Naukowcy z Olsztyna wyprodukują etanol z wierzby

Naukowcy z Olsztyna wyprodukują etanol z wierzby
Foto. Sustainable Sanitation, flickr cc

Centrum Badań Energii Odnawialnej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego zdobyło grant Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, dzięki któremu zbuduje demonstracyjną instalację do produkcji etanolu z biomasy.

W ramach projektu, który finansuje NCBR, Centrum Badań Energii Odnawialnej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego obecnie pracuje nad trzema urządzeniami, w tym nad biorafinerią lignocelulozową, w której naukowcy z Olsztyna testują zastosowanie różnych gatunków biomasy do produkcji bioetanolu.  

Jak zapewnia prof. dr hab. Janusz Gołaszewski z warmińsko-mazurskiego Centrum Badań Energii Odnawialnej, nad projektem biorafineri lignoceluluozowej pracowało w sumie 10 jednostek naukowych z całego kraju, a w tym roku w stacji naukowej UWM w Bałdach ma powstać instalacja demonstracyjna. Budowa ma zostać zakończona do końca br.

REKLAMA
REKLAMA

Pilotażowa instalacja według wstępnych szacunków miała produkować dziennie 25 litrów etanolu, jednak wiadomo już, że szacunki naukowców z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego były zbyt optymistyczne i takiego wyniku nie da się osiągnąć.

Prof. dr hab. Janusz Gołaszewski zapewnia, że w procesie produkcji obok bioetanolu może powstawać też organiczny związek chemiczny o nazwie furfural, a produktem ubocznym jest lignina, którą można nawozić słabe gleby i poprawiać ich jakość.

gramwzielone.pl