Pompy ciepła biją rekordy. Polska z największym wzrostem sprzedaży

Pompy ciepła biją rekordy. Polska z największym wzrostem sprzedaży
Sprzedaż pomp ciepła w Europie z podziałem na technologie. Źródło: EHPA

Ubiegły rok okazał się rekordowy pod względem instalacji pomp ciepła w Europie. Najwięcej urządzeń sprzedano we Włoszech, natomiast krajem, który odnotował największy wzrost sprzedaży, okazała się Polska.

Europejskie stowarzyszenie branży pomp ciepła EHPA (European Heat Pump Association, EHPA) informuje, że w 2022 roku w Europie sprzedano około 3 mln pomp ciepła. Oznacza to najlepszy wynik w historii europejskiej branży pomp ciepła – i wyższy o około 38 proc. od sprzedaży zanotowanej rok wcześniej.

W efekcie całkowita liczba pomp ciepła różnego typu, które obecnie eksploatowane są w Europie, wzrosła do około 20 mln. Mają one zapewniać ogrzewanie około 16 proc. budynków na naszym kontynencie.

REKLAMA

Liderzy rynku pomp ciepła

Kraje, w których w ubiegłym roku sprzedano najwięcej pomp ciepła, to: Włochy (502,3 tys.), Francja (462,6 tys.), Niemcy (236 tys.) oraz Szwecja (215 tys.).

Z kolei największy wzrost sprzedaży pomp ciepła w 2022 roku odnotowano w Polsce. W naszym kraju w ubiegłym roku zostało sprzedanych około 195,5 tys. tego typu urządzeń, co oznacza 102-proc. wzrost względem sprzedaży z 2021 roku.

Drugim krajem z największym wzrostem sprzedaży okazały się Czechy. Tam w ubiegłym roku sprzedanych zostało około 60 tys. pomp ciepła, co oznaczało niemal 100-proc. wzrost sprzedaży rok do roku. Trzecia była Holandia z 80-proc. wzrostem sprzedaży. W ubiegłym roku Holendrzy kupili 123,2 tys. pomp ciepła.

Jeszcze inaczej wygląda grono liderów europejskiego rynku pomp ciepła pod względem sprzedaży pomp ciepła w przeliczeniu na liczbę gospodarstw domowych.

REKLAMA

W tym zestawieniu liderem okazała się Finlandia. W ubiegłym roku sprzedano tam 196,3 tys. pomp ciepła, co daje wynik 69,3 na 1000 gospodarstw domowych. Druga była Norwegia ze sprzedażą 156,3 tys. urządzeń, co oznacza 62,1 sprzedanych pomp na 1000 gospodarstw. Na trzecim miejscu znalazła się Szwecja z wynikiem 39,3 egzemplarzy na 1000 gospodarstw.

Tak zmniejszy się zużycie gazu

Europejskie stowarzyszenie pomp ciepła szacuje, że praca 3 mln pomp ciepła, które zostały zainstalowane na naszym kontynencie w ubiegłym roku, pozwoli na ograniczenie zużycia około 4 mld m3 gazu ziemnego. Dla porównania całkowite zużycie tego paliwa w Unii Europejskiej w ostatnich latach wynosiło po około 380-390 mld m3.

EHPA wylicza, że praca 3 mln pomp ciepła  przyczyni się do redukcji emisji CO2 o około 54 mln ton. Tyle mniej więcej wynoszą roczne emisje CO2 w kraju wielkości Grecji.

Stowarzyszenie podkreśla, że rekordowa sprzedaż pomp ciepła została zrealizowana w czasie, gdy europejski rynek pomp ciepła musiał mierzyć się z niedoborem urządzeń oraz komponentów potrzebnych do ich produkcji.

Jednocześnie EHPA wskazuje na potrzebę podjęcia dodatkowych działań, które przyczynią się do zmniejszenia początkowych kosztów inwestycji, aby pompy ciepła stały się jeszcze atrakcyjniejszą alternatywą przy wyborze systemu grzewczego. Podkreślana także konieczność prowadzenia kampanii informacyjnych, które zapewnią Europejczykom większą wiedzę na temat możliwości, jakie daje ta technologia ogrzewania.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.