Ta firma zdominowała aukcje dla biogazowni. Jakie inwestycje planuje?

Ta firma zdominowała aukcje dla biogazowni. Jakie inwestycje planuje?
Biogazownia w Dzierżkach. Fot. Polska Grupa Biogazowa

Polska Grupa Biogazowa to największy beneficjent dotychczasowych aukcji dla inwestorów z sektora biogazowni rolniczych. Dzięki zapewnieniu sobie gwarancji sprzedaży energii w przeprowadzonej w tym miesiącu aukcji postawi kilkanaście nowych biogazowni, które dołączą do biogazowni PGB już wcześniej funkcjonujących w systemie aukcyjnym.

Polska Grupa Biogazowa postawiła dotąd siedem biogazowni rolniczych, każda o jednostkowej mocy 0,99 MW, które znajdują się w Złocieńcu, Darskowie, Tończy, Krzywej, Dzierżkach, Gorajcu oraz Starym Korninie.

Te instalacje zostały uruchomione jeszcze w roku 2015 w systemie zielonych certyfikatów, jednak obecnie produkowana przez nie energia elektryczna jest rozliczana, począwszy od stycznia 2017 roku, w systemie aukcyjnym.

REKLAMA

Polska Grupa Biogazowa jest bowiem beneficjentem pierwszej, migracyjnej aukcji dla biogazowni rolniczych o mocy do 1 MW, działających wcześniej w systemie certyfikatów, którą Urząd Regulacji Energetyki przeprowadził pod koniec 2016 r.

W tamtej aukcji prawo do objęcia rozliczeniami w systemie aukcyjnym zyskały wszystkie spółki zarządzające biogazowniami należącymi do grupy PGB.  Minimalna i maksymalna cena, po jakiej została sprzedana energia, wyniosły odpowiednio 502,23 zł/MWh i 504,57 zł/MWh. Łączna ilość sprzedanej energii wyniosła 824 629 GWh, a jej wartość sięga 415,35 mln zł. Ostatnia energia z biogazowni należących do tych spółek zostanie sprzedana w 2030 r.

Teraz Polska Grupa Biogazowa postawi kolejne biogazownie, dzięki wygraniu przeprowadzonej w tym miesiącu aukcji dla nowych biogazowni rolniczych o jednostkowej mocy do 1 MW.

W aukcji oznaczonej jako „AZ/11/2018”, która odbyła się w dniu 14 listopada, mogli wziąć udział wytwórcy energii elektrycznej w instalacjach odnawialnego źródła energii o mocy zainstalowanej elektrycznej nie większej niż 1 MW wykorzystujących biogaz rolniczy, w których nie wytworzono dotychczas energii elektrycznej.

Ostatecznie do wsparcia zakwalifikowano 29 ofert, a średnia cena ważona z wszystkich wygranych ofert wyniosła 565,18 zł/MWh. Najniższa zgłoszona cena wyniosła 538,86 zł/MWh, a najwyższa, zakwalifikowana do wsparcia sięgnęła 569,69 zł/MWh. W wyniku rozstrzygnięcia tej aukcji sprzedano ponad 3,489 TWh energii elektrycznej o wartości ponad 1,972 mld zł, zaoferowanej w ramach 29 ofert złożonych przez 23 wytwórców.

REKLAMA

Aż 19 objętych wsparciem ofert złożyły spółki związane z Polską Grupą Biogazową, a po zrealizowaniu tych inwestycji PGB stanie się liderem krajowego rynku biogazu rolniczego pod względem liczby i potencjału posiadanych instalacji.

Kiedy nowe biogazownie PGB rozpoczną produkcję energii?

Realizacja biogazowni PGB planowana jest w latach 2019-2020. Uruchomienie wszystkich instalacji ma nastąpić do końca 2020 roku, aby w pełni wykorzystać przysługujący w ramach systemu aukcyjnego 15-letni okres wsparcia – informuje w odpowiedzi na pytanie portalu Gramwzielone.pl Bogumiła Igielska, wiceprezes zarządu Polskiej Grupy Biogazowej

Szybką realizację projektów umożliwi autorska technologia PGB oparta na mobilnych, kontenerowych komponentach, opracowana w oparciu o doświadczenia zdobyte podczas realizacji pierwszych siedmiu projektów – dodaje wiceprezes spółki.

W swoim portfolio PGB ma posiadać jeszcze wiele projektów, których realizację spółka uzależnia od przeprowadzenia przyszłorocznej aukcji.

Rozważamy także realizację projektów w ramach systemu FiT/FiP. Wszystkie przygotowywane projekty będą miały moc poniżej 1 MW i podobnie jak projekty, które wygrały tegoroczną aukcję, będą realizowane w oparciu o własną technologię PGB – zaznacza Bogumiła Igielska.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.