła energii miejska oczyszczalnia ścieków oraz zarządzany przez miasto park wodny w Tychach osiągnęły niezależność energetyczną, a do tego miasto zarobiło na sprzedaży niewykorzystanych nadwyżek energii.

Aquapark w Tychach podsumował pierwszy rok swojej działalności. Wodny Park Tychy został otwarty 30 kwietnia 2018 r. i od samego początku jest zasilany energią elektryczną i cieplną pochodzącą z własnych źródeł. 

Zarządca obiektu, Regionalne Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej S.A., od 2006 roku jest producentem energii elektrycznej i cieplnej z biogazu, który powstaje w tyskiej oczyszczalni ścieków w procesie fermentacji osadów ściekowych i przemysłowych odpadów biodegradowalnych. Zainstalowano dwa agregaty kogeneracyjne o mocy elektrycznej 400 kW i cieplnej 433 kW każdy oraz rezerwowe źródło ciepła w postaci kotła na biogaz o mocy 1100 kW.

REKLAMA

Dwie elektrownie biogazowe RCGW – w oczyszczalni i Wodnym Parku Tychy – połączone są sześciokilometrowym rurociągiem i zapewniają energię elektryczną i cieplną obu obiektom.

RCGW podawał na początku tego roku, że dzięki własnej generacji w elektrociepłowniach biogazowych w tyskiej oczyszczalni ścieków i w Wodnym Parku Tychy tylko od maja do grudnia 2018 r. udało się wyprodukować 20,5 GWh energii.

REKLAMA

Wysokowydajna produkcja biogazu pozwoliła na osiągnięcie bardzo dobrych wskaźników efektywności energetycznej. Produkowana przez nas nadwyżka energii elektrycznej została sprzedana do sieci Tauronu i od maja do grudnia 2018 r. wyniosła 1 800 MWh. To więcej niż zapotrzebowanie w tym czasie na energię elektryczną tyskich trolejbusów – informował wówczas Zbigniew Gieleciak, prezes Regionalnego Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej S.A. i dodaje, że oba obiekty są samowystarczalne energetycznie.

Teraz Wodny Park Tychy poinformował, że w okresie roku od uruchomienia produkcji energii z biogazu wyłącznie w jego instalacji wytworzono 6,4 GWh energii elektrycznej, co pozwoliłoby zasilić 10-tysięczne miasto.

Wodny Park Tychy wylicza, że do wyprodukowania takiej ilości energii w elektrowni węglowej potrzeba 29 wagonów węgla.

Z tego energia wyprodukowana w tyskim aquaparku w większości została skonsumowana na własne potrzeby. Nadwyżka w ilości 1,54 GWh została sprzedana do sieci.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.