Błękitne certyfikaty na TGE. Duży wzrost obrotów
We wrześniu br. na Towarowej Giełdzie Energii rozpoczęto notowania praw majątkowych przysługujących za produkcję energii w biogazowniach rolniczych, czyli tzw. błękitnych certyfikatów. Początkowo handel nimi nie cieszył się dużym zainteresowaniem. Ta sytuacja ostatnio się jednak zmieniła.
Uruchomienie notowań błękitnych certyfikatów to efekt wydzielenia w ostatniej nowelizacji ustawy o OZE osobnego obowiązku zakupu praw majątkowych przysługujących producentom energii w biogazowniach rolniczych. W ten sposób rząd postanowił pomóc jeszcze w tym roku operatorom biogazowni, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej wobec drastycznego spadku ceny zielonych certyfikatów.
Zgodnie z zapisami nowelizacji ustawy o OZE, która weszła w życie 1 lipca 2016 r., w II półroczu 2016 r. zostaje wydzielony obowiązek zakupu świadectw pochodzenia energii z biogazowni rolniczych i wyniesie on 0,65 proc. W zakresie zakupu świadectw z pozostałych OZE obowiązek wyniesie w tym czasie 14,35 proc. W tej drugiej puli mieszczą się razem certyfikaty za produkcję energii z farm wiatrowych, elektrowni biomasowych, wodnych czy fotowoltaicznych, a także ze współspalania.
Jak wynika z przyjętego niedawno rozporządzenia Ministerstwa Energii, w przyszłym roku obowiązek w zakresie energii z biogazu ma wynosić 0,6 proc. przy obowiązku na poziomie 15,4 proc. dla pozostałych OZE.
Pierwsze, wrześniowe notowania błękitnych certyfikatów (instrument PMOZE-BIO) na Towarowej Giełdzie Energii nie zaowocowały wieloma transakcjami. Ta sytuacja zmieniła się jednak w październiku.
TGE informuje, że w drugim miesiącu notowań znacznie wzrósł wolumen obrotu dla instrumentu PMOZE-BIO. Wyniósł on w październiku 37 359 MWh, co oznacza blisko pięciokrotny wzrost względem września. Prawie polowa obrotu przypadła na sesje giełdowe, na których cena średnioważona wyniosła 287,44 zł/MWh (wzrost o 9,77 zł/MWh).
Tymczasem podczas pierwszego notowania w listopadzie, w ubiegły czwartek, średnia cena błękitnych certyfikatów wyniosła 292,96 zł/MWh w notowaniach sesyjnych oraz 290 zł/MWh w notowaniach pozasesyjnych.
W pierwszym przypadku zawarto transakcje odpowiadające produkcji 2 702 MWh energii elektrycznej – a w drugim 2 000 MWh.
red. gramwzielone.pl