Drastyczny wzrost cen energii w 2013 roku?

Drastyczny wzrost cen energii w 2013 roku?
aeu04117, flickr cc-by-2.0

Już za dwa lata możemy płacić za energię nawet 30% więcej niż teraz, a później nasze rachunki za prąd mogą być jeszcze większe. Dlaczego? {więcej}

Podwyżki cen energii będą wynikały z wymogów unijnego pakietu klimatycznego. Niespełnianie norm w zakresie emisji CO2, na co narażona jest bazująca na węglu polska energetyka, będzie wiązać się z gigantycznymi karami nakładanymi na producentów i dostawców energii. Te z kolei przerzucą koszty z tym związane na konsumentów.

Wyższe ceny energii dotkną nie tylko polskie gospodarstwa domowe, ale także polski przemysł, wpływając na obniżenie konkurencyjności naszej gospodarki na arenie międzynarodowej.

REKLAMA
REKLAMA

Powyższy scenariusz znalazł się w analizie przygotowanej dla Ministerstwa Gospodarki. Z dokumentu wynika, że w 2013 roku, czyli w pierwszym roku obowiązywania pakietu klimatycznego UE, hurtowa cena 1 MWh energii elektrycznej skoczy z obecnych 190-200 zł do ok. 270 zł – a nawet do 320 zł – jeśli Komisja Europejska odrzuci polski wniosek o zastosowanie dla naszego kraju okresu przejściowego, w którym przedsiębiorstwa energetyczne dostawałyby dodatkowe uprawnienia do emicji CO2.  

Na razie, jak zapowiada Urząd Regulacji Energetyki, w przyszłym roku cena energii elektrycznej nie powinna znacząco wzrosnąć. Czytaj więcej na ten temat w artykule: Ceny energii w 2012 roku lekko w górę.