W woj. warmińsko-mazurskim rusza budowa kolejnej biogazowni

W woj. warmińsko-mazurskim rusza budowa kolejnej biogazowni
Przygotowania do budowy biogazowni w Jarnołtowie / agriKomp Polska

W Jarnołtowie położonym w warmińsko-mazurskiej gminie Małdyty rozpoczęła się budowa biogazowni rolniczej o mocy 250 kW. 

Inwestorem jest Ekodamir sp. Z o.o. sp.k., natomiast generalnym wykonawcą – firma agriKomp Polska sp. Z o.o.

Biogazownia będzie składała się z jednego zbiornika fermentacyjnego oraz jednego zbiornika do składowania masy pofermentacyjnej. W ramach infrastruktury dodatkowej powstaną również silosy na kiszonkę kukurydzy.

REKLAMA

Ciepło z biogazowni będzie wykorzystywane do ogrzewania pobliskiego budynku inwentarskiego. Natomiast energia elektryczna, po zaspokojeniu potrzeb biogazowni oraz gospodarstwa, będzie odsprzedawana do sieci.

REKLAMA

– W instalacji zostaną wykorzystane najnowsze jednostki kogeneracyjne o obecnie największej sprawności elektrycznej na rynku – 45,5% przy sprawności cieplnej na poziomie 40% – poinformował portal Gramwzielone.pl Przemysław Krawczyk z firmy agriKomp Polska sp. Z o.o.

Jak informuje WFOŚiGW w Olsztynie, który przyznał unijną dotację na budowę biogazowni w Jarnołtowie, wolumen produkcji energii szacuje się na 4080,00 MWh/rok. 

Całkowity kosz inwestycji to ponad 6,5 min zł z czego ponad 2,2 mln. zł będzie stanowiło dofinansowanie z Unii Europejskiej przyznane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.

gramwzielone.pl