Montaż klimatyzacji w domu. Wszystko, co powinieneś wiedzieć

Montaż klimatyzacji w domu. Wszystko, co powinieneś wiedzieć
John Hinson/flicr cc

Choć jeszcze stosunkowo niedawno klimatyzacja kojarzyła się z udogodnieniem charakterystycznym dla obiektów użyteczności publicznej, dziś dostępna jest w zasadzie dla każdego. Urządzenia chłodzące  dostępne są w wielu różnych wariantach, dzięki czemu bez trudu dobierzesz idealne rozwiązanie dla siebie. Jeśli jesteś zainteresowany montażem klimatyzacji w swoim domu, zapoznaj się z naszym poradnikiem na ten temat!

Jaki klimatyzator wybrać?

Zanim zajmiesz się montażem klimatyzacji w domu, musisz wybrać odpowiedni rodzaj urządzenia. Na rynku znajdziesz wiele różnych rozwiązań, spośród których tylko nieliczne spełnią Twoje oczekiwania. Do najpopularniejszych typów należą:

REKLAMA

  • Klimatyzatory ścienno-sufitowe typu split – to zdecydowanie najpowszechniejszy rodzaj klimatyzatorów. Składają się z dwóch jednostek: wewnętrznej i zewnętrznej. Ta pierwsza montowana jest na ścianie ochładzanego pomieszczenia i cechuje się designem, który łatwo wkomponować w aranżację. Ta druga odprowadza powietrze na zewnątrz i może zostać zamontowana pod oknem, na balkonie lub na dachu.
  • Klimatyzatory multi-split – działają dokładnie tak samo jak urządzenia opisane wyżej, przy czym pojedyncza jednostka zewnętrzna obsługuje w tym przypadku do kilku jednostek wewnętrznych. Tego typu system służy do klimatyzowania całych mieszkań.
  • Klimatyzatory podłogowe – modele cechujące się złożoną budową i skomplikowanym montażem. Zapewniają jednak dużą wydajność, wobec czego stosuje się je zwłaszcza w obiektach użyteczności publicznej.
  • Klimatyzatory kasetonowe – urządzenia montowane w podwieszanym suficie i odznaczające się bardzo wysoką efektywnością. Przeznaczone są głównie do budynków wielkopowierzchniowych.
  • Klimatyzatory przenośne – najprostsze, a zarazem najmniej wydajne urządzenia, które można przenosić pomiędzy różnymi pomieszczeniami. Zazwyczaj wymagają wystawienia za okno rury odprowadzającej powietrze.

Jak widzisz, wybór może wydawać się bardzo szeroki. Tak naprawdę jednak w użytku domowym najlepiej sprawdzają się klasyczne klimatyzatory typu split. Z tego względu to właśnie ich montażem zajmiemy się w naszym poradniku.

Montaż klimatyzacji typu split – kto może go przeprowadzić?

Przed rozpoczęciem prac montażowych zastanów się nad zleceniem ich specjaliście. Choć teoretycznie obie jednostki klimatyzatora możesz zainstalować samodzielnie, to do napełnienia go czynnikiem chłodniczym i przeprowadzenia próby szczelności układu i tak będziesz potrzebował pomocy fachowca. Wszystko z powodu przepisów europejskich, które przyznają takie kompetencje wyłącznie osobom posiadającym Świadectwo Kwalifikacji w zakresie napraw i obsługi technicznej urządzeń i instalacji chłodniczych.

Aby zyskać gwarancję, że klimatyzacja została odpowiednio zamontowana, powinieneś więc zlecić całość prac wykwalifikowanemu specjaliście. Z dalszej części artykułu dowiesz się, jak dokładnie przebiega proces instalacji i uruchomienia klimatyzatora.

Montaż klimatyzacji typu split – jednostka wewnętrzna

Rozpakowując zakupiony klimatyzator, szybko zauważymy, że składa się on z jednostki wewnętrznej i zewnętrznej, które połączone są kablami elektrycznymi oraz przewodem freonowym. Przed przystąpieniem do prac sprawdzamy, czy żaden z elementów nie został uszkodzony.

Kiedy upewnimy się co do stanu urządzenia, ustalamy, w którym miejscu zamontowana zostanie jednostka wewnętrzna. W tym celu przyda nam się miarka, poziomica oraz ołówek. W instrukcji klimatyzatora weryfikujemy, jakie odstępy należy zachować pomiędzy nim a sufitem, podłogą  i innymi elementami konstrukcji, a następnie zaznaczamy miejsca pod otwory na wkręty.

Zanim przymocujemy jednostkę do ściany, będziemy musieli wykonać jeszcze jeden otwór. Powinien on mieć 5–6 cm średnicy, ponieważ posłuży do wyprowadzenia przewodów na zewnątrz budynku. Tym razem nie wystarczy nam więc zwykłe wiertło – niezbędna okaże się wiertarka z otwornicą. Kiedy wszystkie otwory będą gotowe, za pomocą wkrętów montujemy pod sufitem dołączony do zestawu wspornik.

REKLAMA

Na koniec tego etapu prac podłączamy kable elektryczne i przewód freonowy do jednostki wewnętrznej. Następnie wraz z rurką do skroplin wyprowadzamy je przez wywiercony wcześniej otwór poza budynek. Teraz możemy już zamocować urządzenie do zainstalowanego na ścianie wspornika i przejść do montażu jednostki zewnętrznej.

Montaż klimatyzacji typu split – jednostka zewnętrzna

Miejsce montażu jednostki zewnętrznej wybieramy w dokładnie taki sam sposób jak wcześniej. Sprawdzamy więc zalecane przez producenta odstępy, a dodatkowo bierzemy pod uwagę hałas generowany przez urządzenie. Unikamy umieszczania go na przykład w pobliżu okien sąsiadów.

Najlepszym rozwiązaniem okaże się zacienione miejsce, gdzie jednostka będzie mogła zostać ustawiona na sztywnej i stabilnej podstawie. Pamiętajmy także o podłączeniu odpływu skroplin – powinien on znaleźć się pod spodem urządzenia.

Do jednostki zewnętrznej mocujemy nóżki, a następnie podłączamy przewód freonowy, dostosowując jego długość do odległości pomiędzy obydwoma urządzeniami. Montaż odbywa się poprzez usunięcie zadziorów z rur, nałożenie nakrętek i kielichowanie.

Do poprawnej instalacji klimatyzatora konieczne jest także odpowietrzenie układu freonowego, usunięcie z niego wilgoci i sprawdzenie jego szczelności. Czynności te bezwzględnie powinien przeprowadzić uprawniony do tego fachowiec, który wykorzysta w tym celu wakuometr oraz pompę próżniową.

Prace instalacyjne można zakończyć ukryciem kabli i przewodów w ścianie. Negatywnie odbije się to na cenie montażu oraz czasie jego realizacji, ale będzie miało pozytywny wpływ na estetykę wnętrza. Tańsze i łatwiejsze w wykonaniu okaże się natomiast zastosowanie prostej listwy elektroinstalacyjnej.

Po zakończeniu wszystkich prac instalator powinien przeprowadzić próbne uruchomienie klimatyzatora zgodnie z zaleceniami zawartymi w instrukcji.

Montaż klimatyzacji w domu – podsumowanie

Jak widzisz, montaż klimatyzacji nie jest szczególnie skomplikowanym procesem. Niestety obejmuje kilka kroków, do których przeprowadzenia uprawnieni są jedynie wykwalifikowani fachowcy. Planując tego typu prace w swoim domu, od razu skontaktuj się więc z właściwym specjalistą!

 

artykuł sponsorowany