Geotermia oczyściła powietrze w Zakopanem
Dzięki wdrożeniu geotermalnego systemu ogrzewania w Zakopanem zanieczyszczenie powietrza w stolicy polskich Tatr od 1999 r. zmalało o {więcej}50%.
– W styczniu nie odnotowaliśmy istotnych przekroczeń norm jakości powietrza w Zakopanem. W styczniu normy dla pyłu zawieszonego były przekroczone tylko osiem razy, a bywały lata, gdzie przez cały miesiąc była bardzo zła jakość powietrza w Zakopanem – Polska Agencja Prasowa cytuje Pawła Ciećko z wójewódzkiego inspektoratu ochrony środowiska w Małopolsce.
Jego zdaniem na poprawę jakości powietrza w Zakopanem wpłynęło wdrożenie przez władze miasta systemu ogrzewania geotermalnego. Obecnie już 1/3 budynków jest ogrzewana geotermią, a w tym roku do sieci geotermalnej podłączonych zostanie kolejnych 70 obiektów. Średnia cena ciepła z geotermii w Zakopanem to 49 zł/GJ.
– Ważnym czynnikiem mającym wpływ na jakość powietrza są też warunki atmosferyczne i ukształtowanie terenu. Zakopane, podobnie jak większość miast w Małopolsce, jest położone w kotlinie górskiej, co sprzyja tworzeniu się smogu. Smog pojawia się nad miastem, kiedy występuje zjawisko inwersji. Nad gruntem jest wówczas powietrze zimne, zanieczyszczone, a cieplejsze utrzymuje się powyżej, blokując swobodny odpływ spalin. Spaliny, które gwałtownie się wychładzają, utrzymują się na niskim pułapie tworząc chmurę czarnego smogu – informuje PAP.
red. gramwzielone.pl