Pasywny budynek na Politechnice Łódzkiej za unijną dotację

Pasywny budynek na Politechnice Łódzkiej za unijną dotację
Fot. ML System

Łódzka uczelnia pozyskała 5,4 mln zł unijnego dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na budowę pasywnego budynku biurowego.

W budynku pasywnym na kampusie Politechniki Łódzkiej przewidziano m.in. wykorzystanie odnawialnych źródeł energii poprzez montaż paneli fotowoltaicznych w oknach, na dachu i fasadzie budynku, a także montaż pompy ciepła.

Budynek będzie mieć konstrukcję zwartej bryły, zbliżonej do sześcianu. Obejmie cztery kondygnacje, poddasze i część podziemną.

REKLAMA

W ramach projektu zmodernizowane zostanie ponadto oświetlenie zewnętrzne. Zaplanowana w projekcie wymiana opraw świetlnych na budynkach i słupach – około 140 sztuk – obejmie m.in. zaprogramowane sterowanie światłem i użycie opraw autonomicznych wykorzystujących OZE. 

Projekt „Budowa pasywnego budynku biurowego na potrzeby administracji i studentów pł wraz z wymianą oświetlenia zewnętrznego na energooszczędne” uzyskał unijną dotację w wysokości 5,417 mln zł. Całkowity koszt projektu określono na 9,274 mln zł.

REKLAMA

W ramach konkursu nr RPLD.04.03.02-IZ.00-10-001/17, działanie 4.3 „Ochrona powietrza”, poddziałanie 4.3.2 „Ochrona powietrza” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020, do dofinansowania wybrano 29 projektów o łącznej wartości niemal 228 mln zł. Przyznane dofinansowanie wynosi w sumie ok. 138 mln zł.

Politechnika Łódzka otrzymała również dofinansowanie w innym z ostatnich konkursów na unijne dofinansowanie projektów związanych z efektywnością energetyczną z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego.

Projekt „Głęboka termomodernizacja budynku Wydziału Zarządzania i Inżynierii Produkcji B-17 Politechniki Łódzkiej” uzyskał dofinansowanie w ramach konkursu nr RPLD.04.02.02-IZ.00-10-001/17, działanie 4.2 „Termomodernizacja budynków”, poddziałanie 4.2.2 „Termomodernizacja budynków”.

Przyznana dotacja wynosi 5,7 mln zł, a całkowity koszt tej inwestycji oszacowano na 9,08 mln zł.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.