Rząd: ceny prądu zostaną zamrożone. Będą dodatki dla właścicieli pomp ciepła

Rząd: ceny prądu zostaną zamrożone. Będą dodatki dla właścicieli pomp ciepła
Erika Varga/Pixabay

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy dotyczący cen prądu w 2023 roku. Przewiduje on zablokowanie stawek za prąd na poziomie z 2022 roku – do limitu zużycia 2 tys. kWh rocznie. W przypadku dużych rodzin oraz rolników limit wyniesie do 3 tys. kWh, choć pierwotnie mówiono o 2,6 tys. kWh. Gospodarstwa domowe, które zużywają energię elektryczną do ogrzewania – w tym wykorzystują pompy ciepła – otrzymają specjalny dodatek elektryczny – do 1,5 tys. zł.

Przyjęty przez rząd projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej został przygotowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Od 1 stycznia 2023 roku rząd chce zorganizować system wsparcia w opłacaniu kosztów energii elektrycznej w ramach tzw. Tarczy Solidarnościowej.

REKLAMA

Zamrożenie cen prądu 

Rozwiązanie obejmie wszystkie gospodarstwa domowe w kraju. W przyszłym roku polskie rodziny nie zapłacą wyższych rachunków za prąd – do limitu 2 tys. kWh. Według szacunków  kancelarii Rady Ministrów limit ten jest zbliżony do średniego zużycia energii w gospodarstwie domowym w 2020 roku.

Jeszcze wyższy limit – do 2,6 tys. kWh – obejmie osoby z niepełnosprawnościami, natomiast dla rodzin z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników będzie to 3 tys. kWh.

Dodatkowo dla gospodarstw domowych, które zużywają energię elektryczną do ogrzewania – w tym wykorzystują pompy ciepła – wprowadzony zostanie specjalny dodatek elektryczny w wysokości do 1,5 tys. zł.

Gospodarstwa domowe po przekroczeniu zużycia – odpowiednio: 2 tys., 2,6 tys. oraz 3 tys. kWh – za każdą kolejną zużytą kWh będą rozliczane według cen i stawek opłat, które obowiązują w taryfie danego przedsiębiorstwa z 2023 roku, a w przypadku ofert wolnorynkowych – według cen zawartych w umowie ze sprzedawcą.

Zgodnie z szacunkami rządu z zamrożenia cen energii elektrycznej w 2023 roku skorzysta prawie 17 mln gospodarstw domowych (odbiorcy tzw. grupy taryfowej G). Na nowe rozwiązanie rząd przeznaczy około 23 mld zł.

Dodatek elektryczny

Dla gospodarstw  domowych, które zużywają energię elektryczną do ogrzewania, w tym wykorzystują pompy ciepła, Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało dodatkową propozycję: jednorazowy dodatek elektryczny.

Wysokość dodatku będzie wynosiła 1 tys. zł, natomiast w przypadku rocznego zużycia energii elektrycznej ponad 5 MWh zostanie on podwyższony do 1,5 tys. zł. Warunkiem otrzymania tego wsparcia będzie uzyskanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

O dodatek elektryczny będzie można ubiegać się w gminie, w swoim miejscu zamieszkania. Z rozwiązania będzie mogło skorzystać około 800 tys. gospodarstw domowych, na które rząd przeznaczy około 1 mld zł.

REKLAMA

Upust dla oszczędnych

Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce również aktywnie zachęcić Polaków do oszczędzania energii. Gospodarstwa domowe, które ograniczą zużycie prądu, otrzymają specjalny upust. Rozwiązanie będzie funkcjonować od 1 października 2022 roku. Wartość upustu będzie wynosiła 10 proc. całkowitych kosztów zużycia energii elektrycznej.

Do tej pory – w związku ze szczególną sytuacją dotyczącą cen energii – rząd podejmował różne czasowe działania wspierające odbiorców ciepła. Wprowadzono dodatek węglowy dla rodzin, które opalają swoje gospodarstwa węglem. Dodatek wynosi 3 tys. zł, a rozwiązanie to obejmuje 6,5 mln gospodarstw domowych.

Specjalne dodatki otrzymają również Polacy, którzy ogrzewają swoje domy m.in. skroplonym gazem LPG, pelletem drzewnym, drewnem kawałkowym czy olejem opałowym. Wsparcie finansowe w tym wypadku wynosi od 500 zł do 3 tys. – w zależności od rodzaju źródła ciepła.

Reklama

Ponadto do końca 2027 roku zostanie przedłużona ochrona taryfowa na sprzedaż gazu dla odbiorców domowych i strategicznych instytucji pożytku publicznego, takich jak szpitale, szkoły i przedszkola.

Przypomnijmy, że w 2022 roku cena gazu została zamrożona. Jak szacuje rząd, bez tego rozwiązania gospodarstwa domowe mogłyby płacić nawet do 600 proc. więcej za zużyty gaz.

Katarzyna Bielińska

Katarzyna.bielinska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA