Jak ekonomicznie zadbać o zasoby energetyczne własnego domu?

Jak ekonomicznie zadbać o zasoby energetyczne własnego domu?

W dobie problemów, związanych z niedostatkiem i wysokimi cenami węgla oraz innych paliw kopalnych, dbałość o zasoby energetyczne we własnym domu wysuwa się na plan pierwszy. Każdy z nas chciałby bowiem cieszyć się pełną swobodą i komfortem: wszystkie pomieszczenia powinny być zawsze odpowiednio ciepłe, ilość gorącej wody użytkowej wystarczająca, a oszczędność prądu nie powinna zaburzać codziennych aktywności. Jak zatem zadbać o to ekonomicznie i ekologicznie?

Ekologia i ekonomia idą ze sobą w parze

Nowoczesne rozwiązania energetyczne, takie jak fotowoltaika, spełniają wszystkie kryteria współczesnych trendów związanych z produkcją i wykorzystaniem prądu. Przede wszystkim są sposobem na bezemisyjne pozyskiwanie energii elektrycznej. Wszystko dlatego, że w całości wytwarzają ją z zaabsorbowanego promieniowania słonecznego, czyli w pełni odnawialnego źródła energii, które dodatkowo nie wytwarza żadnych szkodliwych substancji podczas przetwarzania na prąd.

REKLAMA

Bezemisyjne, ekologiczne zasoby są też wysoce ekonomiczne. Promieniowanie słoneczne jest pozyskiwane przez cały rok, nawet w czasie pochmurnych dni. W związku z tym prąd jest wytwarzany praktycznie przez cały czas, a koszt jego produkcji jest minimalny. W efekcie powstają zasoby energetyczne są znacznie korzystniejsze dla użytkownika pod względem finansowym niż prąd płynący z komercyjnej sieci.

Nie tylko fotowoltaika jest ekonomiczna i ekologiczna. Poznaj pompy ciepła

Systemy fotowoltaiczne są stosunkowo dobrze znane w naszym kraju i już od wielu lat możemy je oglądać na dachach prywatnych domów oraz instytucji. Nie oznacza to jednak, że wyłącznie fotowoltaika wpisuje się w najnowsze trendy energetyczne.

REKLAMA

Kolejnym ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie pompy ciepła, czyli urządzenia, które ciepło pobiera z ziemi, wody lub powietrza. W ten sposób również korzysta z naturalnych i odnawialnych źródeł i jest praktycznie bezemisyjnym sposobem na pozyskanie ciepła. Utrzymanie właściwej temperatury w pomieszczeniach jest w tym przypadku efektem procesów skraplania i parowania, a ilość zużywanej w tym celu energii elektrycznej jest minimalna.

Warto przy tym zauważyć, że pompy ciepła mogą, ale nie muszą współpracować z fotowoltaiką. Możemy z łatwością zainstalować je nawet w tych domach, w których z jakiegoś powodu niemożliwe jest zastosowanie paneli słonecznych. W tym przypadku niewielkie ilości energii będą czerpane z komercyjnej sieci. Wciąż jednak rozwiązanie to będzie znacznie bardziej ekonomiczne i ekologiczne od innych systemów grzewczych, jak np. piece węglowe, na pellet, olej lub gaz.

Czy modernizacja musi być droga?

Wiele osób obawia się, że modernizacja domu jest ogromną inwestycją, na którą trudno sobie pozwolić. Nie można zaprzeczyć, że faktycznie jest to spory koszt dla osoby prywatnej, jego płynące z niego korzyści sprawiają, że inwestycja zwraca się już po siedmiu latach, a przez kolejne lata użytkowania generuje dodatkowe zyski.

Jednocześnie modernizacja wcale nie musi być całkowicie finansowana ze źródeł własnych. Istnieje wiele programów operacyjnych (z Unii Europejskiej lub rządowych), które wspomagają osoby prywatne w inwestowaniu w odnawialne źródła energii.

artykuł sponsorowany