{więcej}Małe biogazownie rolnicze, ale także biogazownie wykorzystujące biogaz wysypiskowy oraz z oczyszczalni ścieków zostaną objęte preferencyjnym systemem dopłat w postaci taryf gwarantowanych.
Nowa wersja systemu wsparcia dla mikro- i małych instalacji biogazowych oddawanych do użytku w przyszłym roku zakłada następujące stawki gwarantowane za sprzedaż energii elektrycznej:
- 0,70 zł/kWh - biogazownie rolnicze o mocy zainstalowanej do 40 kW
- 0,65 zł/kWh - biogazownie rolnicze o mocy zainstalowanej powyżej 40 kW do 200 kW
- 0,55 zł/kWh - biogazownie wykorzystujące biogaz ze składowisk odpadów o mocy zainstalowanej do 200 kW
- 0,45 zł/kWh - biogazownie wykorzystujące biogaz z oczyszczalni ścieków o mocy zainstalowanej do 200 kW
Powyższe dopłaty będą obowiązywać do końca 2027 roku, a stawki taryf mają być redukowane w kolejnych latach - redukcje dopłat będą dotyczyć jednak tylko nowych instalacji, a biogazownie wybudowane wcześniej zachowają wcześniejsze, stałe stawki dopłat przez cały okres wsparcia.
Jak do tej pory rynek małych biogazowni rolniczych w naszym kraju nie rozwijał się praktycznie w ogóle, a inwestorzy decydowali się raczej na budowę większych instalacji o mocy około 1 MW. Duże zainteresowanie tematem małych biogazowni rolniczych w naszym kraju zasygnalizował jednak odbywający się pierwszej połowie tego roku konkurs na dotacje do budowy mikrobiogazowni rolniczych realizowany przez ARiMR.
Ministerstwo Gospodarki zakłada, że dzięki wprowdzeniu systemu dopłat dla mikro- i małych biogazowni, ich łączna moc zainstalowana w Polsce do roku 2020 wyniesie 89 MW - w przypadku biogazowni rolniczych, a także po 15 MW - w przypadku bigogazowni budowanych w oczyszczalniach ścieków oraz biogazowni wysypiskowych. Produkcja energii elektrycznej w 2020 roku w przypadku trzech wyżej wymienionych typów mikro- i małaych biogazowni oraz przyjętych dla nich potencjałów ma wynosić odpowiednio: 605,2 GWh, 105 GWh oraz 90 GWh.
gramwzielone.pl