Kolejny kraj wycofuje się z kotłów gazowych

Kolejny kraj wycofuje się z kotłów gazowych
Fred Barr/flicr cc

Austria dołączy do grupy krajów, które w celu uniezależnienia się od dostaw gazu z Rosji planują zakazać instalowania kotłów gazowych w nowych budynkach. Sprzedaż kotłów na gaz naturalny będzie zabroniona już w przyszłym roku.

Jak podał serwis Euractive.com, Austria aktualizuje swoje przepisy dotyczące ogrzewania energią ze źródeł odnawialnych i od 2023 roku zamierza zakazać sprzedaży kotłów na gaz naturalny.

Gaz ze Wschodu

REKLAMA

Obecnie w Austrii gazem ogrzewa się około miliona gospodarstw domowych, co stanowi około 1/4 zużycia gazu w całym kraju. Państwo to jest jednym z najbardziej uzależnionych od rosyjskiego gazu krajów Unii Europejskiej – ponad 80 proc. tego surowca jest importowane ze Wschodu.

– Każdy grzejnik gazowy, którego się pozbędziemy, jest krokiem w uniezależnieniu się od rosyjskiego gazu – powiedziała Leonore Gewessler, austriacka minister klimatu.

Sprzedaż nowych kotłów gazowych zostanie zakazana od 2023 roku – termin ten został przesunięty w stosunku do pierwotnie planowanego roku 2025.

Zakaz naprawy i zakaz sprzedaży

W Austrii sprzedaż olejowych i węglowych systemów grzewczych została zakazana już w 2020 roku. Wraz z aktualizacją ustawy o odnawialnych źródłach ciepła rząd zamierza teraz zakazać naprawy tych urządzeń. Rząd planuje od 2025 roku wprowadzić obowiązek wymiany źródła ogrzewania – zwłaszcza starych systemów ogrzewania olejowego i węglowego zakupionych przed 1980 rokiem. Całe ogrzewanie olejem i węglem powinno zostać wycofane do 2035 roku.

Aby ułatwić i usprawnić zmiany, rząd zaoferuje właścicielom domów dotacje na wymianę źródła ciepła na ogrzewanie pelletem lub pompę ciepła – w wysokości 7500 euro. Osoby o niewielkich dochodach będą mogły ubiegać się o dofinansowanie całego kosztu zakupu nowego urządzenia.

REKLAMA

Austriacki rząd promuje swoje plany jako sposób na zmniejszenie obciążenia konsumentów w obliczu rekordowo wysokich cen energii.

W kontekście wojny w Ukrainie uzależnienie od rosyjskiego gazu jest negatywnym zjawiskiem, coraz bardziej kosztownym dla konsumentów – podkreślił Magnus Brunner, minister finansów.

Nie tylko Austria

Austria to kolejny kraj, który przyspiesza działania związane z wycofaniem tradycyjnych urządzeń grzewczych.

Zakaz instalowania jakichkolwiek urządzeń grzewczych na paliwa kopalne od 2025 roku został zawarty w traktacie koalicyjnym uzgodnionym przez nowy rząd Niemiec już w grudniu. Jednak napaść Rosji na Ukrainę przyspieszyła niemieckie plany wycofania się z dostaw gazu i rząd zdecydował o przesunięciu terminu o rok oraz uczynieniu pompy ciepła – najbardziej energooszczędnej technologii – obowiązkowym standardem rynkowym już w styczniu 2024 roku.

Zmniejszenie uzależnienia Austrii od rosyjskiego gazu staje się coraz pilniejsze, ponieważ – w przeciwieństwie do Niemiec, które od początku 2022 roku zmniejszyły swój import z Rosji do prawie połowy – Austria od początku roku zwiększyła swój import i w marcu sprowadziła 87 proc. swojego gazu z Rosji.

Katarzyna Bielińska

Katarzyna.bielinska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.