Uszykuj się do snu

Uszykuj się do snu

Dobrze przespana noc to nie tylko lepszy nastrój i większa wydajność w ciągu dnia, ale też zrelaksowane i przede wszystkim zdrowe ciało.

Poza różnymi czynnikami na które często nie mamy wpływu lub mamy wpływ jedynie w ograniczonym zakresie takimi jak nasza aktualna sytuacja życiowa i wiążące się z nią samopoczucie, jakość snu zależy od tego, na czym śpimy – a więc materaca i poduszki. A to na szczęście są kwestie, nad którymi możemy mieć kontrolę.

Po pierwsze materac

REKLAMA

Dobry materac to inwestycja na lata. Wysokiej klasy materac posłuży naszemu kręgosłupowi nawet przez 10 lat. Kupując materac warto zwrócić uwagę, aby był on certyfikowany i atestowany. Najwyższej jakości materace na łóżko renomowanych światowych marek znajdziemy tutaj https://senpo.pl/materace/. Dostępne są tu zarówno materace piankowe (lateksowe lub wysokoplastyczne) czy sprężynowe – bonellowe lub ostatnio bardzo popularne materace kieszeniowe. Te ostatnie gwarantują doskonałe podparcie punktowe, dlatego ucieszą wszystkich cierpiących na rozmaite schorzenia kręgosłupa. Z kolei ich wytrzymałość i odporność na odkształcenia sprawia, że są cenione przez osoby z większą wagą.

Sprężyna czy pianka?

Nie da się jednoznacznie powiedzieć, że jeden z tych dwóch rodzajów materaca ] to „ten dobry” a drugi – „ten zły”. W zależności od indywidualnych potrzeb, tym „bardziej odpowiednim” może okazać się materac piankowy albo sprężynowy. Materac sprężynowy to klasyka wśród materaców. Ugina się wyłącznie w miejscu, na który wywierany jest nacisk przez leżące na nim ciało, dzięki czemu jest odbierany jako bardzo wygodny. Z kolei materace piankowe nie wywierają nacisku na ciało, co pozwala na maksymalne rozluźnienie mięśni. Materace piankowe polecane są szczególnie alergikom, ponieważ ich budowa chroni przed osadzaniem się kurzu i roztoczy. Dzięki wykorzystaniu pianki termoelastycznej materac reagując na temperaturę ciała dosłownie dopasowuje się do jego ułożenia podczas snu.

Po drugie poduszka

Każdy ma za sobą doświadczenie całonocnego mocowania się z niewygodną poduszką: zwijania i składania jej pod głową, jeśli jest zbyt płaska albo „ubijania” jej, jeśli jest zbyt gruba. Upodobania do rodzaju i kształtu poduszki to kwestia indywidualna, podobnie jak pozycja snu – jedni nie zasną bez przekręcenia się na bok, inni zasypiają na plecach, jeszcze inni preferują spanie na brzuchu. Jednak oprócz własnych przyzwyczajeń, przy wyborze poduszki należy kierować się także kwestiami zdrowotnymi. Choć poduszki posiadają wysokie walory dekoracyjne, a te najoryginalniejsze i bogato zdobione są dziełem sztuki, to poza funkcjami estetycznymi poduszka pełni bardzo praktyczną funkcję – zapewnia właściwą pozycję kręgosłupa i odciąża mięśnie szyi i barków. Dobra poduszka nie może być ani zbyt płaska, ani zbyt wypukła.

REKLAMA

Poduszki naturalne

Najbardziej ogólne rozróżnienie poduszek dotyczy tego, jakim materiałem są wypełnione – czy jest to syntetyczne materiał, czy naturalne pierze. Ze względu na rodzaj wypełnienia dzielimy poduszki na poduszki naturalne i syntetyczne. Poduszki naturalne najczęściej wypełnione są puchem lub pierzem: gęsim, kaczym lub kurzym. Dużo rzadziej spotykane poduszki naturalne to te wypełnione orkiszem, gryką, wełną czy jedwabiem. Dawniej poduszki naturalne były symbolem statusu i bogactwa.

W literaturze pięknej z XIX wieku często można spotkać określenie poduszki z puchu jako towaru luksusowego, na który stać było tylko najzamożniejszych gospodarzy. Potem poduszki wypełnione pierzem się upowszechniły, a dla naszych prababć i babć były „jedynymi słusznymi” i znanymi im poduszkami. Z czasem jednak poduszki z naturalnego pierza popadły w niełaskę – zaczęto obwiniać je o nasilanie reakcji alergicznych u osób już i tak cierpiących na dolegliwości alergiczne. Obecnie jednak nawet alergicy mogą używać poduszek naturalnych bez obaw, ponieważ za alergie odpowiada nie tyle sam puch, co zawarte w nim białko. Puch w poduszkach renomowanych marek podlega sterylizacji, dzięki czemu staje się bezpieczny nawet dla alergików.

Poduszki syntetyczne

Poduszki syntetyczne wykonywane są z szerokiej palety materiałów. Najpopularniejsze poduszki syntetyczne wykonane są z granulatu poliestrowego czy silikonowego, którego struktura przypomina naturalny puch. Często do produkcji poduszek stosuje się też włókna silikonowe czy poliestrowe, ale tu warto zwrócić uwagę na gęstość włókien (im gęstsze, tym wygodniejsza poduszka). Inne materiały syntetyczne to pianka termoelastyczna lub poliuretanowa, czy wypełnienie lateksowe. Zaletą tego rodzaju wypełnień jest ich elastyczność i łatwe dopasowywanie się do kształtu ciała.

Decydując się na poduszki z wypełnieniem syntetycznym nie powinniśmy jednak decydować się na pierwszy lepszy produkt z przeceny, byle było jak najtaniej. Abyśmy byli zadowoleni z poduszek o sztucznym wypełnieniu, muszą mieć one wysoką jakość. Pamiętajmy, że tanie, sztuczne materiały nie przepuszczają powietrza, co po pierwsze jest niekomfortowe podczas snu (jest nam gorąco, pocimy się, skóra i włosy zaczynają się przetłuszczać), a po drugie – kurz i roztocza zaatakują nas ze zdwojoną mocą.

 

artykuł sponsorowany