Ulga na termomodernizację od początku 2019 r.

Ulga na termomodernizację od początku 2019 r.
Minister finansów Teresa Czerwińska. Fot. Ministerstwo Finansów

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt zmian w przepisach podatkowych, które zakładają możliwość uwzględnienia u podatników prowadzących termomodernizację domów jednorodzinnych ulgi podatkowej w wysokości do 53 tys. zł. Nowe przepisy mają obowiązywać od początku przyszłego roku.

Program „Czyste Powietrze”, w ramach którego będzie można ubiegać się o wsparcie przy termomodernizacji i wymianie źródeł ogrzewania, będzie realizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W realizacji programu NFOŚiGW będzie wspierać Bank Ochrony Środowiska. – Zakładamy, że w trakcie jego trwania pomożemy poprawić efektywność energetyczną do 4 mln domów jednorodzinnych, wymienimy 3 mln kotłów starej generacji oraz zamontujemy ponad milion niskoemisyjnych, innowacyjnych źródeł ciepła – szacował prezes BOŚ Bogusław Białowąs.

Na realizację programu związanego z ochroną powietrza i poprawą jego jakości w domach jednorodzinnych rząd chce wydać aż 103 mld zł, a łączny koszt inwestycji ma wynieść 132,8 mld zł – to założona suma budżetu programu i wkładu własnego beneficjentów.

REKLAMA

Finasowanie w formie dotacji ma wynieść w sumie 63,3 mld zł, a w formie pożyczek 39,7 mld zł. Wysokość dofinansowania w przypadku dotacji ma się wahać od 40 do 90 proc. kosztów kwalifikowanych – w zależności od dochodu na osobę w gospodarstwie domowym.

Właściciele domów, których dochody są najniższe, mieliby otrzymać do 90 proc. dotacji na realizację przedsięwzięć finansowanych w ramach programu. Maksymalne koszty kwalifikowane przewidziane do wsparcia dotacyjnego wynoszą 53 tys. zł.

Bardziej zamożni beneficjenci programu będą mogli natomiast skorzystać z ulgi podatkowej. Na jakich zasadach?

Minister finansów prof. Teresa Czerwińska informowała w czerwcu, podczas prezentacji założeń programu, że od 2019 r., czyli w rozliczeniu od 2020 r., wydatki ponoszone przez osoby o dochodach powyżej 1600 zł miesięcznie w zakresie termomodernizacji efektywnej, czyli potwierdzonej audytem energetycznym, będą mogły być w 20-procentach odliczone od dochodu. Ulga ma być rozłożona na okres trzech lat, a sumarycznie nie będzie mogła przekroczyć 53 tys. zł.

REKLAMA

Teraz Ministerstwo Finansów przygotowało stosowny projekt zmian przepisów podatkowych, proponując ulgę podatkową osobom inwestującym w poprzedzoną audytem termomodernizację domów jednorodzinnych. Ma ona objąć podatników, którzy rozliczają się według skali 19 proc. albo płacą podatek ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Ministerstwo Finansów zakłada teraz, że możliwe będzie odliczenie 23 proc. wydatków termomodernizacyjnych, ale nie więcej niż 53 tys. zł.

Nowe przepisy podatkowe mają obowiązywać od 1 stycznia 2019 r.

Preferencje finansowe w ramach rządowego programu “Czyste powietrze” mają objąć również instalację odnawialnych źródeł energii. Więcej na ten temat w artykule: Dofinansowanie w programie „Czyste powietrze”. Warunki dla kolektorów, PV i pomp ciepła.

gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o