Biogazownia rolnicza w Wielkopolsce sprzedana

Biogazownia rolnicza w Wielkopolsce sprzedana
fot. WPIP Green Energy

Firma założona w 2024 r. chce zostać liderem rynku biometanu w Polsce. Właśnie przejęła działającą od dwóch lat biogazownię w powiecie śremskim.

Udziały w spółce celowej będącej właścicielem biogazowni w Iłówcu Wielkim (województwo wielkopolskie, powiat śremski) wykupiła firma Galia Green Power. Dotychczasowymi właścicielami obiektu były firmy WPIP Green Energy oraz Metropolis Doradztwo Gospodarcze.

WPIP Green Energy zajmuje się inwestycjami z obszaru odnawialnych źródeł energii(biogazownie, fotowoltaika, magazyny energii, przemysłowe pompy ciepła) i oferuje wsparcie projektowe i doradcze dla innych podmiotów. Metropolis Doradztwo Gospodarcze z kolei od ponad 20 lat zajmuje się pozyskiwaniem zewnętrznego finansowania inwestycji – dotacji, pożyczek preferencyjnych i kredytów dla projektów środowiskowych, energetycznych (w tym OZE), innowacyjnych oraz dla przetwórstwa rolno-spożywczego.

REKLAMA

Wartości transakcji zbycia udziałów w biogazowni w Iłówcu Wielkim nie ujawniono. Galia Green Power, założona w 2024 r., planuje do 2029 r. zainwestować 150 mln euro w rozwój i budowę instalacji biometanowych.

Produkcja energii z kiszonki i odpadów

Biogazownia rolnicza w Iłówcu Wielkim ma moc 499 kW. Do produkcji energii jest w niej wykorzystywana obecnie kiszonka z kukurydzy, gnojowica świńska oraz bydlęca, a także odpady warzywno-owocowe, pozyskiwane od okolicznych dostawców. Biogaz, którego głównym składnikiem jest metan, powstaje w procesie fermentacji mezofilnej związków organicznych. Następnie jest spalany w jednostkach kogeneracyjnych produkujących energię elektryczną.

W ciągu roku biogazownia w Iłówcu Wielkim może wprowadzić do sieci około 4 tys. MWh energii.

Biogazownie to jedna z technologii, które najmocniej przyczyniają się do redukcji gazów cieplarnianych i pozwalają zmniejszać koszty produkowania energii. Odgrywają istotną rolę w zmniejszaniu zależności od paliw kopalnych. Są ważnym elementem transformacji energetycznej w Europie i zapewniają ciągłość dostaw w tych niestabilnych czasach. Jesteśmy przekonani, że nowoczesny obiekt w Iłówcu Wielkim, spełniający najwyższe standardy, będzie jeszcze przez długie lata służył nowym właścicielom, zwłaszcza że ma on zapewnione warunki do ekspansji i zwiększenia wydajności – mówi Dariusz Stasik, prezes WPIP Green Energy.

REKLAMA

Inwestycje w biogaz w Polsce

Potencjał Polski w zakresie wytwarzania biogazu ma sięgać nawet 8-9 mld m3 rocznie. Branża biogazowa od miesięcy apeluje o zmiany, które mogą wpłynąć na przyspieszenie inwestycji. Szasnę na to mogą dać przepisy uwzględnione w ramach nowelizacji ustawy o inwestycjach wiatrowych, przyjętej niedawno przez rząd.

W marcu br. Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) zatwierdził polski program o nazwie „Wysokosprawna kogeneracja z biogazu wytwarzanego z biomasy, w tym z odpadów komunalnych” o budżecie w wysokości 1 mld zł. Dzięki temu Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) będzie mógł uruchomić konkursy dla projektów biogazowych.

Program ma wspierać produkcję biogazu z biomasy – ze szczególnym uwzględnieniem biomasy odpadowej – w celu wytwarzania energii elektrycznej i ciepła w wysokosprawnej kogeneracji. Więcej na ten temat w artykule: EBI akceptuje polski program wsparcia produkcji biogazu o wartości 1 mld zł.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.