Najpopularniejsze pompy ciepła w Polsce

Najpopularniejsze pompy ciepła w Polsce
....

Jakie mraki pomp ciepła były najczęściej wybierane przez Polaków w 2010 roku?

Ranking sprzedaży pomp ciepła w naszym kraju zebrała firma konsultingowa BRG Consult. Jak wynika z jej analiz, w 2010 roku w Polsce sprzedano 5650 pomp ciepła – o ponad 10 proc. więcej niż w roku 2009.

Największy udział w rynku pomp ciepła w ubiegłym roku miała firma Nibe-Biawar. Co dziesiąta pompa ciepła kupiona w Polsce pochodziła właśnie od tego producenta.

REKLAMA
REKLAMA

Za Nibe-Biawar uplasował się polski Hewalex (8,8% udziałów w rynku), a następnie Alpha-Innotec (8,1%), Viessmann (7,7%), Ochsner (6,4%), Stiebel Eltron (5,3%). Udział w polskim rynku wszystkich pozostałych producentów pomp ciepła wyniósł razem 53,7%.

Gospodarstwa domowe zainteresowane montażem pomp ciepła nie mogą liczyć na dofinansowanie takich inwestycji, jak choćby osoby montujące kolektory słoneczne, które wspiera programem kredytu z 45% dopłatą Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska.

NFOŚiGW przygotowywał nawet program dotacji na zakup pomp ciepła, jednak z planów jego wprowadzenia na razie sie wycofał – w wyniku prognoz zmniejszenia wpływów do budżetu Funduszu.

red. gramwzielone.pl