NFOŚiGW dofinansuje energooszczędne oświetlenie

NFOŚiGW dofinansuje energooszczędne oświetlenie
Fot. NFOŚiGW

Dzięki dofinansowaniu z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w postaci niskooprocentowanej pożyczki, Krosno unowocześni swoje oświetlenie uliczne. Inwestycje obejmą ponad połowę oświetlenia publicznego w mieście. Udzielenie wsparcia umożliwia program priorytetowy „SOWA oświetlenie zewnętrzne”.

Dofinansowana preferencyjną pożyczką z NFOŚiGW kompleksowa modernizacja oświetlenia w Krośnie obejmie 167 ze 192 wszystkich ulic w mieście. Wymiana łącznie 3543 ulicznych punktów świetlnych będzie trwać do końca przyszłego roku, a koszt całkowity tego przedsięwzięcia sięgnie 8,7 mln zł.

Niskooprocentowana pożyczka z NFOŚiGW – 1 proc. w skali roku – w wysokości 8,6 mln zł pozwoli niemal w całości sfinansować tę inwestycję. Dodatkowo, przy sprawnym i terminowym prowadzeniu przedsięwzięcia, istnieje możliwość umorzenia pożyczki do 10 proc. jej kwoty.

REKLAMA

Po zainstalowaniu opraw typu LED, wymianie słupów, modernizacji szaf oświetleniowych, zainstalowaniu sterowania grupowego opraw i dowieszeniu przewodów oświetleniowych, przewiduje się znaczne oszczędności energii elektrycznej na poziomie 2347,2 MWh rocznie.

Ma to oznaczać ograniczenie emisji dwutlenku siarki o 1,92 Mg/rok, zmniejszenie emisji tlenków azotu (1,9341 Mg/rok), a także ograniczenie emisji tlenku węgla (0,5915 Mg/rok). Zmniejszy się również emisja CO2 o zakładane 1 833,16 Mg/rok. Ograniczenie emisji pyłów ma wynieść 0,1244 Mg/rok, co będzie skutkować czystszym powietrzem.

Zakładana redukcja emisji została oblicznona z wykorzystaniem opracowania „Wskaźniki emisyjności CO2, SO2, NOx, CO i pyłu całkowitego dla energii elektrycznej na podstawie informacji zawartych w Krajowej bazie o emisjach gazów cieplarnianych i innych substancji za 2016 rok”, opublikowanego w ubiegłym roku przez Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE).

REKLAMA

Jak zapewnia prezydent Krosna Piotr Przytocki, wymiana oświetlenia ma być krokiem w kierunku samowystarczalności energetycznej.

Dogodne dla nas jest to, że przedsięwzięcie będzie mogło być finansowane w dłuższej perspektywie czasowej i spłacane oszczędnościami uzyskanymi na oświetleniu ulicznym, czyli mniejszym zużyciu energii elektrycznej. Generalnie oznacza to oczywistą korzyść dla wszystkich mieszkańców miasta. Za kilka lat, dzięki oszczędnościom, będziemy mogli więcej inwestować w rozwój miasta – komentuje Piotr Przytocki.

Na preferencyjne pożyczki z programu „Sowa”, pokrywające do 100 proc. kosztów kwalifikowanych, z możliwością częściowego umorzenia do 10 proc., ale nie więcej niż 1 mln zł – mogą liczyć jednostki samorządu terytorialnego (JST) i ich związki oraz spółki z większościowym udziałem JST, posiadające tytuł do dysponowania infrastrukturą oświetlenia zewnętrznego, w tym ulicznego.

W ramach trwającego obecnie drugiego naboru wniosków w programie „Sowa – oświetlenie zewnętrzne” do wykorzystania jest preferencyjne finansowanie w wysokości do 50 mln zł. O dofinansowanie na modernizację oświetlenia zewnętrznego oraz montaż nowych punktów świetlnych w zakresie istniejącej sieci oświetleniowej można aplikować do 19 sierpnia br.

W pierwszym naborze w ramach programu „Sowa”, prowadzonym w ubiegłym roku, do NFOŚiGW wpłynęło 14 wniosków na łączną kwotę dofinansowania w wysokości ponad 56 mln zł.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.