Dofinansowanie na kogenerację z programu Ciepłownictwo Powiatowe

Dofinansowanie na kogenerację z programu Ciepłownictwo Powiatowe
Anna Moskwa

Kozienicka Gospodarka Komunalna Sp. z o.o. pozyskała dofinansowanie na inwestycję w modernizację źródła ciepła w Kozienicach. Narodowy Fundusz Środowiska i Gospodarki Wodnej przyznał na ten cel dotację i preferencyjną pożyczkę z programu Ciepłownictwo Powiatowe.

Inwestycja zgłoszona przez spółkę Kozienicka Gospodarka Komunalna zostanie dofinansowana w ramach drugiej edycji programu priorytetowego Ciepłownictwo Powiatowe.

Celem projektu jest zaopatrzenie w ekologiczne ciepło mieszkań i domów mieszkańców miasta Kozienice podłączonych do istniejącej sieci ciepłowniczej. Całkowity koszt inwestycji to 55,9 mln zł.

REKLAMA

Kwota dotacji i pożyczki ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wyniesie po 22,7 mln zł.

Inwestycja, które zostanie zrealizowana w Kozienicach, zakłada budowę dwóch układów kogeneracji, składających się z dwóch kotłów na biomasę, każdy o mocy nominalnej 4 MW, wraz z niezbędną infrastrukturą techniczno-technologiczną i dwóch obiegów ORC do produkcji energii elektrycznej w układzie skojarzonym, o mocy do 145 kWe każdy.

W ramach projektu zostanie wybudowany nowy budynek ciepłowni wraz z infrastrukturą oraz składem paliwa, nastąpi również montaż agregatu prądotwórczego.

Po realizacji projektu 65,6 proc. ciepła będzie produkowane z odnawialnych źródeł energii, co oznacza, że system ciepłowniczy w Kozienicach stanie się systemem efektywnym energetycznie – podkreśla Piotr Kozłowski, burmistrz Kozienic.

REKLAMA

Dzięki modernizacji źródła ciepła w Kozienicach ma nastąpić zmniejszenie emisji CO2 o 16 099 ton/rok, zmniejszenie zużycia energii pierwotnej o 213 313 GJ/rok, jak również zmniejszenie zużycia energii końcowej o 4634 GJ/rok.

Inwestycja powinna zostać zrealizowana do końca stycznia 2025 roku.

Nowy program wsparcia kogeneracji

Ministerstwo Klimatu i Środowiska szykuje kolejny program – obok Ciepłownictwa Powiatowego – który ma wspierać inwestycje kogeneracyjne.

Celem rządu, resortu klimatu i środowiska oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jest redukcja emisji zarówno w przedsiębiorstwach, jak i samorządach. Doskonałym do tego narzędziem są programy takie jak Ciepłownictwo Powiatowe czy planowany program Kogeneracja dla Ciepłownictwa komentuje Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska.

Wiemy, że transformacja ciepłownictwa zawodowego jest procesem kosztownym. Nieduże przedsiębiorstwa ciepłownicze mają problem z dostępem do kapitału na inwestycje, a bez potrzebnej modernizacji stają przed coraz trudniejszą walką o rentowność działalności. Dlatego proponujemy systemowe wsparcie, dzięki któremu będzie można – tak jak tu w Kozienicach – finansować adekwatne rozwiązania technologiczne – dodaje szefowa resortu klimatu.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.