Domowe układy sterowania. Jak oszczędzać dzięki nim energię?

Domowe układy sterowania. Jak oszczędzać dzięki nim energię?
Velux press

Układy sterowania mogą w mniejszym lub większym stopniu kierować w naszym domu różnymi parametrami, od oświetlenia, temperatury czy wilgotności powietrza do systemów alarmowych oraz urządzeń gospodarstwa domowego, a to wszystko przy pomocy kilku przycisków. Jak to wszystko działa?

Co steruje?

Układy sterowania są to urządzenia służące do zarządzania inteligentnym domem. Sterowanie może odbywać się automatycznie przy wykorzystaniu czujników i liczników lub programowane ręcznie. Wyróżniamy kilka typów urządzeń sterujących w inteligentnych domach, należą do nich:

REKLAMA

– Ekrany dotykowe – umieszczane na ścianie domu stanowią centralny interfejs służący do kontrolowania i programowania.

– Piloty – działające na podczerwień lub wykorzystujące fale radiowe pozwalają na monitorowanie i zarządzanie z każdego miejsca w domu.

– Telefony komórkowe – komunikujące się z systemem za pomocą SMS lub poleceń głosowych.

– Tablety, smartfony i komputery – sterowanie zachodzi poprzez stronę internetową lub specjalne aplikacje.

Jaki układ wybrać?

REKLAMA

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele wariantów programów i urządzeń stanowiących ”mózg” inteligentnego domu. W zależności od naszych potrzeb i zasobności portfela możemy zdecydować się na kompleksowe programy sterujące wszystkimi procesami w jednym urządzeniu albo wybrać tańszą wersję, w której każde urządzenie będzie wymagało innego kontrolera. Należy przy tym pamiętać, że nie zawsze więcej znaczy lepiej, a trudna w obsłudze aplikacja niekoniecznie musi być lepszym rozwiązaniem niż pilot zapewniający sterowanie podstawowymi parametrami.

Z drugiej strony panele dotykowe i piloty mają swoje minusy. Zasadniczym ograniczeniem podczas jest np. konieczność przebywania w domu (lub w bliskiej odległości od domu, w zależności od siły pilota). Panele dotykowe, stanowiące „główne centrum dowodzenia” z reguły montowane są przecież w środku budynku. Na szczęście dostęp do Internetu otwiera możliwość operowania w systemie poprzez interfejs zorganizowany w formie aplikacji webowej. Użytkownicy systemu domowej automatyki mogą zdalne sterować urządzeniami gospodarstwa domowego, temperaturą, oświetleniem, itd. Za pomocą smartfona, czy tabletu (poprzez Wi-Fi lub Bluetooth) skorzystają z funkcji dostępnych w aplikacji.

– Jedna z opcji „Podróż” umożliwia np. zamknięcie wszystkich drzwi i okien, zgaszenie świateł, odcięcie dopływu gazu. Automatycznie ustawią się rolety, uaktywni się też system podlewania ogrodowej zieleni (sterowany w zależności od warunków pogodowych). Przed powrotem z wakacji warto włączyć opcję „Goście”, dzięki której domownicy zastaną swoją przestrzeń w komfortowym stanie: ze świeżym powietrzem, przyjemną temperaturą, zaparzoną w ekspresie kawą, włączonym oświetleniem w salonie itd. – opowiada Krzysztof Brzozowski, kierownik projektu „Od konsumenta do producenta – czyli dlaczego warto wdrożyć inteligentne sieci energetyczne w Polsce“ (www.domzenergia.pl).

Co z zyskami?

Ideą działania inteligentnych instalacji jest wygoda użytkownika i oszczędność energii. Zamontowanie dodatkowych czujników, liczników i układów sterujących może dodatkowo zwiększać zużycie prądu. Dlatego bardzo ważne jest odpowiednie zaprogramowanie całego systemu, a także przyłączenie do sieci urządzeń generujących energię z odnawialnych źródeł, takich jak kolektory słoneczne do podgrzewania wody baterie słoneczne do wytwarzania własnego prądu, pompy ciepła do ogrzewania i chłodzenia, małe turbiny wiatrowe, kotły na słomę, pelet czy zrębki drewniane, a także małe urządzenia domowe, w których możemy wytwarzać z biomasy jednocześnie prąd i ciepło.

– Montaż mikroinstalacji OZE znacząco obniży rachunki za prąd oraz przyczyni się do ochrony środowiska. Dodatkowo zakup takich urządzeń może zostać sfinansowany dzięki nowemu programowi dotacyjnemu „Prosument”, o którym więcej na stronie projektu www.domzenergia.pl – dodaje Krzysztof Brzozowski.

Projekt „Od konsumenta do prosumenta – czyli dlaczego warto wdrożyć inteligentne sieci energetyczne w Polsce” dofinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Stowarzyszenie Wolna Przedsiębiorczość