Dziś ostatni dzień na obowiązkowe złożenie deklaracji do CEEB

Dziś ostatni dzień na obowiązkowe złożenie deklaracji do CEEB
fot. Skylar Kang/Pexels

Zgłoszenie źródeł ogrzewania i stosowanego opału to obowiązek właścicieli i zarządców budynków. Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków przyjmuje deklaracje tylko do końca czerwca. Za brak zgłoszenia będą sankcje – grzywna i brak możliwości skorzystania z preferencyjnej ceny węgla.

Właściciele i zarządcy budynków, w tym także właściciele lub zarządcy lokali usługowych bądź handlowych, mają obowiązek złożenia deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Powinni w niej podać wszystkie źródła ciepła zasilające budynek. Co ważne, obowiązek dotyczy nieruchomości i zamieszkałych, i niezamieszkałych.

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego (GUNB), prowadzący CEEB, podaje, że do 29 czerwca zarejestrowano ponad 6 mln zgłoszeń – dokładnie 6 088 578.

REKLAMA

Tempo wpływania deklaracji znacznie wzrosło od 20 czerwca. Każdego kolejnego dnia CEEB rejestrowała ponad 120 tys. nowych zgłoszeń.

Zobowiązani, którzy jeszcze nie wypełnili deklaracji, mogą to zrobić drogą elektroniczną – na stronie https://ceeb.gov.pl/– albo też wybrać się do urzędu gminy lub wysłać zgłoszenie pocztą tradycyjną. 

Opieszałe gminy

Według stanu na 28 czerwca (około godz. 16) 100 proc. zgłoszeń zanotowano tylko w jednej gminie – gminie miejskiej Zawidów z województwa dolnośląskiego. Wynik powyżej 90 proc. osiągnęły też pojedyncze gminy wiejskie i miejskie z województw lubelskiego (Siennica Różana), podlaskiego (Szczuczyn), kujawsko-pomorskiego (Kęsowo), lubelskiego (Terespol) i małopolskiego (Nawojowa).

Według informacji GUNB najlepsze gminy mają otrzymać „wyróżnienie za troskę o życie i zdrowie mieszkańców”.

Kilka gmin w zestawieniu na 28 czerwca wciąż widniało z wynikiem zgłoszeń na poziomie około 20 proc. Z gminy wiejskiej Moszczenica w województwie małopolskim do CEEB zdążyło się zgłosić tylko 19 proc. zobowiązanych, a z Rakszawy (podkarpackie) i Zwolenia (mazowieckie) – 20 proc. właścicieli i zarządców budynków.

GUNB ostrzega, że za niewypełnienie obowiązku zgłoszenia może być nałożona grzywna do 500 zł, a jeśli sprawa trafi do sądu, kara może wynieść nawet 5 tys. zł.

Właściciele i zarządcy budynków, którzy nie wypełnią deklaracji, nie będą też mogli skorzystać z tańszego opału, którego cenę rząd planuje ustalić poziomie 1 tys. zł za tonę.

REKLAMA

Dominacja kotłów na paliwo stałe

Według GUNB zebranie informacji na temat stosowanych źródeł ogrzewania i opału ma na celu ukierunkowanie działań zmierzających do poprawy jakości powietrza w Polsce.

Ze złożonych deklaracji wynika, że w Polsce wciąż najpopularniejsze są kotły na paliwo stałe, których mamy około 2,5 mln. Kolejne 1,6 mln stanowią kotły lub bojlery gazowe. Widać też jednak przebijające się nowe rozwiązania, bazujące na źródłach odnawialnych.

Obserwujemy zwiększone zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii, a w szczególności pompami ciepła – mówi Paweł Poruszek z Euros Energy. – W naszej ocenie jest to przede wszystkim pokłosie wysokich cen węgla i gazu oraz obaw o ich dostępność w sezonie grzewczym.

Konkretna liczba poszczególnych źródeł ciepła wykorzystywanych w Polsce jest następująca (według stanu na 29 czerwca):

 • kocioł gazowy/bojler gazowy/podgrzewacz gazowy przepływowy/kominek gazowy:  2 167 826
 • kocioł na paliwo stałe (węgiel, drewno, pellet lub inny rodzaj biomasy) z automatycznym podawaniem paliwa/podajnikiem: 1 034 933
 • kocioł na paliwo stałe (węgiel, drewno, pellet lub inny rodzaj biomasy) z ręcznym podawaniem paliwa/zasypowy: 2 069 509
 • kocioł olejowy: 86 862
 • kolektory słoneczne do ciepłej wody użytkowej lub z funkcją wspomagania ogrzewania: 296 554
 • kominek/koza/ogrzewacz powietrza na paliwo stałe (drewno, pellet lub inny rodzaj biomasy, węgiel): 948 996
 • miejska sieć ciepłownicza/ciepło systemowe/lokalna sieć ciepłownicza: 269 635
 • ogrzewanie elektryczne/bojler elektryczny: 958 450
 • piec kaflowy na paliwo stałe (węgiel, drewno, pellet lub inny rodzaj biomasy): 397 646
 • pompa ciepła: 194 255
 • trzon kuchenny/piecokuchnia/kuchnia węglowa: 482 500.

Co ciekawe, Polacy chętniej wybierali tradycyjną drogę zgłoszeń – za pośrednictwem urzędów gmin do CEEB trafiło 3 997 602 deklaracji, online natomiast wypełniono 1 971 948 dokumentów.

Deklaracje do CEEB - zestawienie zgłoszeń tradycyjnych i online

źródło: GUNB

W całkowitej liczbie zgłoszeń 8,5 proc. stanowią zgłoszenia dokonane przez zarządców budynków, dla 3,5 proc. informacji tej nie podano, resztę deklaracji natomiast złożyli właściciele (współwłaściciele) nieruchomości.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.