Dalkia buduje elektrociepłownie na biomasę

Dalkia buduje elektrociepłownie na biomasę
Rennett stowe, flickr cc-by-2.0

W celu zwiększania produkcji energii z OZE koncern energetyczny Dalkia stawia na biomasę. Nowe elektrociepłownie biomasowe mają zostać oddane do użytku jeszcze w tym roku.

Elektrociepłownię na biomasę, największą tego typu w Europie, Dalkia eksploatuje w pobliżu francuskiego Bordeaux. Wybudowanie instalacji o mocy 69 MW pochłonęło 130 mln euro.

Energię produkowaną we francuskiej instalacji Dalkii konsumuje w dużej części pobliska fabryka papieru (25 proc. en. elektrycznej i 40 proc. en. termalnej). Jak informuje Rzeczpospolita, dzięki zastosowaniu nowatorskich rozwiązań, sprawność elektrociepłowni, którą oddano do użytku w ubiegłym roku, wynosi 70%.

REKLAMA
REKLAMA

We francuskiej elektrociepłowni spala się co roku ponad 500 tys. ton biomasy drzewnej. Optymalną wilgotność spalanego substratu szacuje się na poziomie 40-50 proc. – gdy jest bardziej sucha, w kotle fluidalnym w procesie spalania wydziela się za dużo tlenków azotu.

Rozwiązania z powodzeniem stosowane we Francji Dalkia chce przenieść także na polski grunt. W trakcie budowy są instalacje do spalania biomasy w Poznaniu (46 MW) i Łodzi (27 MW). Ich uruchomienie, które planowane jest jeszcze w tym roku, pozwoli koncernowi na zwiększenie udziału OZE w produkowanej energii do 20 proc.

Koszt budowy obydwu elektrociepłowni jest szacowany w sumie na 70 mln euro, ale szefowie Dalkii zakładają, że dzięki preferencyjnemu systemowi świadectw pochodzenia zielonej energii, inwestycje zwrócą się po 5 latach. Nowe elektrociepłownie będą potrzebowały co roku łącznie 600 tys. ton biomasy.