Słaby start programu dopłat do pomp ciepła na Wyspach

Słaby start programu dopłat do pomp ciepła na Wyspach
Viessman

Zainteresowanie Brytyjczyków dotacjami na pompy ciepła w programie modernizacji ogrzewania, inicjatywie zachęcającej do wymiany kotłów gazowych na pompy ciepła, jest niższe, niż oczekiwano. Rząd zamierza rozdysponować 30 tys. bonów na dotacje rocznie, ale między uruchomieniem programu w maju a końcem ubiegłego roku udało mu się przyznać tylko 9888 bonów.

Od maja 2022 roku gospodarstwa domowe w całej Anglii i Walii mogą starać się o dotacje w wysokości 5 tys. funtów na wymianę kotła na bardziej przyjazny dla środowiska system grzewczy. Rząd przeznaczył na to 450 mln funtów i zapowiedział, że sfinansuje 90 tys. pomp w ciągu 3 lat.

Program jest wynikiem dążeń Wielkiej Brytanii do osiągnięcia zerowej emisji dwutlenku węgla do 2050 roku. Brytyjski rząd planuje zakazać instalacji kotłów gazowych we wszystkich nowo budowanych nieruchomościach od 2025 roku, a następnie całkowicie je wyeliminować do 2035 roku.

REKLAMA

Pompy ciepła dla klimatu

Zdaniem urzędników Departamentu Biznesu, Energii i Strategii Przemysłowej pompy ciepła są teraz bardziej konkurencyjne cenowo w stosunku do kotłów gazowych i olejowych niż kiedykolwiek wcześniej, a dzięki dotacjom koszty zakupu i instalacji pompy ciepła zbliżą się do kosztów instalacji tradycyjnego kotła gazowego.

Rząd ma nadzieję, że zamiana starych źródeł ciepła na pompy ciepła poprawi efektywność energetyczną domów, ograniczy emisję CO2 w perspektywie długoterminowej, a przede wszystkim zmniejszy rachunki i ochroni gospodarstwa domowe przed rekordowo wysokimi cenami gazu.

Powolny start

Jednak popularność dotacji na pompy ciepła (wnioski na te urządzenia stanowią 93 proc. wszystkich składanych wniosków) jest niższa niż zakładana. Rząd zamierza rozdawać 30 tys. bonów dotacyjnych rocznie, ale w ciągu 8 miesięcy (od maja do grudnia 2022 roku) udało mu rozdysponować tylko 9888.

REKLAMA

Z danych opublikowanych przez urzędników wynika, że przy utrzymaniu obecnego tempa składania wniosków do marca 2025 roku, kiedy program ma się zakończyć, wydanych zostanie tylko 42 tys. bonów.

Jak przyznaje rzecznik brytyjskiego Komitetu ds. Zmian Klimatu, rządowej grupy doradczej, chociaż liczba modernizacji jest zasadniczo zgodna z przyjętymi modelami, to „rząd może zwiększyć wykorzystanie programu modernizacji kotłów, w szczególności poprzez podnoszenie świadomości społecznej i zapewnienie dalszego finansowania”.

Program spotkał się na Wyspach z krytyką za zapewnienie finansowania zaledwie 90 tys. bonów w sytuacji, gdy rząd planuje do 2028 roku zainstalować około 600 tys. pomp ciepła.

Większe koszty życia

Obecnie Wielka Brytania jest jednym z krajów o najniższych wynikach instalacji pomp ciepła w Europie. W 2021 roku zainstalowano tam 37 tys. pomp ciepła, podczas gdy w  tym samym czasie we Francji zamontowano 400 tys. tych urządzeń.

Jaki jest powód niskiego tempa składania wniosków na dotacje w rządowym programie modernizacji kotłów? Wiele wskazuje na to, że chodzi o zwiększenie kosztów życia na Wyspach – dotacje pokrywają od 50 proc. do 75 proc. kosztów zakupu i montażu pompy ciepła.

Katarzyna Bielińska

katarzyna.bielinska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.