Proces doboru i montażu pompy – od A do Z

Proces doboru i montażu pompy – od A do Z
NETSU

Bez wątpienia, technologia, jaką są pompy ciepła nadal budzi w nas wiele pytań i wątpliwości. Może się wydawać, że proces doboru i montażu pompy ciepła jest długi i mozolny, jednak wbrew pozorom tak naprawdę można podzielić go na dwa etapy, które wyjaśni nam Adrian Ćmiel specjalista działu technicznego w firmie NETSU S.A.

Jak już wspominaliśmy, proces doboru i montażu pomp ciepła dzieli się na dwa etapy:

  • dobór pompy – czyli przeprowadzenie audytu i wyliczenie zapotrzebowania budynku na energię
  • montaż urządzenia – czyli wykonanie instalacji oraz pierwsze uruchomienie

Zaczynając od początku

REKLAMA

Gdy do salonu zgłasza się osoba zainteresowana pompą ciepła, zanim zostanie jej przedstawiona oferta trzeba zacząć rozmowę od krótkiego wywiadu. Głównym parametrem na jakim nasza firma opiera obliczenia to zapotrzebowanie budynku na energię – by zapewnić komfort cieplny klientowi i tak, aby nasz produkt dał radę ogrzać żądaną powierzchnię.

W przypadku nowych lub wybudowanych w przeciągu kilku ostatnich lat budynków sprawa jest dosyć prosta. Zwykle konsument dysponuje świadectwem energetycznym, w którym dostępne są wszystkie dane. Wystarczy, że zostanie nam ono udostępnione, by na jego podstawie wywnioskować jaką pompę zaproponować.

W przypadku starszych domów doskonale zdajemy sobie sprawę, że może to być wartość nieznana przez naszego kontrahenta, dlatego przygotowujemy ankietę z kilkoma najistotniejszymi pytaniami, które finalnie pozwolą nam na obliczenie zapotrzebowania energetycznego.  Najważniejsze z nich to: data budowy domu, powierzchnia jaką planujemy ogrzać, materiały z jakiego zbudowany jest dom wraz z izolacją, rodzaj wentylacji oraz czy nasza pompa ma również podgrzewać ciepłą wodę użytkową.

Jeśli budynek do tej pory był ogrzewany innym źródłem ciepła np. piecem na węgiel czy kotłem gazowym to przydatną informacją będzie ilość spalanego paliwa rocznie bądź w ciągu sezonu grzewczego. To daje nam już ogólny zarys, ile energii do tej pory było niezbędne do ogrzania pomieszczeń. Za pomocą specjalistycznych programów wyliczamy, ile energii na ogrzewanie będzie potrzebne dla uzyskania pełnego komfortu.

Oczywiście należy mieć na uwadze, że wszystkie obliczenia są wykonywane dla temperatury -20 stopni Celsjusza.

Co to właściwie oznacza? Na przykładzie zapotrzebowania na energię w wysokości 10 kW, jest to moc grzewcza potrzebna do zapewnienia temperatury pokojowej, która zazwyczaj wynosi 21-22 stopni Celsjusza przy temperaturze zewnętrznej -20stopni Celsjusza.

Jak wykazują dane z ostatnich lat, takie temperatury występują tylko kilkadziesiąt godzin w roku i to jedynie w wybranych lokalizacjach. Oznacza to, że praktycznie przez cały okres grzewczy pompa doskonale poradzi sobie z ogrzewaniem domu.

Co w przypadku, gdy temperatury na danym obszarze będą niższe? – Obawy są bezpodstawne, pompa ciepła posiada wbudowane grzałki elektryczne, którymi może się wspomóc przy niższych temperaturach.

Oczywiście tylko część procesu odbywa się „na odległość” – by mieć pewność o prawidłowości swoich wyliczeń proponujemy klientowi wizytę autoryzowanego instalatora w miejscu planowanej instalacji urządzenia. Żadne rozwiązanie nie zastąpi fachowego audytu by sprawdzić warunki techniczne budynku oraz porozmawiać z klientem. 

Po wybraniu odpowiedniego mocą urządzenia przychodzi czas na montaż.

W przypadku urządzenia NETSU typu monoblok sprawa jest bardzo prosta – jednostkę pozycjonujemy na zewnątrz i to z niej biegnie instalacja hydrauliczna do wewnątrz, skąd jest rozprowadzana do odbiorników – ogrzewanie podłogowe, grzejniki, zasobnik c.w.u.

Proces wymiany cieplnej zachodzi wewnątrz urządzenia.

Montaż jednostki zewnętrznej nie posiada szczególnych ograniczeń, należy jednak zachować odległość od ścian budynku wynoszący co najmniej 30 cm od tyłu jednostki i około 2 metry od frontu tak, by umożliwić swobodny przepływ powietrza. Należy pamiętać, by dostęp do urządzenia w przypadku prac serwisowych nie był ograniczony w żaden sposób.

Pompy NETSU typu split składają się z dwóch jednostek: zewnętrznej i wewnętrznej. Są one połączone przyłączami F-gazowymi, w których krąży czynnik i to na tym właśnie polega główna różnica między splitem, a monoblokiem NETSU. Proces wymiany ciepła zachodzi w jednostce wewnętrznej.

Montaż jednostki wewnętrznej nie ma surowych wytycznych, z reguły jest to miejsce przewidziane przez klienta, zwykle są to: garaż, piwnica, kotłownia. Jednostkę zewnętrzną instalujemy zaś w taki sam sposób jak w przypadku pompy NETSU typu monoblok, przy czym najlepiej, gdy odległość między jednostkami nie przekracza 15 metrów.

Po montażu konieczne jest sprawdzenie poprawności szczelności, co nadzorowane jest przez wykwalifikowanych specjalistów. Obliguje nas do tego ustawa F-gazowa.

Po wykonaniu całej instalacji i montażu wszystkich jej elementów następuje pierwsze uruchomienie pompy ciepła.

REKLAMA

Polega to na sprawdzeniu poprawności podłączenia osprzętu m. in. zaworu trójdrożnego, mieszającego, czy pomp obiegowych. Następnym krokiem jest zdefiniowanie pierwszych ustawień z jakimi ma pracować urządzenie.

Programowany jest m. in. priorytet grzania i przedział temperaturowy ciepłej wody użytkowej – histereza – ilość czujników podłączonych do instalacji, ilość obiegów i rodzaj odbiorników ciepła. Przy czujnikach temperatury warto wspomnieć, że powinno się zainstalować je w głównych punktach instalacji tj. zasilaniu bufora ciepłą wodą oraz na jej powrocie, w zasobniku c.w.u oraz na początku każdego obiegu grzewczego. To wszystko pozwoli nam na śledzenie parametrów, dokładniejsze sterowanie pompą ciepła i przede wszystkim płynniejszą pracę jednostki. Po tym etapie tak naprawdę wszystko jest gotowe i można przystąpić do ogrzewania lub chłodzenia budynku.

Użytkownik ustawia żądaną temperaturę powietrza w pomieszczeniu i całą pracę pozostawia automatyce pompy. Istnieje oczywiście możliwość manualnej konfiguracji poszczególnych parametrów, jest ich jednak naprawdę sporo. Jednym z najczęściej używanych są krzywe grzewcze, które pozwalają nam na ustawienie różnych temperatur w ciągu dnia bądź tygodnia, w zależności od preferencji klienta.

Takie ustawienie można wybrać z wielu zaprogramowanych bądź stworzyć swoje własne. Jest również tryb wakacyjny, dzięki któremu pompa pracuje na łagodnych obrotach, tylko by podtrzymać obieg podczas nieobecności użytkownika.

Pompy ciepła to nie tylko ogrzewanie w chłodniejsze i zimowe dni, ale też i chłodzenie podczas tych upalnych. Wszystko to może odbywać się za pomocą instalacji podłogowej bądź klimakonwektorów. Z technicznego punktu widzenia odwracamy obieg w instalacji pompy ciepła, a z poziomu użytkownika wystarczy zmienić tryb pracy pompy z ogrzewania na chłodzenie.

Jeśli chodzi o komfort użytkowania urządzenia takiego jak pompa ciepła, sterowanie odbywa się za pomocą kontrolera z wyświetlaczem, na którym jesteśmy w stanie edytować mnóstwo ustawień, a także odczytać wszystkie parametry z jakimi pracuje nasza jednostka. W monobloku NETSU kontroler możemy zainstalować przewodowo w dogodnym przez użytkownika miejscu, w splicie NETSU kontroler znajduję się na froncie jednostki wewnętrznej, ale również można go przenieść i zainstalować w miejscu wskazanym przez klienta.

Poza tym sterowanie może odbywać się bezprzewodowo za sprawą aplikacji mobilnej. Wszystko co trzeba zrobić to zainstalować aplikację i sparować urządzenie mobilne z pompą ciepła. Na ekranie telefonu bądź tabletu będziemy mieć podgląd do najistotniejszych informacji, a przede wszystkim będziemy zdalnie sterować temperaturą wewnętrzną naszego budynku.

Na sam koniec warto wspomnieć o elemencie instalacji jakim jest bufor.

Dostajemy wiele pytań co to właściwie jest i do czego to służy… Otóż bufor to dodatkowy zbiornik uzupełniający ilość wody w zładzie instalacji, który może spełniać rolę sprzęgła hydraulicznego.

Mówiąc prościej instalujemy go, aby umożliwić pompie płynniejszą pracę i regulację temperatury, a innymi słowy redukujemy do minimum wahania temperatury wody kotłowej, tym samym zmniejszając ilość cyklów pracy sprężarki. Woda podgrzana przez pompę trafia do bufora i jest tam magazynowana. W momencie, gdy zachodzi potrzeba dogrzania w pierwszej kolejności w obieg wprawiana jest woda z bufora. Dzięki temu zyskujemy komfort cieplny. Bufor można wyposażyć w dodatkową grzałkę elektryczną, która okresowo może wspomóc cały układ.

Pompa ciepła potrzebuje dużych przepływów wody w instalacji – tutaj pojawia się drugą ważna funkcja bufora. Dzięki niemu wyodrębniamy obieg wody między pompą, a buforem, do odbiorników ciepła, zaś woda jest rozprowadzana z bufora za pomocą pomp obiegowych. Wszystko razem skoordynowane przez automatykę pompy i bieżący odczyt parametrów z czujników przepływu i temperatury pozwala na całkowitą bezobsługowość w ogrzewaniu pompą ciepła.

Kolejną istotną sprawą, o której należy powiedzieć to proces odszraniania pompy ciepła.

W wilgotniejsze i chłodniejsze dni na naszym wymienniku lamelowym w jednostce zewnętrznej może osadzać się lód lub szron, który będzie zakłócał przepływ powietrza, ograniczając tym samym powierzchnię przepływu. Pompa ciepła posiada automatyczny tryb odszraniania – polega to na odwróceniu obiegu grzewczego by pobrać trochę ciepła z budynku i ogrzać wymiennik. Kluczową rolę tutaj znów pełni bufor, z którego to ciepło jest pobierane, zamiast z naszych grzejników – dzięki temu nie wychłodzimy sobie mieszkania.

Podsumowując – bufor jest urządzeniem, które pozwala na zapewnienie komfortu cieplnego oraz płynność w działaniu całego układu ogrzewania, pozwala niwelować czas reakcji pompy do minimum, zmniejsza obciążenie sprężarki wydłużając tym samym jej żywotność.

Potwierdzając tezę – dobór i montaż pompy ciepła to sprawne i nie trwające długo procesy, a automatyka pompy ciepła jest na tyle rozwinięta, że większość procesów wykonuje samodzielnie, bez pomocy użytkownika, co znacznie skraca czas poświęcany urządzeniu.


artykuł sponsorowany