Firma Januarego Ciszewskiego inwestuje w producenta pomp ciepła

Firma Januarego Ciszewskiego inwestuje w producenta pomp ciepła
fot. JR Holding

JR Holding ASI to notowana na NewConnect firma inwestycyjna, której prezesem jest January Ciszewski, do niedawna związany ze spółką Columbus Energy. JR Holding zawarł umowę dotyczącą spółek Igloo oraz Miloo-Electronics, w które zainwestuje łącznie 40 mln zł.

Igloo i Miloo-Electronics sprzedadzą po 20 proc. udziałów firmie JR Holding.

Igloo od 1986 roku zajmuje się projektowaniem, produkcją, montażem i serwisem m.in. pomp ciepła. W ofercie ma urządzenia dla budownictwa mieszkaniowego oraz obiektów komercyjnych i przemysłowych: pompy ciepła IGLOO MultiTherma, urządzenia chłodnicze, agregaty inwerterowe MultiCool+ i kogeneracyjne MultiEnergy do skojarzonego wytwarzania ciepła i chłodu oraz zaawansowane systemy HVACR.

REKLAMA

Ponad 35-letnie doświadczenie w branży chłodniczej pozwoliło nam na stworzenie najnowszej generacji autorskiej i innowacyjnej pompy ciepła IGLOO MultiTherma, przeznaczonej dla domów, budynków komercyjnych oraz obiektów przemysłowych. IGLOO MultiTherma to urządzenie bez kompromisów, o najwyższym poziomie wydajności, ultraciche, zbudowane z najlepszych komponentów, zawierające unikalne, opatentowane rozwiązania technologiczne – mówi Robert Bialik, prezes Igloo.

Produkty firmy są dostępne w 52 krajach na pięciu kontynentach. Jak deklaruje producent, pozwalają one na uzyskanie oszczędności energii nawet do 80 proc. dzięki zastosowaniu zaawansowanych systemów MultiCool+ oraz MultiEnergy (skojarzona produkcja ciepła i chłodu).

Z kolei siostrzana spółka Miloo-Electronics to polski producent elektroniki, systemów automatyki sterowania i oświetlenia w technologii LED (marka MILOO LIGHTING), a także urządzeń do dezynfekcji powietrza i sterylizacji powierzchni (marka STERYLIS). Działa od ponad 20 lat.

Najnowszym naszym produktem jest VIA – oprawa oświetleniowa w technologii LED od MILOO LIGHTING zaprojektowana i produkowana wyłącznie w Polsce. Jest przeznaczona dla miast i gmin, dla których obniżenie kosztów zużycia energii elektrycznej, redukcja śladu węglowego oraz poprawa bezpieczeństwa i estetyki są szczególnie ważne. VIA to odpowiedź na narastający problem oświetlenia dróg w gminach i miastach przy lawinowym wzroście cen energii elektrycznej – mówi Rafał Bendyk, dyrektor ds. strategii i rozwoju firm Igloo i Miloo-Electronics.

Środki finansowe na rozwój

Inwestycja JR Holding w spółki Igloo i Miloo-Electronics ma przyspieszyć ich rozwój, szczególnie w zakresie sprzedaży pomp ciepła IGLOO MultiTherma i kompleksowych rozwiązań obniżających koszty energii oraz redukujących poziom emisji CO2 MultiCool+.

REKLAMA

Spółki planują rozwój i wdrażanie kolejnych innowacji w obszarach: systemów inwerterowych i kogeneracyjnych MultiEnergy do zarządzania i wytwarzania skojarzonej energii cieplnej i chłodniczej, produkcji urządzeń chłodniczych i grzewczych, systemów kontroli, bezpieczeństwa i zarządzania IOT dla sektora HVACR, wydajności technologii LED oraz w sektorze produkcji elektroniki użytkowej i usług EMS.

– Inwestycja w spółki Igloo i Miloo-Electronics to dla nas kontynuacja ekspozycji na rozwój sektora OZE. Posiadane przez spółki komplementarne technologie innowacyjnych i zweryfikowanych rynkowo pomp ciepła oraz systemów umożliwiających znaczącą optymalizację zużycia energii będą kluczowe na kolejnym etapie rozwoju sektora OZE. Jestem przekonany, że te obszary będą się teraz rozwijać bardzo szybko, co umożliwi nam kilku-, a nawet kilkunastokrotny zwrot z inwestycji. Jest to największa do tej pory pojedyncza inwestycja JR Holding i uważam, że będzie ona jedną z tych, które w ciągu najbliższych kilku lat pozwolą nam zwielokrotnić wartość naszego portfela inwestycyjnego – deklaruje January Ciszewski, prezes JR Holding.

Firma inwestycyjna zapłaci za przejęcie po 20 proc. udziałów w każdej ze spółek w sumie 40 mln zł.

Rozstanie z Columbus Energy

Prezes JR Holding January Ciszewski w drugiej połowie br. pożegnał się ze spółką Columbus Energy po siedmiu latach inwestowania. Opuścił ją wraz z kontrolowaną przez siebie firmą inwestycyjną JR Holding (JRH).

Pakiet w Columbus Energy January Ciszewski i JRH nabyli w 2015 roku za cenę 1 mln zł. W tym roku po sprzedaży wcześniejszych pakietów i ostatecznym opuszczeniu Columbusa uzyskany przychód wyniósł łącznie 140 mln zł.

– Pomimo spadku notowań od szczytu jest to najbardziej zyskowna nasza inwestycja. Łącznie z wcześniejszymi transakcjami wraz z JRH uzyskaliśmy 140 mln zł ze sprzedaży posiadanego w Columbusie pakietu. Oznacza to zwrot 140 mln zł z zainwestowanego 1 mln zł. Trudno nie uznać tego wyniku za satysfakcjonujący – komentował January Ciszewski.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.