Dom zeroenergetyczny według Solsum
Z jednej strony przepisy dotyczące energooszczędności wymagają od budujących dom coraz to nowszych i energooszczędnych rozwiązań, aby spełnić aktualne normy. Z drugiej strony chcemy mieć dom komfortowy, tani w utrzymaniu, tani w budowie oraz niewymagający czasochłonnej czy uciążliwej obsługi. W tym artykule sprawdzamy jak mieszkać komfortowo i oszczędzać na kosztach utrzymania domu.
W przypadku budynku netto zeroenergetycznego (nZEB) zużycie energii pierwotnej wynosi 0 kWh/(m2 rok) i jest to budynek o bardzo wysokiej efektywności energetycznej, zazwyczaj podłączony do systemu elektroenergetycznego.
Roczny bilans energii pierwotnej na poziomie 0 kWh/(m2 rok) prowadzi do sytuacji, w której znaczna część energii wyprodukowanej na miejscu będzie dostarczana do zewnętrznej sieci elektroenergetycznej. Wynika to z charakterystyki budynku netto zero energetycznego, w którym produkcja energii odbywa się w odpowiednich warunkach, a gdy one nie występują, wykorzystywana jest energia dostarczana z zewnętrznych sieci.
Koncepcja domu zeroenergetycznego według SOLSUM
Dom wyposażony w odnawialne źródła energii: fotowoltaikę i pompę ciepła, zapewniający w bilansie rocznym w 100-proc. pokrycie potrzeb energetycznych domu i jego mieszkańców (prąd, centralne ogrzewanie, ciepła woda użytkowa, chłodzenie, samochód elektryczny).
Projektując dom, można na etapie projektu przewidzieć określone rozwiązania, np. zrezygnować z komina spalinowego w kotłowni, wykonać dach, który nie będzie skomplikowany pod montaż fotowoltaiki, czy optymalnie usytuować dom względem kierunków świata – tutaj na pewno przyda się porada projektanta, który spojrzy na projekt kompleksowo.
Dom zeroenergetyczny nie tylko w przypadku domów nowych.
Większość już istniejących domów po wyposażeniu w odpowiedniej mocy fotowoltaikę i pompę ciepła może być domami zeroenergetycznymi.
Zalety
- Dom zeroenergetyczny to dom praktycznie bez kosztów za prąd, ogrzewanie, ciepłą wodę, klimatyzację. Energia elektryczna generowana przez instalacji w bilansie rocznym starcza w 100 proc. do pokrycia zapotrzebowania domu.
- Brak emisji CO2 i pozostałych zanieczyszczeń.
- Pełna bezobsługowość – temperaturę w domu, temperaturę ciepłej wody użytkowej czy optymalne zarządzaniem energią można pozostawić wcześniej ustalonemu schematowi lub kontrolować poprzez intuicyjną aplikację na smartfonie.
- Niezależność od wzrostu cen surowców (prądu, gazu, węgla i innych paliw kopalnych).
- Czyste powietrze i optymalna wilgotność.
- Dom nowoczesny o wyższej wartości rynkowej teraz i w dłuższej perspektywie.
Wady:
- Ograniczony dostęp do projektantów, którzy znają tematykę OZE i posiadają praktyczne doświadczenie.
- Mała ilość firm, które są w stanie dobrać i wykonać jednocześnie kilka instalacji, aby ze sobą współpracowały.
Jakie instalacje powinien mieć dobrze zaprojektowany dom zeroenergetyczny? Najważniejsze instalacje to fotowoltaika i pompa ciepła.
W Polsce rekordowo rozwija się rynek instalacji fotowoltaicznych i pomp ciepła. Tylko w zeszłym roku przybyło 12,5 tys. domowych instalacji fotowoltaicznych i ponad 10 tys. pomp ciepła. Tymczasem jeszcze kilka lat temu było instalowano tylko kilkaset nowych systemów rocznie.
– Inwestycja w instalację fotowoltaiczną z pompą ciepła bez wsparcia w formie dotacji zwraca się w w 7-8 lat. Nie mówiąc już o kosztach alternatywnych, takich jak oszczędność czasu, czystsze powietrze, niezależność energetyczna, brak spalania i wiele, wiele innych – wyjaśnia przedstawiciel firmy SOLSUM.
Porównać koszty i oszczędności ogrzewania pompą ciepła z fotowoltaiką można tutaj.
Pompa ciepła
Pompa ciepła powietrze-woda (CO+CWU+chłodzenie) współpracująca z instalacją podłogową lub dedykowanymi klimakonwektorami.
Wskazana dla współpracy z pompą ciepła jest instalacja ogrzewania niskotemperaturowego jak ogrzewanie podłogowe lub klimakonwektory, które zimą grzeją, a latem chłodzą, a także dodatkowo oczyszczają powietrze.
W przypadku termomodernizacji czy wymiany źródła ogrzewania tym bardziej wskazana będzie pompa ciepła. Już teraz pompy ciepła uzyskują temperatury zasilania rzędu 60-65 stopni, uzyskując rewelacyjne wskaźniki efektywności także w połączeniu z tradycyjnymi grzejnikami, zapewniając znacznie niższe koszty eksploatacyjne niż np. gaz, przy zbliżonym koszcie inwestycyjnym.
Porównanie pompy ciepła z kotłem gazowym i kotłem węglowym 5. klasy.
Pompa ciepła jednostka wewnętrzna All in One (wbudowany zasobnik cwu, bufor i automatyka sterująca).
Pompy ciepła powietrze-woda z oferty SOLSUM posiadają współczynnik sezonowej sprawności SCOP na poziomie 4,8 (zgodnie z aktualną normą), czyli na poziomie pomp gruntowych. Zaletami pomp powietrze-woda są: brak odwiertów (to oszczędność nawet 20-25 tys. zł), brak konieczności posiadania sporej działki, brak konieczności uzyskania pozwoleń i projektów geologicznych, brak problemów z wyeksploatowaniem po latach gruntu i spadku efektywności dolnego źródła.
Stacja ładowania samochód elektrycznych
Coraz częściej rozważanym zakupem, który idealnie współgra z instalacją fotowoltaiczna, a co za tym idzie z własną, tanią energią, jest samochód elektryczny lub hybrydowy typu plug-in. Zapewni to przede wszystkim znaczne oszczędności na kosztach paliwa, brak emisji spalin, niższe koszty utrzymania auta, a po wejściu w życie ustawy o elektromobilności właściciele samochodów elektrycznych są zwolnieni z opłat za parkowanie i mają możliwość poruszania się bus-pasami w całej Polsce. W przypadku zakupu auta elektrycznego zlikwidowano akcyzę.
Przykładowo przejechanie 100 km samochodem elektrycznym, ładując go w nocy w niskiej taryfie, to koszt ok. 5 zł, a posiadając instalację fotowoltaiczną, ten koszt jeszcze się obniży.
Porównując koszty przebiegu rocznego 30 000 km i średniego spalania 6l /100km dla tradycyjnego samochodu, a przejechania tego samego dystansu autem elektrycznym, uzyskujemy nawet 7000-8000 zł oszczędności na samym koszcie paliwa, nie wspominając o braku konieczności wymiany filtrów, olejów, pasków itp., których w samochodzie elektrycznym nie ma.
Do tego typu pojazdów konieczna jest odpowiednia stacja ładowania, która poza standardowymi funkcjami będzie oferowała możliwość zaprogramowania harmonogramu ładowania w niskiej taryfie, kontroli stanu ładowania przez smarfona jak również możliwość współpracy z fotowoltaiką, dzięki czemu będziemy mogli ładować samochód energią “tylko ze słońca”.
Bliższe dane o stacjach ładowania.
Jakie oszczędności z samochodu elektrycznego i praktyczne doświadczenia, zapraszamy do artykułu.
Magazynowanie energii
Akumulator litowo-jonowy o żywotności powyżej 20 lat, połączony z instalacją fotowoltaiczną, zapewni energię w przypadku awarii sieci publicznej i zwiększy autokonsumpcję energii. Nie jest to obowiązkowe wyposażenie domu zeroenergetycznego, jednak da nam sporo niezależności energetycznej i zwiększy wykorzystanie energii na własne potrzeby wtedy, kiedy jej rzeczywiście potrzebujemy.
Przykładowe funkcje systemów magazynowania energii w ofercie SOLSUM:
- Najbardziej kompleksowe rozwiązanie na rynku, produkowane w Niemczech: All-in-one – falownik hybrydowy, akumulator, pozostała elektronika zestawu.
- Waga magazynu energii ok. 200-300 kg.
- Niezależność energetyczna do 90 proc.
- Li-ion technologia akumulatorów – najwyższy poziom bezpieczeństwa, żywotność akumulatorów.
- 25 lat przy pracy cyklicznej, w 100 proc. szczelna obudowa, możliwość rozszerzenia pojemnośći baterii.
- W zestawie jako system hybrydowy, ładuje baterię z źródła AC i/lub DC.
- Odbiorniki (obciążenie) zasilane przez trzy zintegrowane dwukierunkowe falowniki (system 3-fazowy), ewentualne niedobory pobierane z sieci.
- Zasilanie trójfazowe w trybie on-grid (sieciowym) lub off-grid (wyspowym).
- Przyłączenie równoległe do sieci i możliwość współpracy z agregatem oraz falownikami sieciowymi.
- Możliwość podłączenia ładowarki do samochodów elektrycznych i ładowania samochodu tylko ze słońca.
- Możliwość ładowania akumulatorów w nocnej taryfie i wiele, wiele innych pożytecznych funkcjonalności.
Firma SOLSUM wykonuje indywidualne projekty, realizuje standardowe i niestandardowe sposoby zasilania obiektów w górach, na wyspach, pustyniach, miejscach z niestabilnym lub drogim dostępem do energii elektrycznej oraz innych oddalonych od sieci publicznej miejscach na terenie CAŁEGO ŚWIATA. To np. projekty domów mieszkalnych, obiektów firmowych, magazynów, stacji uzdatniania wody, oczyszczalni ścieków, zasilania osiedli, wiosek, całych wysp oraz innych obiektów bez dostępu do sieci publicznej.
Oprócz tego wykonujemy indywidualne projekty i niestandardowe zasilania obiektów np. projekty domów mieszkalnych w Polsce bez dostępu do publicznej sieci energetycznej.
Systemy BIPV
Zadaszenie wiat, tarasów, garaży, carportów, pozwalają na integrację fotowoltaiki bezpośrednio z dachem czy budynkiem, są dobrym rozwiązaniem, jeśli np. dom istniejący nie ma korzystnego układu dachu lub jest mocno zacieniany przez sąsiadujące obiekty. Rozwiązania BIPV dodatkowo są wyjątkowe estetyczne i dadzą sporo radości przy np. spotkaniach ze znajomymi.
Latarnie LED
Latarnie LED w budynkach oraz oświetlenie osiedli, parków, wiosek – lampy solarne (technologia CREE), czujniki PIR, możliwość wykorzystania w ogrodzie lub jako doświetlenie ścieżek, dróg dojazdowych. Nie wymagają doprowadzenia okablowania, ani nie pobierają prądu z sieci – są całkowicie autonomiczne. Nowoczesna bateria gwarantuje długoletnią pracę bez wymiany.
Dom niezależny energetycznie – przykłady realizacji SOLSUM
- Dom w okolicach Krakowa
- Instalacja fotowoltaiczna na modułach BIPV o mocy 12,5 kWp
- System magazynowania energii w technologii litowo-jonowej
- Cały dom korzysta z jednego źródła energii – energii elektrycznej. W bilansie rocznym instalacja fotowoltaiczna pokrywa 100 proc. zapotrzebowania na energię elektryczną.
- Schronisko: Hala Ornak
- Fotowoltaika o mocy blisko 20 kWp z magazynowaniem energii wykonana dla schroniska PTTK na Hali Ornak – najwyżej położona w Polsce instalacja tego typu. Brak zasilania z sieci publicznej.
- Schronisko odwiedza dziennie w sezonie nawet 6 tys. osób, dlatego postawiono na maksymalne wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych i optymalizację jego zużycia.
- Fotowoltaika zasila schronisko w prąd, przez co jest możliwość zrezygnowania prawie całkowicie z uciążliwych agregatów prądotwórczych Diesla. W przyszłości planowana jest rozbudowa instalacji PV.
- Instalacja wyposażona w system monitorowania i zarządzania energią.
- System magazynowania zapewnia autonomiczność przez większą część roku.
- Kolejny przykład instalacji fotowoltaicznej wraz z systemem magazynowanie energii realizowanej przez SOLSUM dla schroniska, gdzie również nie ma dostępu do energii z sieci publicznej.
- Dom niezależny energetycznie ze stacjami ładowania samochodów elektrycznych i magazynem energii.
Dzięki rozwojowi technologii fotowoltaicznych i pomp ciepła, rozwiązania te są już ogólnie dostępne, wydajne, a budowa zeroenergetycznych budynków nie pozostaje już tylko w sferze marzeń, jest możliwa do zrealizowania i dostępna dla większości osób, które budują lub chcą zmodernizować swój dom na tani w utrzymaniu, komfortowy i ekologiczny.
Zapraszamy do współpracy ze specjalistami z SOLSUM w zakresie realizacji instalacji OZE i domów zeroenergetycznych od etapu koncepcji do realizacji „pod klucz” .
artykuł sponsorowany