Co robić, gdy nie stać nas na wymianę pieca?

Co robić, gdy nie stać nas na wymianę pieca?
Unsplash

Wzrost zanieczyszczenia powietrza, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, sprawia, że coraz więcej miast i gmin zaczyna wprowadzać programy ze specjalnymi dotacjami. Mają one na celu zachęcenie mieszkańców do wymiany pieca na nowy poprzez uzyskanie dofinansowania na ten cel. Co trzeba zrobić, aby uzyskać dotację i skąd wziąć środki na wymianę pieca?

Aby poprawić jakość powietrza w Polsce, wprowadzane są uchwały antysmogowe. Nakazują one wymianę przestarzałych pieców i tych najniższej klasy na nowsze urządzenia. Dzieje się tak, ponieważ za zanieczyszczenie powietrza w głównej mierze odpowiadają przestarzałe kotły oraz niskiej jakości paliwa stałe, które są w nich spalane.

Wymiana pieca na bardziej ekologiczny jest nie tylko dobra dla środowiska, ale też dla nas. Nowe urządzania grzewcze są bardziej bezpieczne, a do tego efektywniejsze i energooszczędne, dzięki czemu można zmniejszyć koszty ogrzewania. Jednak, skąd wziąć środki na wymianę pieca czy też bardziej ekologiczne sposoby ogrzewania domu? Pomocne mogą być różne programy wsparcia, np. ogólnopolski program Czyste powietrze.

Dofinansowanie do wymiany pieca – jakie są możliwości?

Jednym z największych programów dofinansowań na wymianę ogrzewania jest program Czyste Powietrze. W jego ramach można uzyskać finansowe wsparcie inwestycji, które poprawiają jakość powietrza i zmniejszają emisję gazów cieplarnianych, a także zwiększają efektywność energetyczną naszego domu. Dlatego też można uzyskać dopłaty do wymiany pieca, ale nie tylko, bo dofinansowanie obejmuje także np. modernizację instalacji grzewczej i ciepłej wody użytkowej. Szczególnie promowane są wszelkie inwestycje w odnawialne źródła energii, np. montaż pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną.

Oprócz tego możemy skorzystać z różnych dotacji z miasta lub gminy na wymianę kopciucha. Warto sprawdzić na stronie urzędu właściwego dla naszego miejsca zamieszkania, czy samorząd oferuje takie wsparcie i jakie są jego warunki. W zależności od organu regulaminy takich dotacji mogą się różnić. Jednak zazwyczaj z dofinansowania mogą skorzystać właściciele domów jednorodzinnych, a także spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe czy przedsiębiorcy.

Czy można wziąć kredyt na wymianę pieca?

Czeka Cię wymiana pieca i potrzebujesz wsparcia finansowego? Możesz skorzystać z klasycznego kredytu gotówkowego, który możesz przeznaczyć na dowolny cel. Jednak to nie wszystko, ponieważ obecnie wiele banków umożliwia uzyskanie kredytu Czyste Powietrze.

To kredyt gotówkowy przyznawany w ramach Programu Czyste Powietrze. Można go uzyskać tylko w bankach, które uczestniczą w tym programie (np. Alior Bank, Bank Ochrony Środowiska, Credit Agricole Bank Polska czy banki z grupy BPS i SGB) i tylko jeśli nasz wniosek otrzyma pozytywną decyzję Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Środki z kredytu należy przeznaczyć na inwestycje, które są zgodne z Programem Czyste Powietrze, np. na wymianę pieca, ocieplenie domy czy wymianę okien. Więcej informacji na temat kredytu Czyste Powietrze i ofert tego produktu znajdziesz tutaj: www.czerwona-skarbonka.pl/kredyt-czyste-powietrze/.

Ile kosztuje kredyt na wymianę pieca?

Koszty kredytu na wymianę pieca zależą od kliku czynników, jak wysokość finansowania i liczba rat, na jakie je rozłożymy, a także oprocentowania. Parametry te należy sprawdzić, przeglądając ofertę danego banku. Przykładowo, dla reprezentatywnego przykładu kredytu gotówkowego Czyste Powietrze w Credit Agricole na kwotę 43 600 zł i w 74 miesięcznych równych ratach, całkowity koszt kredytu, na który składają się odsetki, wyniesie 13 565,22 zł. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) to 9,39%, a oprocentowanie stałe 9%. A więc całkowita kwota do zapłaty to 57 165,22 zł,

Na czym polega program Czyste Powietrze?

Program Czyste Powietrze został powołany do życia przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W jego ramach można otrzymać dofinansowanie na inwestycje zakładające poprawę efektywności energetycznej budynków mieszkalnych.

Mogą z niego skorzystać właściciele i współwłaściciele domów jednorodzinnych, właściciele i współwłaściciele wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą.

Dotację może otrzymać osoba, która spełnia wymagania w określone w programie. Przy podstawowym poziomie finasowania Twój roczny dochód (w ostatnim rozliczonym roku podatkowym) nie może być wyższy niż 135 000 zł. Z kolei w przypadku poziomu podwyższonego miesięczny dochód na jedną osobę w Twoim gospodarstwie domowym nie może być wyższy niż:

  • 1 894 zł w gospodarstwie wieloosobowym,
  • 2 651 zł w gospodarstwie jednoosobowym.

Z kolei, gdy prowadzisz działalność gospodarczą przychód roczny nie może przekroczyć 40-krotności kwoty minimalnego wynagrodzenia.

A ile można uzyskać dotacji z programu Czyste Powietrze? Wysokość dofinansowanie do kredytu zależy od poziomu finansowania. W przypadku poziomu podstawowego jest to do 66 000 zł, natomiast w podwyższonego – do 99 000 zł.

Czy warto brać kredyt na wymianę pieca?

Jeśli planujesz zakup kotła gazowego czy lepszej jakości pieca węglowego, ale ciężko znaleźć Ci wystarczające środki na ten cel, to specjalne kredyty finansujące takie inwestycje, będą dobrym rozwiązaniem.

Wszelkie inwestycje, mające na celu poprawę efektywności energetycznej budynków mieszkalnych czy wymianę starych kopciuchów możesz sfinansować, korzystając z kredytu Czyste Powietrze. Jest on przyznawany na specjalnych warunkach. W jego ramach możesz otrzymać częściową spłatę kapitału zobowiązania – należy w tym celu dostarczyć faktury pokrywających koszty związane z inwestycją spełniającą wymogi ekoprojektu. Jest to więc dobry sposób na zainwestowanie w wymianę pieca, ale też np. wymianę źródeł ciepła i skorzystanie z odnawialnych źródeł energii.

 

artykuł sponsorowany