Dotacje na termomodernizację z NFOŚiGW

Dotacje na termomodernizację z NFOŚiGW
siko solar

Ruszył nabór wniosków w konkursie NFOŚiGW dotyczącym dofinansowania projektów termomodernizacyjnych dla {więce}jednostek samorządowych.

W ramach konkursu „Zarządzanie energią w budynkach użyteczności publicznej” beneficjenci mogą otrzymać w formie dotacji środki o wartości sięgającej 30% kosztów projektów termomodernizacyjnych.

Nabór wniosków w powyższym konkursie rozpoczął się 22 czerwca i potrwa do 21 lipca br. Wnioski, które wpłyną do siedziby Funduszu po tym terminie nie będą rozpatrywane.

REKLAMA

Minimalny koszt projektów termomodernizacyjnych zgłaszanych we wnioskach to 2 mln zł, a w przypadku tzw. projektów grupowych – 5 mln zł.

Na dofinansowanie projektów termomodernizacyjnych w obecnej edycji konkursu NFOŚiGW może przeznaczyć w sumie 50 mln zł, które są zgromadzone na tzw. Rachunku klimatycznym.

REKLAMA

W ramach wnioskowanych projektów można ująć działania zakładające m.in. modernizację systemów grzewczych, okien i drzwi, docieplenia ścian, montaż klimatyzacji czy rekuperacji, instalację kolektorów słonecznych czy pomp ciepła, a także montaż energooszczędnego oświetlenia.

Według Funduszu kompleksowa implementacja powyższych działań może zaowocować zmniejszeniem rachunków za energię w budynkach zarządzanych przez samorządy nawet o 1/3.

Konkurs NFOŚiGW jest realizowany w ramach tzw. Systemu Zielonych Inwestycji (GIS), a środki pochodzą ze sprzedaży przez Polskę nadwyżek uprawnień do emisji CO2 (jednostek AAU) przyznanych naszemu krajowi na podstawie Protokołu z Kioto.

Dodatkowo aplikanci mogą ubiegać się w NFOŚiGW o dodatkowe środki w postaci niskooprocentowanych pożyczek.D.Ł.