W Nowym Jorku na dużą skalę testowane będą okienne pompy ciepła
Okienne pompy ciepła – nowatorski projekt start-upu Gradient i firmy Midea America, producenta urządzeń grzewczych – zwyciężył w organizowanym przez Nowy Jork konkursie „Clean Heat for All Challenge”. Za 70 mln dolarów, przyznanych przez radę miasta, do nowojorskich mieszkań komunalnych trafi 30 tys. okiennych pomp ciepła w ciągu siedmiu lat.
Pod koniec zeszłego roku urzędnicy Nowego Jorku zaprosili producentów i projektantów do opracowania technologii poprawiającej warunki życia mieszkańców budynków komunalnych i prowadzącej do dekarbonizacji obiektów. Wiele z nich wciąż opiera się na przestarzałych systemach opalanych olejem i gazem.
Zwycięska pompa
Zwycięzcami ogłoszonego przez miasto konkursu „Clean Heat for All Challenge” zostały start-up Gradient i firma Midea America, które zaproponowały opracowanie okiennej pompy ciepła, będącej połączeniem klimatyzatora i pompy ciepła. Na realizację tego celu – zaprojektowanie i produkcję 30 tys. urządzeń – firmy dostały od miasta 70 mln dolarów.
Chociaż technologia okiennych pomp ciepła jest stosunkowo nowa i niesprawdzona na dużą skalę, to zwolennicy tych urządzeń twierdzą, że może ona rozwiązać szereg problemów, które nękają nowojorskie budownictwo komunalne: przestarzałe i zawodne systemy grzewcze, słabą izolację, brak dostępu do klimatyzacji, zbyt wysokie temperatury wewnątrz mieszkań, utrzymujące się nawet przy spadku temperatury na zewnątrz.
Kompaktowa i tania
Zwycięskie okienne pompy ciepła to niedrogie, kompaktowe urządzenia, których instalacja nie wymaga żadnych modyfikacji budynku.
Okienną pompę ciepła zaprojektowaną przez amerykański start-up można łatwo zainstalować pod parapetem, dzięki czemu nie przeszkadza ona w zachowaniu naturalnego światła w pomieszczeniu.
Urządzenie ma moc klasy komercyjnej, a przy tym jest energooszczędne i tańsze w eksploatacji niż konwencjonalny klimatyzator. Okienną pompę ciepła można samodzielnie zamontować w kwadrans i co najważniejsze – pozwala ona kontrolować temperaturę w mieszkaniach przez cały rok.
źródło: Gradient
Wszystko wskazuje na to, że pomysł się sprawdza. Urządzenie demonstracyjne, zainstalowane w mieszkaniu na szóstym piętrze w budynku w Woodside Houses, mimo temperatury 34 st. C utrzymywało przyjemny chłód w pomieszczeniu.
Redukacja CO2
Projektanci szacują, że ich pompa może zapewnić 95-proc. redukcję emisji gazów cieplarnianych. Ten ostatni element nie jest bez znaczenia, bo zgodnie z prawem Nowego Jorku zarządca mieszkań komunialnych (New York City Housing Authority, NYCHA) jest zobowiązany do ograniczenia emisji ze swoich budynków o 40 proc. do 2030 roku i 80 proc. do 2050 roku.
Instalacja okiennych pomp ciepła, które są zasilane energią elektryczną i znacznie mniej obciążające dla klimatu niż ich odpowiedniki zasilane gazem, może mieć duży udział w realizacji tych celów.
Najpierw pilotaż
NYCHA planuje rozpocząć pilotażowy projekt instalacji pierwszych pomp ciepła jesienią przyszłego roku – umieści okienne pompy ciepła w każdej sypialni i salonie w kilkudziesięciu mieszkaniach. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, do połowy dekady w komunalnych nowojorskich mieszkaniach znajdzie się 30 tys. okiennych pomp ciepła.
Katarzyna Bielińska
katarzyna.bielinska@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.