Konkurs na innowacyjne technologie biogazowe

Konkurs na innowacyjne technologie biogazowe
SPD Biogas

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło postępowanie, w którym chce wspierać rozwój krajowych technologii związanych z produkcją energii z biogazu.

NCBR podkreśla, że Polska wśród krajów Unii Europejskiej ma szczególnie korzystne warunki rozwoju biogazowni i produkcji biometanu, nawet bez dedykowanych upraw energetycznych, szacowany na ok. 8 mld m3, co odpowiada ok. 40 proc. obecnego zużycia gazu ziemnego w Polsce.

Narodowe Centrum chce przyczynić się do wykorzystania tego potencjału, uruchamiając postępowanie mające skutkować rozwojem krajowych technologii biogazowych.

REKLAMA

Głównym celem przedsięwzięcia „Innowacyjna Biogazownia” jest opracowanie i demonstracja innowacyjnej technologii uniwersalnej biogazowni, charakteryzującej się efektywnym przetwarzaniem zróżnicowanego strumienia odpadów organicznych na biogaz, a następnie uszlachetnianiem go do biometanu oraz na produkty nawozowe dla rolnictwa zgodnie z założeniami gospodarki obiegu zamkniętego.

Uczestnicy postępowania, którzy spełnią kryteria wskazane w regulaminie, otrzymają możliwość rozpoczęcia współpracy z NCBR. W ramach postępowania, po podpisaniu umowy, przeprowadzone zostaną prace badawczo-rozwojowe w fazach, w których wykonawcy będą ze sobą konkurować, zmierzając do stworzenia najlepszego rozwiązania.

REKLAMA

Szczegółowe zasady przedsięwzięcia zostały określone w regulaminie postępowania opublikowanym na stronie internetowej NCBR pod tym linkiem

Wnioski o przystąpienie do postępowania należy składać w siedzibie NCBR przy ul. Nowogrodzkiej 47a w Warszawie, w punkcie przyjmowania przesyłek.

NCBR informuje o możliwości zgłaszania pytań do dokumentacji na adres e-mail: przetargi-at-ncbr.gov.pl.

Przedsięwzięcie jest realizowane z Funduszy Europejskich w ramach projektu pozakonkursowego pn. Podniesienie poziomu innowacyjności gospodarki poprzez realizację przedsięwzięć badawczych w trybie innowacyjnych zamówień publicznych w celu wsparcia realizacji strategii Europejskiego Zielonego Ładu (projekt nr POIR.04.01.03-00-0001/20-00 realizowany z poddziałania 4.1.3 Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój).

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.