Hybrydowy węzeł ciepła zasilany z OZE powstał w Zgierzu
To pierwszy tego typu projekt w Polsce zrealizowany w budynku wielorodzinnym we współpracy z TBS. Hybrydowy Węzeł Ciepła, który powstał w Zgierzu, ma nie tylko służyć mieszkańcom budynku, ale też dostarczyć wiedzę na temat działania hybrydowych węzłów ciepła instalowanych w systemie ciepłowniczym.
Hybrydowy Węzeł Ciepła (HWC) został uruchomiony przez spółkę PGE Energia Ciepła w Zgierzu. Projekt został zrealizowany we współpracy z Towarzystwem Budownictwa Społecznego (TBS) w Zgierzu i wspólnotą mieszkaniową. Ma pomóc w zdobyciu wiedzy i doświadczenia w dziedzinie hybrydowych węzłów ciepła instalowanych w systemie ciepłowniczym.
Prace nad projektem rozpoczęły się w czerwcu 2022 r. od analiz technicznych i ekonomicznych oraz wyboru lokalizacji. W efekcie współpracy z TBS w Zgierzu oraz wykonawcą pilotażowy Hybrydowy Węzeł Ciepła został 20 listopada br. oddany do eksploatacji.
PGE Energia Ciepła podkreśla, że ważnym elementem projektu było zaangażowanie mieszkańców budynku przy ul. Dubois 28 w Zgierzu, którzy zgodzili się na współpracę i udostępnili przestrzeń dla instalacji. W ramach uznania dla ich zaangażowania odbiorcy ciepła z tego węzła zostaną objęci preferencyjną ceną ciepła.
Pompa, magazyn ciepła i fotowoltaika
Hybrydowy Węzeł Ciepła wykorzystuje powietrzną pompę ciepła, magazyn ciepła o pojemności około 800 litrów oraz instalację fotowoltaiczną o mocy około 6 kWp. Praca węzła ciepła jest optymalizowana przez zastosowanie w projekcie rozwiązania uwzględniającego inteligentną automatykę do sterowania pracą węzła i bezpośrednią współpracę z centralnym źródłem ciepła.
Inteligentny system sterowania zarządza dostarczaniem ciepła do budynku przy użyciu różnych źródeł energii. Pompa ciepła ładuje magazyn ciepła, a woda, która wraca z instalacji po dostarczeniu ciepła do budynku, jest dodatkowo podgrzewana w magazynie. System obejmuje również główny wymiennik ciepła w węźle, który – jeśli jest to konieczne – dogrzewa wodę za pośrednictwem sieci ciepłowniczej. Instalacja fotowoltaiczna na dachu produkuje energię elektryczną zasilającą cały system, w tym pompę ciepła.
Zgodnie z normami WT2021
Pilotażowa instalacja posłuży do pozyskania danych umożliwiających optymalizację rozwiązania zastosowanego w Zgierzu. Ma to pozwolić na wdrożenie kolejnych tego typu węzłów w systemie ciepłowniczym.
Innowacja dotyczy inteligentnego zarządzania produkcją i dostawami energii ciepła do odbiorcy końcowego poprzez integrację źródła wytwórczego ciepła systemowego oraz rozproszonych źródeł wytwórczych przy właściwym jego magazynowaniu w lokalizacji odbiorcy, tak by móc dodatkowo wpływać przy większej skali na sieć ciepłowniczą.
PGE Energia Ciepła informuje, że Hybrydowy Węzeł Ciepła w Zgierzu umożliwi zredukowanie zużycia energii pierwotnej zgodnie z normami WT2021. Pozwoli dostosować się do zmieniającego się popytu na ciepło, zwłaszcza w kontekście nowych wymagań technicznych dla budynków WT2021.
Węzeł ma działać też jako dodatkowe źródło ciepła, wspomagając uruchomione niedawno w Zgierzu źródło kogeneracyjne. Ponadto ma minimalizować straty ciepła w sieci ciepłowniczej i zwiększać bezpieczeństwo dostaw ciepła. PGE podkreśla, że elastyczność pracy zmniejszy koszty ciepła dla odbiorców.
Lider w kogeneracji
W ubiegłym miesiącu PGE Energia Ciepła oddała do eksploatacji nową, zasilaną gazem jednostkę wytwórczą w Zgierzu. Jest to trzecia niskoemisyjna inwestycja ciepłownicza zakończona w tym roku w Grupie PGE. Elektrociepłownia w Zgierzu dostarcza ciepło do ponad 60 proc. mieszkańców Zgierza.
PGE Energia Ciepła ma około 25 proc. udziału w krajowym rynku ciepła z kogeneracji. Do spółki należy 16 elektrociepłowni o mocy cieplnej 6,9 GWt oraz mocy elektrycznej 2,6 GWe, a także sieci ciepłownicze o długości 700 km.
PGE Energia Ciepła produkuje i dostarcza ciepło dla dużych polskich miast, wśród których znajdują się: Kraków, Gdańsk, Gdynia, Wrocław, Rzeszów, Lublin, Bydgoszcz, Kielce i Szczecin. Spółka jest obecna także w Toruniu, Zielonej Górze, Gorzowie Wielkopolskim, Zgierzu, Siechnicach i Gryfinie, gdzie jest również dystrybutorem ciepła do klientów końcowych.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
Instalacje na podgrzanie dopływu do wymienników ciepła już działają w Polsce 10 kat a oaleli i turbin wiatrowych.i dają zysk minimum 90 %>