Pompa ciepła dla domu – wybór bez ryzyka, możliwości dofinansowania

Pompa ciepła dla domu – wybór bez ryzyka, możliwości dofinansowania
Solsum

Pompy ciepła są już instalowane w co siódmym nowym budynku w Polsce. Najczęściej są to pompy ciepła typu powietrze-woda. Stosując pompę ciepła, decydujesz się na sprawdzoną i wydajną technologię ogrzewania i chłodzenia. Technologia pomp ciepła rozwijana jest intensywnie od kilkudziesięciu lat, a w dodatku jest bardzo oszczędną, bez smogu, bez konieczności obsługi źródła ogrzewania, a od niedawna wiąże się z jej zakupem możliwość uzyskania dofinansowania.

Nasze środowisko jest pełne energii. Pompy ciepła mogą w sposób niezwykle wydajny dostarczać ciepło do budynków na dodatek bez żadnych urzędowych pozwoleń czy kosztownych przedsięwzięć budowlanych, takich jak odwiert czy układanie kolektorów ziemnych.

Poniżej przedstawiamy przykłady wymogów do spełnienia w zależności od źródeł ogrzewania.

REKLAMA

Powiększ grafikę >>>

Pompy powietrze-woda pobierają energię bezpośrednio z powietrza i pozwalają realizować w wygodny sposób ogrzewanie pomieszczeń i przygotowanie c.w.u. W ten sposób pozyskiwane jest więcej energii ze środowiska niż jest to potrzebne do pracy pompy ciepła. Zasadę działania pompy ciepła można zobaczyć w tym filmie (link).

Ile kosztuje ogrzewanie pompą ciepła?

Koszty ekspoatacji zależą od wielu czynników, można to precyzyjniej wyliczyć w kalkulatorze, podając parametry budynku takie jak wielkość, ilość domowników czy też lokalizacja (zobacz w kalkulatorze Solsum).

Spore znaczenie ma także jakość i sprawność pompy w minusowych temperaturach. Jeśli pompa ciepła ma duże spadki mocy grzewczej, powoduje to częstsze załączanie grzałek lub konieczność wspomagania jej drugim źródłem ciepła.

Odpowiednio dobrana pompa o wysokich parametrach zapewnia maksymalnie wydajną pracę także w trudnych warunkach klimatycznych. Decydującym aspektem dla przeprowadzenia skutecznej pod względem energetycznym modernizacji obiektów jest prawidłowy dobór źródła ciepła, czyli indywidualny projekt dla danego budynku i doradztwo specjalistów z doświadczeniem w tego typu rozwiązaniach.

Wykres obrazujący możliwość utrzymania temperatury wody bez udziału grzałek elektrycznych w zależności od temperatury na zewnątrz domu.

Opatentowana technologia stanowi aktualnie optimum w technologii powietrzno-wodnych pomp ciepła. Nawet w temperaturze -28 st. C urządzenie pozwala na niezawodne i wydajne użytkowanie. I dalej działa. Znaczy to, że przewymiarowanie systemu, jako bufor bezpieczeństwa dla tego typu ogrzewania, jest w tej technologii zbędne. 

Powiększ grafikę >>>

Termodernizacja budynku

Pompy ciepła idealnie współpracują z ogrzewaniem niskotemperaturowym, np. podłogówką, klimakonwektorami, co nie oznacza, że nie będą działać, gdy w domu są tradycyjne grzejniki.

Wysokie temperatury zasilania rzędu 60 st. C sprawią, że pompy ciepła z oferty SOLSUM uzyskują rewelacyjne wskaźniki efektywności także w połączeniu z typowymi grzejnikami. W związku z tym pompa ciepła jest także najlepszym wyborem w przypadku modernizacji.

Współpraca z fotowoltaiką

Niesamowicie atrakcyjną zaletą powietrznych pomp ciepła zasilanych energią elektryczną jest możliwość skonfigurowania ich pracy z instalacją fotowoltaiczną.

Dzięki takiej możliwości w tani i ekologiczny sposób uzyskujemy energię elektryczną do zasilania pompy ciepła z bezpłatnej energii ze słońca. Zasługują one dzięki temu na etykietę SG Ready (Smart-Grid-Ready).

Dodatkowo rozliczenie energii produkowanej z instalacji fotowoltaicznej na zasadzie tzw. opustów pozwala nadwyżki produkcji z miesięcy letnich wykorzystywać zimą. Prosument ma 365 dni na bezpłatny odbiór 80 proc. nadwyżek wpuszczonych z instalacji fotowoltaicznej do sieci publicznej.

Przy odpowiednim dobrze instalacji fotowoltaicznej można obniżyć koszty ogrzewania i c.w.u. nawet o 90-95 proc. rocznie. Dodatkowo na fotowoltaikę przyznawana jest dotacja do 5000 zł z programu Mój Prąd.

Komfort

Podstawowy sterownik pozwala na niezależne sterowanie dwoma strefami grzewczymi. Oprócz nastaw indywidualnych automatyka powietrznych pomp ciepła uzbrojona jest także w funkcję autoadaptacji, która pozwala precyzyjnie i ekonomicznie dostosować pracę pompy ciepła do istniejących warunków.

W zależności od dobowych rozbiorów c.w.u. oraz zapotrzebowania na ciepło, pompa dzięki zaawansowanym algorytmom potrafi samodzielnie przewidzieć, kiedy i z jaką mocą powinna się uruchomić (i/lub wystartować źródło biwalentne np. w przypadku obiektów hotelowych o dużym zapotrzebowaniu na cwu), aby wyprodukować odpowiednio dużą ilość ciepła na czas.

Systemem grzewczym można sterować nie tylko za pomocą głównego regulatora, ale także bezprzewodowego zadajnika. Pilot przejmuje ustawienia zadanych temperatur i może wybierać tryb pracy spośród opcji trybu dziennego, obniżenia temperatury lub trybu programowanego.

Uruchomić ogrzewanie lub skontrolować stan roboczy można także z poziomu aplikacji ma smartfona praktycznie z każdego miejsca na świecie. Jako uzupełnienie klasycznego regulatora ogrzewania umożliwia ona wygodne wysterowanie pompą ciepła z poziomu komputera, tabletu, smartfona czy za pomocą narzędzia „Alexa”.

Jeden za wszystkich

REKLAMA

W przeciwieństwie do typowych źródeł ciepła, takich jak kotły gazowe, na węgiel, pellet, kominki z płaszczem wodnym itp., powietrzna pompa ciepła ma jedną, decydującą zaletę.

Oprócz realizowania procesu grzania wnętrza i ogrzewania c.w.u., podnośni komfort życia także latem w połączeniu z grzejnikami rewersyjnymi do schładzania powietrza bez konieczności instalacji klimatyzacji.

5 lat gwarancji dla maksymalnego bezpieczeństwa kosztów

Nasza pewność względem zalet naszych produktów przejawia się także w tym, że udzielane jest 5 lat gwarancji. Dodatkowo, dla zwiększenia poczucia bezpieczeństwa klienta końcowego, utrzymujemy pełen stan części zamiennych dla sprzętów produkowanych do 10 lat po zakończeniu produkcji danej serii.

Dodatkowo doskonale przeszkoleni fachowcy, firmy partnerskie Mitsubishi Electric, takie jak np. SOLSUM sp. z o.o., świetnie znają produkt i wiedzą, gdzie ustawić pompę i jakie nastawy jej zadać, aby działała jak najlepiej i w sposób jak najbardziej ekonomiczny.

Finansowanie pomp ciepła

Aktualnie jest możliwość skorzystania z trzech źródeł finansowania/dofinansowania:

  1. Preferencyjny kredyt na zakup pompy ciepła, a także fotowoltaiki, gdzie roczny koszt wynosi ok. 3,6 proc.
  2. Program Czyste Powietrze – dotacja bezzwrotna
  3. Ulga termomodernizacyjna.

1. Preferencyjny kredyt 

Preferencyjny kredyt na zakup i montaż odnawialnych źródeł energii, dostępny w ofercie SOLSUM, pznacza brak wymogu wkładu własnego, decyzja kredytowa jest przyznawana w ciągu 15 minut, a minimum formalności sprawia, że jest to jedna z najpopularniejszych metod finansowania pomp ciepła. Całkowity roczny koszt kredytu wynosi około 3,6 proc.

2. Program Czyste Powietrze

Można w trybie ciągłym składać wnioski do Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na dofinansowanie związane m.in. z wymianą starego źródła ciepła, jak i zakupem oraz montażem nowych źródeł spełniających wymagania programu. Minimalna kwota dofinansowania w formie dotacji lub pożyczki wynosi 7 tys. złotych.

Jeżeli koszty realizacji przekraczają maksymalną możliwą kwotę dofinansowania, tj. 53 tys. złotych, dodatkowe koszty mogą być wspomagane w formie preferencyjnej pożyczki.

Warto zauważyć, iż wielkość dofinansowania jest ściśle zależna od miesięcznego dochodu na osobę w gospodarstwie domowym wnioskodawcy, liczonym zgodnie z metodyką opisaną w instrukcji do wypełniania wniosku (ogólne zasady są podobne jak w przypadku programu 500 +).

3. Ulga termomodernizacyjna

Dzięki regulacjom, które weszły w życie 1 stycznia 2019 r., ulga termomodernizacyjna pozwala odliczyć od podstawy opodatkowania zakup materiałów, urządzeń i usług związanych z termomodernizacją, m.in. pomp ciepła i fotowoltaiki.

Do odliczenia w zależności od progu podatkowego jest do 32 proc. kosztów poniesionych na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej czy pompy ciepła i nie wymaga to skomplikowanych formalności związanych z pisaniem wniosku czy dłuższego oczekiwania na  rozpatrzenia dokumentacji.

Dzięki temu począwszy od 2019 r. wydatki poniesione na działania termomodernizacyjne można odliczyć od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Kto może skorzystać z ulgi?

Skorzystać mogą podatnicy podatku PIT opłacający podatek według skali podatkowej, zarówno według stawki 17 proc., jak i 32 proc., a także 19-procentowej stawki podatku liniowego oraz opłacający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, „będący właścicielami lub współwłaścicielami jednorodzinnych budynków mieszkalnych, ponoszący wydatki na realizację przedsięwzięć termomodernizacyjnych”.

Parametry i funkcje pomp ciepła, wymienione w artykule, są dostępne w ofercie SOLSUM.

Oficjalna dystrybucja pomp ciepła Mitsubishi: solsum.pl

Zapewniamy także projektowanie, dostawę, montaż i obsługę serwisową pomp ciepła.

Zapraszamy także na szkolenia w Akademii SOLSUM dotyczące fotowoltaiki, na których także można zapoznać się z pompami ciepła (link)

Przykładowe realizacje pomp ciepła Solsum:



artykuł sponsorowany